تبیان، دستیار زندگی
یش ، آموزش، سنجش " سازمان دارالقرآن الکریم به حول و قوه الهی، از سوی سازمان دار القرآن الکریم ، طرح قرآنی " همایش، آموزش، سنجش " ویژه خواهران و برادران از روز سه شنبه 19/6/81 لغایت 22/ 6 /81 در شهر زنجان ب...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گزارشی از برگزاری طرح قرآنی

" همایش ، آموزش، سنجش " سازمان دارالقرآن الکریم

به حول و قوه الهی، از سوی سازمان دار القرآن الکریم ، طرح قرآنی " همایش، آموزش، سنجش " ویژه خواهران و برادران از روز سه شنبه 19/6/81 لغایت 22/ 6 /81 در شهر زنجان برگزار شد.

در طول مدت این همایش ، مسئولین کانونهای قرآن 28 مرکز استان کشور با حضور ریاست سازمان دارالقرآن الکریم جناب آقای محمد خواجوی و معاون و مدیران کل سازمان مزبور برگزار شد . دراین همایش، سیاستهای کلی سازمان ، اهداف و خط ومشی آن تبیین گردید و درپایان همایش با اهدای لوح تقدیر ، لوح یادبود و هدایا از زحمات خالصانه مسئولین کانونهای قرآن سازمان تبلیغات اسلامی سراسر کشور قدردانی گردید.

قبل از برگزاری اولین دوره مسابقات سراسری قرائت قرآن کریم ( سنجش ) ، یک دوره فشرده آموزشی برای مسئولین کانونهای قرآن وقاریان منتخب سراسر کشور توسط سه تن از استادان فن قرائت قرآن کریم برگزار شد که شرکت کنندگان برادر و خواهر به طور مجزا با کلیات تجوید ، وقف و ابتدا، صوت ولحن قرآن کریم آشنا شدند.

به موازات برگزاری دو طرح همایش و آموزش، مسابقات سراسری قرائت قرآن کریم (سنجش ) نیز، در دو مرحله مقدماتی و نهایی بین قاریان برادر و خواهر برگزیده استانها ، با قضاوت داوران برجسته کشور در دو مکان جداگانه (برادران در محل دارالقرآن کریم زنجان و خواهران در محل کانون سهروردی زنجان ) برگزار شد . قرارداشتن محل هئیت داوران در مکانی جداگانه و ارائه کارنامه تلاوتی قاریان شرکت کننده از ویژگیهای برگزاری این دوره از مسابقات بود . مسابقات قرائت قرآن کریم برادران در دو رده سنی زیر 16 سال و بالای 16 سال برگزار شد.

نفرات برتر مسابقات قرآن کریم عبارتند از:

الف: برادران (شکوفه ها)        

نفراول: حسن دانش(یزد)

نفر دوم : مهدی بیات(خراسان)

نفر سوم : علیرضا بایرامی (اردبیل  (

ب : برادران ( بزرگسالان )

نفر اول: وحید مجتهد زاده (خراسان)

نفر دوم: علی اصغر شجاعی (قم)

نفر سوم: مصطفی ملکی ابرده (خراسان)

ج: خواهران

نفر اول: مرضیه توفیق نیا (قم)

نفر دوم : بهاره خزائی (مازندران)

نفر سوم: عایده محبی (مرکزی)

در مجموع : قم 243/79 اول- اصفهان 025/79 دوم - خراسان 606/78 سوم

درسومین روز برگزاری طرح، مراسم اختتامیه با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط نفر اول برندگان و اجرای تواشیح توسط گروه مدیحه سرایی ساجدین ( از زنجان) و سخنرانی ریاست محترم سازمان تبلیغات اسلامی ، حجة الاسلام و المسلمین  دکتر خاموشی برگزارشد که مشارالیه درسخنرانی خود به اهمیت ترویج فرهنگ غنی قرآن کریم در سطح جامعه تاکید کرد و اظهار داشت: در حقیقت تبلیغ قرآن، همان تبلیغ اسلام است.

در خلال برگزاری طرح، از سوی سازمان دار القرآن الکریم ، طرح (قرآن بخوانید و هدیه بگیرید) تحت عنوان " خدایا با من سخن بگو" در سطح 7 استان زنجان و در 8 (غرفه نور) برگزار شد که به موازات آن سؤالات قرآنی از صدای جمهوری اسلامی ایران مرکز زنجان مطرح شد و به نفرات برگزیده به قید قرعه جوایزی نفیس اهدا گردید .

همچنین در دو روزنامه کیهان و ایران در روزهای 20 و 21 به بمناسبت ( سال عزت و افتخار حسینی ) معادل تعداد سالهای عمر پر برکت حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام ، 57 سئوال قرآنی به چاپ رسید که علاقمندان می توانند ضمن پاسخگویی و ارسال آن به نشانی قید شده، در این مسابقه شرکت کرده و از جوایز معنوی و نفیس آن ؛ سفر به حرمین شرفین، کربلا، سوریه ، مشهد و دهها سکه بهار آزادی بهره مند گردند.