سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اولین قدم مهم در ارزیابی، برآورد و تصحیح تصاویر دیجیتالی، دانستن نحوه دقیق اندازه‌گیری مقادیر پیكسل‌های یك تصویر است. در مواقع زیادی نیاز به تعیین مقدار رنگ مایه محیط یك ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نحوه اندازه‌گیری و مقایسه مقادیر پیكسل‌ها

اولین قدم مهم در ارزیابی، برآورد و تصحیح تصاویر دیجیتالی، دانستن نحوه دقیق اندازه‌گیری مقادیر پیكسل‌های یك تصویر است. در مواقع زیادی نیاز به تعیین مقدار رنگ مایه محیط یك تصویر یا مقایسه مقادیر دو محیط مختلف دارید. از آنجا كه مقادیر پیكسلی بر مبنای تنظیمات Contrast ، نور محیط و نوع هر مانیتوری با مانیتور دیگری متفاوت است، اندازه گیری عددی این مقادیر بسیار مهم و با اهمیت است.برای تعیین مقادیر پیكسلی در فتوشاپ پالتی به نام Info در نظر گرفته شده است. همچنین ابزار Color Sampler و Eyedropper نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  

فعال كردن پالت Info   

 

نحوه اندازه‌گیری و مقایسه مقادیر پیكسل‌ها

در حالیكه فایل تصویری را باز كرده اید گزینه  Window\Info را انتخاب نمائید.

 

انتخاب یك مدل رنگ بندی  

 

نحوه اندازه‌گیری و مقایسه مقادیر پیكسل‌ها

بخش چپ بالایی پالت Info در واقع به مقدار رنگ پیكسل انتخاب شده اشاره دارد. برای انتخاب مدل رنگ بندی پیكسل تعیین شده، آیكون Eyedropper را كلیك كرده و پائین نگه دارید. برای تعیین میزان شفافیت در یك لایه، گزینه Opacity را انتخاب كنید.

 

انتخاب یك متغیر مدل رنگ بندی  

 

نحوه اندازه‌گیری و مقایسه مقادیر پیكسل‌ها

بخش راست پالت Info به یكسری دیگر از مقادیر رنگی اشاره دارد كه به شما امكان مقایسه همان مقدار رنگ در دو مدل مختلف را می‌دهد. آیكون Eyedropper را برای انتخاب مدل رنگ بندی مورد نظر از لیست كلیك كرده و پائین نگه دارید. نمایشگر ماوس را بر روی تصویر جابجا كنید (بدون كلیك كردن) و به مقادیر مشخص شده در پالت توجه نمائید.

 

وارد كردن واحدهای مختصات  

 

نحوه اندازه‌گیری و مقایسه مقادیر پیكسل‌ها

با توجه به تعداد زیاد پیكسل‌های یك تصویر، انتخاب بیش از یكبار یك پیكسل بسیار سخت و دشوار است. قسمت مختصات پیكسل كه در گوشه چپ پائین پالت Info قرار دارد موقعیت دقیق نمایشگر ماوس را برحسب محور x ها و y ها نشان می‌دهد.

 

ایجاد نقاط نمونه  

 

نحوه اندازه‌گیری و مقایسه مقادیر پیكسل‌ها

برای ردگیری دقیق یك مقدار از طریق مسیر وضعیت تصویر، می‌توانید از نقاط نمونه قطره چكان استفاده كنید. بدین منظور بر روی آیكون Eyedropper جعبه ابزار كلیك كرده و دكمه ماوس را پائین نگه دارید . سپس از زیر منوی نمایان شده ابزار Color Sampler (دومین قطره چكان) را انتخاب كرده و سپس آن را بر روی تصویر جابجا كنید و برای قرار دادن یك نقطه نمونه، روی تصویر كلیك نمائید. با انجام این كار یك بخش جدید در پالت Info ایجاد می‌شود كه اطلاعات مربوط به آن نقطه نمونه را نشان می‌دهد.

 

ردگیری نقاط نمونه  

 

نحوه اندازه‌گیری و مقایسه مقادیر پیكسل‌ها

برای جابجایی نقاط نمونه می‌توانید آنها را به اطراف بكشید. در هر تصویر می‌توان حداكثر از 4 نقطه نمونه استفاده كرد. در صورت تمایل می‌توانید مدل رنگ‌بندی هر نقطه را تغییر دهید و اطلاعات آنرا برحسب مدل رنگ‌بندی مورد نظر خود دریافت نمائید.

 

 *توجه *

ابعاد قسمت انتخابی

برای تعیین اندازه یك بخش انتخابی فعال می‌توان از قسمت width/height در گوشه راست پائین پالت Info استفاده كرد. این امكان مخصوصاً در هنگام استفاده از ابزار Marquee ارزشمند است ابعاد واقعی محیط انتخاب شده را به شما می‌دهد.

 

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین