تبیان، دستیار زندگی
شنوایان " در تمامی جوامع همیشه گروهی معلول وجود دارند . عده ای به صورت مادر زادی وگروهی بر اثر جنگ یا عوامل و حوادثی ، نقص عضو پیدا می کنند . در مواجهه با این افراد باید توجه داشت که آنها نیازمند به ترحم نیستند بلکه...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

" توانبخشی اجتماعی ناشنوایان "

در تمامی جوامع همیشه گروهی معلول وجود دارند . عده ای به صورت مادر زادی وگروهی بر اثر جنگ یا عوامل و حوادثی ، نقص عضو پیدا می کنند .

در مواجهه با این افراد باید توجه داشت که آنها نیازمند به ترحم نیستند بلکه باید به صورت منطقی با آنها برخورد شود ؛ ضمنا  وظیفه دولتهاست که امکانات رفاهی لازم را برای این افراد فراهم آورند .

از این دست، می توان ناشنوایان را نام برد که لازم است  مورد توجه قرار گیرند .

با توجه به آمار بهداشت جهانی 5/1 درصد از کل جمعیت کشورهای در حال توسعه دارای کمبود شنوایی متوسط تا شدید می باشند. در کشورما نیز با توجه به آمارهای به دست آمده از سوی سازمانهای متولی ، افزون بر یک میلیون نفر از افراد دارای کمبود شنوایی متوسط تا شدید هستند که این قشر از جامعه نیازمند آموزشهای خاص و توجهات ویژه می باشند.

در ایران آقای "جبار عسکرزاده " مشهور به باغچه بان اولین شخصی بود که به آموزش ناشنوایان توجه کرد و در سال 1303 ه0ش اولین مدرسه ویژه ناشنوایان را تاسیس نمود . پس از ایشان خانم باغچه بان فرزند ایشان ، راه پدر را ادامه داد و علاوه بر آموزش به ناشنوایان ، سازمان ملی رفاه ناشنوایان را نیز تاسیس کرد .

اکنون امور مربوط به ایشان به مرکز توانبخشی ناشنوایان سپرده شده است .

یکی از اهداف توانبخشی اجتماعی کمک به رشد شخصیت ناشنوایان جهت ایجاد رابطه سازنده با دیگر مددجویان می باشد ؛  ضمنا این مرکز با بررسی خصوصیات فردی ، اجتماعی ، اقتصادی و خانوادگی ، آنان را در بهره برداری از خدمات توانبخشی یاری می دهد تا بتوانند با کار آیی بیشتر به گونه ای با مشکلات خود روبه رو شوند که استقلال شخصی و رضا یت خاطر فردی – اجتماعی را به دست آورند .

ایجاد تسهیلات و ارائه راهنمایهای لازم جهت مراجعه مددجویان به مراکز درمانی و تهیه وسایل کمک پزشکی برای آنان از دیگر فعالیت های این واحد می باشد . همچنین مساعدت جهت دریافت کارت معافیت از خدمت نظام وظیفه ، گواهینامه رانندگی و دفترچه خدمات درمانی از دیگر وظایف این مرکز است .

v  اهداف مرکز توانبخشی

1.    آموزش به والدین کودک ناشنوا جهت یافتن بهترین برخورد صحیح با کودک .

2.    جلب همکاری کودک و خانواده جهت شرکت فعال در برنامه های توانبخشی .

3.    آموزش زبان اشاره به والدین .

4.    آموزش لب خوانی به کودک .

5.    تربیت شنیداری و اصلاح آن .

سنین پذیرش کودکان ناشنوا از یک سالگی تا شش سالگی می باشد . پس از پایان دوره های آموزش و رسیدن کودک به سن 6 سا لگی وی از طریق این مرکز به وزارت آموزش و پرورش ، بخش کودکان استثنائی معرفی می گردد .

مدت زمان آموزش ،24 ماه و موارد درسی شامل : فارسی ، دیکته ، جمله سازی ، ریاضیات ، فرهنگ اسلامی ، معلومات عمومی و هنر وکاردستیاست که  با ا ستفاده از تکنیک های زبانی و دستی می باشد .

ناشنوایان اکثرا در دبیرستان در رشته های ساختمان ، برق- الکترونیک ( پسران ) ، طراحی لباس ، خیاطی و گرافیک ( دختران ) اشتغال دارند . پس از اخذ دیپلم ، ناشنوایان علاقمند به ادامه تحصیل می توانند در آزمون سراسری شرکت نمایند .

در حال حاضر نیز تعدادی از ناشنوایان فارغ التحصیل در رشته های دانشگاهی مانند مهندسی ، داروسازی ، روانشناسی ، طراحی و نقشه کشی در اجتماع دارای مشاغل تخصصی می باشند .

شایان ذکر است که این مرکز ، فدراسیون ورزشی ناشنوایان را تاسیس نموده که ویژه جوانان ورزشکار ناشنوا و نیمه شنوا است  . این جوانان با توجه به استعداد بسیار درخشانی که در رشته های گوناگون ورزشی دارند ، توانسته اند مقامهای قابل ملاحظه ای در سطح جهانی به دست آورند .

با امید به اینکه در ذیل توجهات خاص والدین و فراهم آوردن امکانات لازم بتوان به رشد و بالندگی این قشر توانمند جامعه کمک نمود.

6 مهر روز ناشنوایان ، روز واژه های خاموشگرامی باد