تبیان، دستیار زندگی
ن» « پیران مایه خیر و برکت زندگی بوده و وجودشان در میان جمع و خانواده همچون پیامبری  در میان امت است.» (حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله) دوران سالمندی مانند دوران کودکی  یا جوانی، یکی از مراحل زندگی است، با این ت...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

« روز جهانی سالمندان»

« پیران مایه خیر و برکت زندگی بوده و وجودشان در میان جمع و خانواده همچون پیامبری  در میان امت است.»

(حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله)

دوران سالمندی مانند دوران کودکی  یا جوانی، یکی از مراحل زندگی است، با این تفاوت که دوران کودکی و جوانی سرشار از انرژی و تلاش است ولی دوران سالمندی همراه با تحلیل قوا و کاهش میزان فعالیتهای فیزیکی می باشد.

تا قبل از این قرن ، میانگین عمر بسیار پایین بود. اما امروزه بهبود وضع تغذیه ، پیشرفتهای چشمگیر پزشکی و ارتقای سطح بهداشت ، سبب افزایش میانگین عمر گردیده است.

وجود تعداد روز افزون سالمندان در اکثر کشورها ، موجب شده که مقامات دولتی و برنامه ریزان اجتماعی، توجه بیشتری به این مسئله ابراز نمایند و به وضع مقررات اجتماعی مطلوبتری برای آنان همت بگمارند چراکه با وجود حمایت مالی فرزندان به ویژه در کشورهای آسیایی، هنوز هم اتکای سالخوردگان به تأمین اجتماعی بسیار است.

« تاریخچه اوضاع سالمندان ایرانی »

براساس ماده 1200 قانون مدنی « نفقه ابوین با رعایت ، الاقرب فالاقرب، بر عهده اولاد و اولاد اولاد است.» و ماده 1204، نفقه را شامل مسکن، غذا و وسایل منزل به اندازه رفع حاجت می داند.

در رژیم گذشته به سبب حاکم شدن فرهنگ غربی، بین دو نسل قدیم و جدید (پیرو جوان) تضاد ایجاد شد. و برخی از فرزندان به والدین پیر خویش توجهی نداشتند. در نتیجه، ضرورت رسیدگی به سالمندان مطرود از خانواده، به شدت احساس شد. پس به فکر تأسیس خانه های سالمندان افتادند. در سال 1346 در جهت حل مشکلات و ارائه راه حلهای مناسبی برای سالمندان، « شورای عالی رفاه اجتماعی » تشکیل شد که دارای چند کمیته بود و یکی از آنها « کمیته رفاه سالمندان » نام گرفت. و در نهایت، امور مربوط به سالمندان به سازمان بهزیستی سپرده شد.

« احترام به والدین در اسلام »

تواضع در برابر والدین و احترام و اطاعت از آنان، کمترین حقی است که والدین بر گردن فرزندان خود دارند. قرآن کریم می فرماید:

« واخفض لهما جناح الذل من الرحمة».

« بال های تواضع خویش را در برابر آنها (والدین) از روی محبت و لطف فرود آور».

و نیز روایاتی از اهل بیت علیهم السلام در این باب به ما رسیده است، از جمله:

رسول گرامی اسلام فرمودند:

-        یکی از صور تکریم و تعظیم ذات اقدس الهی احترام و تجلیل سالخوردگان مسلمان است.

-        کسیکه پیر مسلمانی را تجلیل نماید خداوند او را از ترس روز قیامت ایمن می دارد.

-        کسیکه پیران را مورد تکریم و احترام قرار ندهد از ما نیست و با ما بستگی و پیوستگی ندارد.

متأسفانه در زمان ما ،تکریم سالخوردگان کمرنگ شده و به آنان عنایت نمی شود. آیا با تمام سفارشاتی که دین مبین اسلام نسبت به تکریم والدین داشته می توان ، والدین خویش را به هنگام فرو افتادن در ورطه ناتوانی و خزان زندگی رها کرده ودر غربت تنهایی گذاریم؟

سالمندان که زندگی سخت و دشوار خویش را در فراهم نمودن شرایط زندگی بهتر برای فرزندان خود گذرانده اند و به دوران پیری رسیده اند، تنها یک آرزو دارند و آن این است که در خانه ای آرام و مملو از محبت در کنار فرزندان و نوادگان خویش، روزهای آخر عمر را سپری نمایند.

سالمندان امروز جوانان دیروز اند ، پس بهتر است اندکی به فردای خویش نیز بیاندیشیم و سالمندان، این اندیشه های سرشار و خاموش را تکریم نماییم چراکه تکریم بزرگان مایه برکت در زندگی است.

روز جهانی سالمند ،روز پدر بزرگها ومادر بزرگهای عزیز، گرامی باد