وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حسین : در برابر همه شما اعلام می کنم که ما قرارداد ششم مارس 1975 را کاملا ملغی می دانیم ... ما تصمیم تاریخی خود را برای اعاده حاکمیت کامل خود بر سرزمین و آب خود اتخاذ کرده ایم و با قدرت هرچه تمام تر در برابر هر کس که تصمیم م...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تحلیل شخصیتها و رسانه ها

صدام حسین :

در برابر همه شما اعلام می کنم که ما قرارداد ششم مارس 1975 را کاملا ملغی می دانیم ... ما تصمیم تاریخی خود را برای اعاده حاکمیت کامل خود بر سرزمین و آب خود اتخاذ کرده ایم و با قدرت هرچه تمام تر در برابر هر کس که تصمیم ما را نادیده بگیرد ، می ایستیم .

طه یاسین رمضان ، معاون وقت نخست وزیر عراق :

این جنگ به خاطر عهدنامه 1975 یا چند صد کیلومتر خاک یا نصف شط العرب نیست . این جنگ به خاطر سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی است .

شهید رجایی :

هدف رژیم عراق و اربابانش به دست آوردن قطعه ای خاک نیست ، بلکه هدف اصلی ، تلف کردن حرکت انقلابی مردم مسلمان و براندازی نظام جمهوری اسلامی ما می باشد .

شهید دکتر بهشتی :

دشمنی مزدوران بعثی با چیست ؟ با انقلاب اسلامی است ، مساله شط العرب ، اروند رود ، بیست کیلومتر مربع خاک فلان جا ... اینها بهانه است . مبادا کسانی در جامعه پیدا شوند ترسو و متزلزل که فکر کنند به این که سی ، چهل کیلومتر خاک و مساله رفت و آمد شط العرب می ارزید به این که ما این طوری درگیر بشویم ؟ چون گهگاهی از سینه های تنگ و اندیشه های متزلزل این حرفها به گوش می خورد . عجب افق دید این گونه افراد بسته است . ما امروز با عراق درگیر نیستیم ، ما امروز بر سرتحقق یافتن و تحقق نیافتن [شعار] نه شرقی ، نه غربی در گیریم .

آن هم در درجه اول با امریکا ، دعوا آنجاست .

روزنامه واشنگتن پست :

از دلایل اشتغال جنگ عراق علیه ایران این بود که صدام حسین قدرت گرفتن بنیاد گرایی اسلامی را در کشور همسایه ایران خطری برای تجردخواهی عراق می دانست . یعنی کشوری که بیش از نیمی از جمعیتش شیعه هستند ، ممکن بود تحت تاثیر ملل های ایرانی واقع شوند.

جیمز بیل ، کارشناس مسائل خاورمیانه :

دلیل واقعی جنگ ، درگیری سیاسی برای دست یافتن به برتری و سلطه یافتن بر خلیج فارس بود .

در این روند عراق امیدوار بود انقلاب ایران را در منطقه خفه کند و نابود سازد که این برای کشورهای منطقه نظیر عربستان سعودی و شیخ نشینان خلیج فارس هدف چندان ناخوشایندی نبود .

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین