تبیان، دستیار زندگی
مجید مجیدی كارگردان ایرانی پس از نمایش فیلم «آواز گنجشك‌ها» ‌در بخش رقابتی جشنواره فیلم برلین گفت: «پیام فیلم برای من این است كه ما نباید زیاده‌خواه باشیم ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مجید مجیدی :ما نباید بیشتر و بیشتر بخواهیم

مجید مجیدی

تحت تاثیر "فدریكو فلینی" و "ویتوریو دسیكا" هستم.

مجید مجیدی كارگردان ایرانی پس از نمایش فیلم «آواز گنجشك‌ها» ‌در بخش رقابتی جشنواره فیلم برلین گفت: «پیام فیلم برای من این است كه ما نباید زیاده‌خواه باشیم.»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فیلم «آواز گنجشك‌ها» كه در بخش رقابتی پنجاه‌وهشتمین جشنواره‌ی فیلم برلین برای كسب خرس طلایی رقابت می‌كند، روز شنبه به نمایش درآمد.

مجید مجیدی در كنفرانس خبری پس از نمایش فیلم در جمع خبرنگاران اعلام كرد: «پیام فیلم برای من این است كه ما نباید بیشتر و بیشتر بخواهیم یا تقاضاهای خیلی زیاد داشته باشیم كه تنها به نابودی ما منجر می‌شود.»

وی افزود: «عقاید مذهبی من، ریشه خانوادگی دارند. من در یك خانواده مذهبی بزرگ شده‌ام و این ارزش‌ها در تمام طول زندگی‌ام همراه من بوده‌اند. بحث من این نیست كه ما به چه‌چیز اعتقاد و ایمان داریم، اینكه ارزش‌های مذهبی ما را به كجا می‌كشانند و ما را به انجام چه‌كاری سوق می‌دهند، مهم است.»

فرانس‌پرس درباره این فیلم نوشت: «آواز گنجشك‌ها» همانند فیلم «بچه‌های آسمان»، كه در سال 1999 نامزد بهترین فیلم اسكار شد، بی‌گناهی و ابتكار كودكان را در مقابله با سختی‌ها و مشكلات زندگی به تصویر كشیده است.»

"مجیدی" در ادامه‌ی كنفرانس خبری گفت: «من بخش زیادی از خودم را در این فیلم گذاشته‌ام، همانند هر هنرمند دیگری كه این كار را انجام می‌دهد.»

مجید مجیدی

فیلم «آواز گنجشك‌ها» داستان خانواده‌ای است كه پدر خانواده (كریم)‌ كه در یك مزرعه‌ پرورش شترمرغ در حومه‌ی تهران كار می‌كند، زندگی سختی را در یك خانه محقر به ‌همراه همسر و سه فرزندش می‌گذراند. مشكلات از آنجا آغاز می‌شود كه این مرد خوش طینت شغل‌اش را از دست می‌دهد و برای یافتن كار حومه شهر را ترك و به تهران می‌آید. اما تهران برای او آكنده از مشكلات بزرگ‌تر است و یك سری بدشانسی‌ها بر زندگی او سایه می‌اندازند.

"مجیدی" در این كنفرانس خبری گفت: «حرفه من بیان‌گر آن است كه ما همگی به ‌واسطه‌ی‌ بشریت واحد متحد شده‌ایم.»

"مجیدی" با بیان اینكه تحت تاثیر آثار كارگردانان ایتالیایی چون "فدریكو فلینی" و "ویتوریو دی سیكا" قرار گرفته است، گفت: «علت اینكه تصمیم گرفتم نام "گنجشك‌ها" را برای عنوان این فیلم انتخاب كنم این بود كه گنجشك‌ پرنده‌ای است كه خواسته‌ی زیادی ندارد و فقط با زندگی كنار می‌آید.»

وی گفت:‌ «من نام "گنجشك‌ها" را برای فیلمم انتخاب كردم چون این حیوان، سمبل انسانیت است. چون می‌خواستم این پیام را به بیننده القاء‌ كنم كه ما نباید زیاده‌خواهی كنیم و خواسته‌های بیشتر و بیشتری داشته باشیم.»

مجید مجیدی

وی در اشاره به بچه‌هایی كه نقش اصلی را در فیلم او بازی كرده‌اند، گفت:‌ «آن‌ها مانند گنجشك‌های كوچكی هستند و به مانند آن‌ها جذاب، شیرین و خوش‌زبان هستند. اما این عنوان حاوی یك پارادوكس نیز هست، چراكه گنجشك آوازی نمی‌خواند.»

بنا بر این گزارش، رضا ناجی بازیگر فیلم «آواز گنجشكها» هم در برلین به همراه مجیدی حضور دارد.

فیلم «آواز گنجشك‌ها» یكی از سه فیلم ایرانی است كه در جشنواره‌ امسال فیلم برلین نمایش داده شده است. فیلم «سه زن» ساخته‌ منیژه حكمت و «بودا از شرم فروریخت» ساخته حنا مخملباف دیگر آثار معرفی شده به این رویداد سینمایی معتبر هستند كه البته در بخش رقابتی حضور ندارند.