سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دروسی كه در این بخش بررسی می‌شوند به مبانی و مقدماتی می‌پردازد كه در تغییر و پردازش انواع تصاویر مورد استفاده قرار می‌گیرند. تغییر اندازه ، چرخش، گردش یا برش یك قسمت ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مبانی ویرایش تصویر

مبانی ویرایش تصویر

دروسی كه در این بخش بررسی می‌شوند به مبانی و مقدماتی می‌پردازد كه در تغییر و پردازش انواع تصاویر مورد استفاده قرار می‌گیرند. تغییر اندازه ، چرخش، گردش یا برش یك قسمت از جمله مواردی هستند كه بطور اجتناب ناپذیر در ویرایش هر تصویر مورد استفاده قرار می‌گیرند. قبل از بكارگیری شیوه‌های پیشرفته طراحی باید با این مبانی آشنا شوید و در واقع داشتن درك درستی از شیوه كار این فرایندها امری مهم و اجتناب‌ناپذیر است. به علاوه در صورت نا آشنا بودن با این كارها ممكن است در اثر تغییر اندازه، وضوح تصویر آسیب دیده و با نتایج نامناسبی مواجه شوید.

گاهی اوقات از این كارهای عملی بعنوان اعمال مقدماتی نام برده می‌شود. زیرا آنها مراحل مهم و اساسی قبل از انجام كارهای پیشرفته بر روی تصاویر هستند. به عبارت ساده‌تر كارهای عملی مورد بحث در این قسمت از مبانی اساسی هستند كه هر كاربری برای دستیابی به مهارت در كار با فتوشاپ باید از آنها آگاه باشد.

مسئله‌ای كه باید بویژه به آن اهمیت داد آن است كه تغییر در اندازه تصاویر باید كمترین كاهش در كیفیت تصویر را ایجاد كند. تصاویر از بلوك‌های كوچكی به نام پیكسل ساخته می‌‌شوند و تعداد پیكسل‌های موجود در عرض و ارتفاع تصویر، وضوح و تفكیك‌پذیری تصویر را تعیین می‌كند. صرفنظر از تعداد پیكسل‌های یك تصویر با ارتفاع 500 و عرض 700 ، در صورت افزایش اندازه ارتفاع به 700 و عرض 900 تعداد پیكسل‌ها افزایش می‌یابد. حال سوالی كه مطرح می‌شود این است كه پیكسل‌های اضافی از كجا می‌آیند؟ در واقع فتوشاپ با استفاده از فرآیندی به نام InterPolation یا درون افزایی پیكسل‌های اضافی را ایجاد می‌كند. در طول این فرایند فتوشاپ با استفاده از مقادیر پیكسل‌های اطراف، پیكسل جدید را به شكل اضافه می‌كند. پس از درون افزایش یك تصویر، فتوشاپ یكی از پنج حالت زیر را بكار می‌گیرد: Bicubic ، Bilinear ، Bicubic Sharper، Bicubic Smoother و Nearest Neighbor . در روش Bicubic فتوشاپ به پیكسل‌های 4 طرف و بعلاوه در حالت اریب توجه می‌كند و حدس می‌زند كه مقدار پیكسل‌های جدید چه چیزی باید باشد. گزینه Bicubic Smoother برای مواقعی مناسب است كه قصد بزرگ كردن یك تصویر را دارید. برای كوچك كردن تصویر نیز بهتر است گزینه Bicubic Sharper را انتخاب كنید. در شیوه Bilinear ، فتوشاپ تنها به پیكسل‌های افقی و عمودی توجه می‌كند و در حالت Nearest Neighbor نیز تنها از یك طرف به طرف دیگر توجه می‌كند تا تعیین كند كه مقدار پیكسل جدید چه باید باشد. همانطور كه شما نیز حدس زدید تعیین شیوه Bilcubic بالاترین سطح كیفیت را در عكس‌ها دارد. ولی پردازش تصویر در این حالت بیشتر طول می‌كشد. هر چند كیفیت تصاویر در حالت Nearest Neighbor بطور معمول پائین است اما برای لبه‌های سخت، شفافیت تصویر و نیز سرعت عمل بیشتر درون افزایی پیكسل‌ها مناسب است.

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین