تبیان، دستیار زندگی
در ادامه ی مبحث چگونگی فریز کردن گوشت ها، در این مطلب مدت زمان ماندگاری انواع گوشت و نحوه ی باز کردن یخ گوشت های فریز شده را برایتان شرح می دهیم...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مدت ماندگاری گوشت ها در فریزر

در ادامه ی مبحث چگونگی فریز کردن گوشت ها، در این مطلب مدت زمان ماندگاری انواع گوشت و نحوه ی باز کردن یخ گوشت های فریز شده را برایتان شرح می دهیم.

گوشت مرغ و گوشت قرمز

تاریخ بنویسید

دقت در خرید، آماده سازی و بسته‌بندی مواد غذایی گوشتی و غذاهای دریایی به این معنی نیست که می ‌توانیم آنها را به صورت نامحدود در فریزر نگه داریم. هر ماده غذایی را مدت مشخصی باید در فریزر نگهداری كرد تا کیفیت و ارزش غذایی آن از بین نرود. به این مدت مشخص، که برای هر ماده غذایی گوشتی متفاوت است، "مدت ماندگاری" می ‌گویند. به جدول زیر توجه كنید.

ماده غذایی

مدت ماندگاری به ماه

خام و نیم پز:
گوشت گاو/گوشت کبابی و استیکی6 تا 12
مرغ یا بوقلمون قطعه شده9 تا 12
مرغ یا بوقلمون کامل و قطعه نشدهیک سال
اردک/ انواع پرندگان خوراکی6
گوشت چرخ کرده یا نیم پز/دل و جگر مرغ3 تا 4
گوشت بره برای کباب کردن یا قطعه شده6 تا 9
سینه مرغ قطعه شده برای کباب و جوجه کباب یا قیمه شدهحداکثر یک ماه
انواع سوسیس1 تا 2
قسمت های مختلف مثل دل و جگر و قلوه گاو و گوسفند3 تا 4
انواع گوشت پخته شده:
سوسیس دودی1 تا 2
همبرگر حاضری/هات داگ1 تا 2
گوشت پخته چرخ کرده و چرخ نکرده2 تا 3
گوشت مرغ پخته4 تا 6
ناگت مرغ1 تا 3
غذاهای دریایی خام:
انواع ماهی بدون چربی4 تا 6
انواع ماهی چرب2 تا 3
میگویک سال
غذاهای دریایی پخته:
ماهی کامل پخته18
ماهی قطعه شده پخته3

برای هر ماده غذایی فریزری بهترین زمان مصرف، حداکثر تا قبل از رسیدن به نصف زمان مورد نظر برای نگهداری آن در فریزر است؛ مثلا مدت ماندگاری انواع ماهی‌های بدون چربی 4 تا 6 ماه است، که بهترین زمان مصرف آن 3 ماه پس از تاریخ فریز کردن آن است.

پس بهتر است هنگام بسته بندی مواد غذایی، روی آن برچسب تاریخ بچسبانید تا هنگام مصرف بدانید چقدر از زمان فریز‌ كردن آن گذشته است.

یخ‌ها را با دقت آب کنیم

برای اینكه به مواد غذایی فریزری آسیب نرسد و ارزش غذایی آنها از بین نرود، باید بعد از خارج‌کردن از فریزر به صورت صحیح یخ این مواد غذایی را آب کرد و بعد آنها را مصرف کرد.

سه روش برای این کار وجود دارد، یخ‌زدایی در یخچال، یخ‌زدایی در آب سرد و یخ‌زدایی با مایکروویو.

- در شیوه یخ‌زدایی در یخچال، 24 ساعت قبل، باید بسته ی گوشت را از فریزر به یخچال منتقل کرد. بسته را نباید باز کرد یا روی آن نمک پاشید تا زودتر یخ آن باز بشود. این کارها به شدت به ماده غذایی آسیب می ‌رساند.

- در یخ‌زدایی با آب سرد باید بسته غذایی بدون آنكه از کیسه خارج شود، داخل آب سرد قرار بگیرد. آب باید هر نیم ساعت یک بار عوض شود تا بسته غذایی ما تا موقع بازشدن یخ آن در آب سرد باشد. در غیر این صورت عوامل بیماری‌زای احتمالی موجود در ماده غذایی شروع به فعالیت كرده و ماده غذایی را آلوده می‌ کنند.

- برای یخ‌زدایی با مایکروویو هم باید براساس دستور آن عمل کنید. فقط لازم است دما را به دقت تنظیم کنید تا ماده غذایی به جای یخ زدایی، نیم پز نشود. درضمن باید موادی را كه توسط مایكروویو یخ‌زدایی شده سریع مصرف كنید.

- از نمک‌زدن، باز‌ کردن بسته‌های غذایی برای سریع تر‌کردن یخ‌زدایی آنها، گرفتن آنها زیر آب جوش، باز‌ کردن بسته و قرار دادن آنها در محیط اتاق یا داخل آب گرم و به‌ طور کلی هر حرکتی که باعث تغییر ناگهانی دمای بسته می ‌شود، جداً خودداری کنید.

  مهتاب خسروشاهی

*مطالب مرتبط:

چند نکته برای فریز کردن مواد غذایی

رعایت چند نكته در انجماد مواد غذایی

روش صحیح فریز کردن مواد غذایی

نکاتی برای طبخ ماهی

گوشت قرمز و نگهداری آن

تقلب در فرآورده های گوشتی و غلات

نکات مهم در خرید گوشت مرغ

از تاریخ مصرف مواد غذایی اطلاع دارید؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.