تبیان، دستیار زندگی
محمد ورزی با اعلام این‌كه سعی كرده ‌است 90 درصد از وقایع انقلاب اسلامی را در سریال «پدرخوانده» به تصویر بكشد، از دكتر عبدالله شهبازی(پژوهشگر این سریال) به عنوان یكی از معتبرترین مورخان ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

كارگردان پدرخوانده:  90درصد از وقایع انقلاب اسلامی را به تصویر كشیدیم

محمد ورزی

تمام بخش‌های فیلم‌نامه براساس پژوهش‌های دكتر شهبازی جلو رفت

محمد ورزی با اعلام این‌كه سعی كرده ‌است 90 درصد از وقایع انقلاب اسلامی را در سریال «پدرخوانده» به تصویر بكشد، از دكتر عبدالله شهبازی(پژوهشگر این سریال) به عنوان یكی از معتبرترین مورخان كشور یاد كرد و گفت: تمام بخش‌های فیلم‌نامه «پدرخوانده» براساس پژوهش‌های دكتر شهبازی جلو رفته است.

این كارگردان ، درباره منابعی كه در نگارش فیلمنامه «پدرخوانده» از آنها بهره برده‌است، اظهار كرد: «ظهور و سقوط سلطنت پهلوی» و همچنین سه جلدی «پهلوی‌ها به روایت اسناد» مهم‌ترین منابع برای نگارش سریال «پدرخوانده» بوده‌اند.

وی در پاسخ به این پرسش كه تا چه اندازه از عنصر تخیل برای نگارش فیلم‌نامه «پدرخوانده» بهره برده‌است؟ گفت: تا حدودی تنها برای تقویت مایه‌های دراماتیك قصه از تخیل استفاده كرده‌ام؛ اما در مجموع این‌گونه كارهای تاریخی به نویسنده اجازه نمی‌دهند كه چندان داستان‌پردازی كنند؛ چرا كه ممكن است تاریخ با تحریف همراه شود.

ورزی با اعتقاد بر اینكه عدم درام پردازی درست در داستان‌های تاریخی، مشكلات بسیار به همراه دارد، خاطرنشان كرد: در سریال «پدرخوانده» برای آنتراكت تا حدودی به فضاهای درباری پرداخته‌ایم؛ ولی چندان نمی‌توانستیم به مسایل حاشیه‌ای بپردازیم، چراكه تاریخ آن زمان اجازه نمی‌داد؛ ضمن این‌كه نگاه مستند گونه به حوادث تاریخی، بسیار قوی‌تر و جذاب‌تر است.

وی از «پدرخوانده» به عنوان سریالی تاریخی - سیاسی یاد كرد كه مایه‌های مردمی نیز در آن به كار گرفته

شده‌ است.

این كارگردان ادامه داد: در این سریال تنها به موضوعات سیاسی پرداخته نشده‌است بلكه در كنار مسائل سیاسی، مسائل اقتصادی و اجتماعی خاندان پهلوی را نیز به تصویر كشیده‌ایم .

ورزی به ایسنا گفت: تمام داستان «پدرخوانده» از نگاه سر شاپور ریپورتر (با بازی احمد نجفی) روایت شده‌ كه در حقیقت پدرخوانده درباره پهلوی بوده‌است. پدر وی با نام «سر اردشیر ریپورتر» از بانیان سلطه پهلوی بوده است. سر شاپور ریپورتر قبل از كودتا به عنوان معلم ثریا وارد دربار می‌شود و به عنوان جاسوس كار خود را آغاز می‌كند اما در تاریخ معاصر كمتر از او یاد شده‌است. روزی كه محمدرضا شاه به ایران برمی‌گردد و مصدق را شكست می‌دهد، همه می‌خواهند خودی نشان دهند تا ترفیع بگیرند، اما سر شاپور ریپورتر گوشه‌ای می‌نشیند و گزارش تهیه می‌كند؛ این درحالی است كه او طراح و واسطه اصلی كودتا بوده‌است. سرشاپور ریپورتر اولین كسی بوده است كه انقلاب اسلامی را پیش‌بینی كرده و فرامی‌كند. او هم اینك در لندن به عنوان تیمسار بازنشسته زندگی می‌كند.

این كارگردان سریال «پدرخوانده» را در زمره پروژه‌های الف شبكه اول سیما قرار داد و گفت: این سریال به دلیل گریم خاص، تعدد لوكشین و شرایط خاص ساخت آن در ردیف الف برآورد شده‌است.

وی از رامسر، كاخ نیاوران، كاخ سعدآباد، باغ مستوفی، خیابان‌های قدیمی تهران و ورامین به عنوان لوكشین‌هایی نام برد كه سریال «پدرخوانده» در آن‌ها تصویربرداری شده‌است.

ورزی تعداد بازیگران سریال «پدرخوانده» را حدود 60 تن برآورد كرد و گفت: بخش عمده این بازیگران به دلیل نزدیك‌بودن به چهره‌های واقعی شخصیت‌هایی چون شاه، رضاخان، مصدق و هویدا در این سریال بازی كردند. بنابراین سعی شده‌است چهره‌هایی بكر باشند؛ در این بین تنها احمد نجفی بازیگر شناخته‌شده‌ای بوده‌است كه او هم به دلیل شباهت با «شاپورریپورتر» در این نقش بازی كرده‌است.

كارگردان سریال «پدرخوانده» با اعلام این‌كه این سریال طی سه فاز ساخته شده‌است، بخش نخست را به سال‌های نخستین سلطنت محمدرضا شاه تا سال 1338 و طلاق ثریا مربوط دانست.

به گفته ورزی فاز دو به سال‌های 42 و نهضت 15 خرداد برمی‌گردد و تا سال 50 به طول می‌انجامد؛ فاز سه نیز از جشن‌های 2500 ساله آغاز شده و تا انقلاب اسلامی را به تصویر می‌كشد.

وی در پاسخ به این پرسش كه چرا سریال «پدرخوانده» در دو برهه متفاوت زمانی ساخته شده‌است؟ گفت: فاز اول را در سال 84 ساختیم كه تا سال 85 نیز به طول انجامید؛ در فاز دوم پروداكشن فرق می‌كرد و فضا و شخصیت‌ها عوض می‌شد؛ بنابراین فاصله زمانی ایجاد شده بین ساخت مشكلی را به وجود نمی‌آورد.

ورزی تعداد قسمت‌های مجموعه «پدرخوانده» را 11 قسمت اعلام كرد كه در مجموع طی 520 دقیقه این حادثه تاریخی را برای بینندگان تلویزیون روایت می‌كند.

منبع : ایسنا