تبیان، دستیار زندگی
زیباتر می كند؟ پرده ها به علل گوناگون، سهم بسزایی در آراستن و دكور یك اتاق دارند. بررسی ها به ما نشان داده كه مثلاً پرده سطح زیادی را در یك اتاق اشغال می كند یا به محض اینكه می خواهیم به محیط بیرون اشاره كنیم و یا به هر نحو ب...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا می دانید تزئینات جنبی پرده ها ، اتاق شما را زیباتر می كند؟

پرده ها به علل گوناگون، سهم بسزایی در آراستن و دكور یك اتاق دارند. بررسی ها به ما نشان داده كه مثلاً پرده سطح زیادی را در یك اتاق اشغال می كند یا به محض اینكه می خواهیم به محیط بیرون اشاره كنیم و یا به هر نحو با آن رابطه ایجاد كنیم (مثلاً پنجره را باز كنیم) ناخودآگاه به سوی پنجره می نگریم و یا به سوی آن می رویم و به تبع آن پرده در مدنظر ما قرار می گیرد . نور طبیعی اتاق را از آنجا می گیریم و هر بار در موارد مختلف با پرده مواجه می شویم  در حقیقت پرده و یا انواع آن را به عنوان عامل استتار و جداسازی خانه خود از محیط بیرون قرار داده ایم. در نظری دیگر انسان بیش از آنكه به زمین یا سقف یك اتاق بنگرد به روبروی خود یعنی سطح جانبی اتاق می نگرد. خلاصه اینكه پرده در نظر ما حضور دائم دارد. از ایام خیلی قدیمی مردم ایران توجه خاصی به این مسئله مبذول می داشتند و آن را به عناوین مختلف می آراستند.

وجود پنجره های چوبی شكیل و كنده كاری شده، طاق های نیم دایره ای بالای پنجره، چارچوب های آیینه كاری شده، خراطی های روی چوب و منبّت كاری های ارزنده، اُرُسی (نوعی در قدیمی كه دارای چهارچوب مخصوص بوده و با بالا و پایین رفتن باز و بسته می شده است) ها و پنجره های رنگی و استفاده ی پارچه های سیمین دوزی  و یا زری، حتی ترمه و فرش ، همه و همه نشانگر این موقعیت خاص برای پنجره و توجه كردن به آن در دكوراسیون منزل خود است. گذشت زمان، متحول شدن زندگی و تأثیر معماری اروپایی بر معماری ایران، نوع تزئینات پرده را نیز تحت تأثیر قرار داده است. وجود والانهای پرده، گل میخ، دسته پرده(كمر پرده)، یراق، سرپرده ، سرتاج  ، میل پرده و تنوع بخشیدن به مدل و جنس هر یك در شكیل كردن، زیبایی و مخصوصاً در كامل كردن آنها سهم بزرگ و نقش مهمی را ایفا می كنند.

در اینجا ما با ارائه ی عكس های مختلفی شما را با این تزئینات جنبی آشنا می كنیم تا شما نیز به نوبه ی خود در انتخاب و هماهنگ كردن این اجزاء با یكدیگر دید بازتری داشته باشید.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.