اگرچه بیشتر ما از كپی غیر مجاز نرم افزار استفاده می كنیم و هزینه ای برای نرم افزار پرداخت نمی كنیم، خوبست بدانید كه برای بیشتر این نرم افزارها جانشین هایی وجود دارند كه كاملا رایگان هستند و درواقع برنامه نویسان آنها از استف...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چند جانشین رایگان برای استفاده روزمره شما

اگرچه بیشتر ما از كپی غیر مجاز نرم افزار استفاده می كنیم و هزینه ای برای نرم افزار پرداخت نمی كنیم، خوبست بدانید كه برای بیشتر این نرم افزارها جانشین هایی وجود دارند كه كاملا رایگان هستند و درواقع برنامه نویسان آنها از استفاده رایگان شما خوشحال می شوند. قبلا درباره این نرم افزار ها نوشته بودم و در این شماره تعدادی بیشتری از آین نرم افزارها را معرفی می كنم.

ابتدا سه برنامه رایگان را معرفی می كنم كه اگرچه قبلا معرفی كرده ام ولی بدلیل اهمیت فراوان معرفی آنها را در این لیست ضروری می دانم. با این سه نرم افزار شما یك سیستم كامل خواهید داشت. بجای ویندوز، مكنتاش، یونیكس یا هر سیستم عامل دیگر می توانید از سیستم عامل پرقدرت و رایگان لینوكس استفاده كنید. بسیاری از مقاله های اخیر را بدلیل پیشرفت های چشمگیر لینوكس در ضمینه كامپیوترهای شخصی به لینوكس اخصاص داده بودم و میتوانید تمام آنها در قسمت آرشیو وب سایت iranstar.hoomanb.com مطالعه كنید.

برای Microsoft Office و WordPerfect Office در تمام سیستم عامل ها OpenOffice.org جانشین بسیار مناسبی است و نسخه ? / ? آن برای تایپ فارسی برنامه ای بسیار پرقدرت و مناسب است. نسخه ? / ? این برنامه امكانات دیگری دارد كه در مقایسه با Microsoft Office به آن برتری می دهند از جمله آنها امكان تولید آسان فایلهای Acrobat (PDF) و Flash است. و همانطور كه هفته گذشته گفتم برای كاربران Photoshop جانشین رایگان مناسب The GIMP است. هر دو برنامه مانند بیشتر برنامه هایی كه معرفی خواهم كرد در هر سه سیستم عامل لینوكس، ویندوز و مكنتاش اجرا می شوند و بر اساس قانون GPL نوشته شده اند. همانطور كه گفتم هر نرم افزاری كه از GPL باید رایگان بماند و كد آن قابل دسترسی برای تمام برنامه نویسان باشد، حتی اگر كسی برنامه دیگری براساس آن بنویسد.

برای تایپ و حروف چینی همچنین می توانید از AbiWord استفاده كنید. این برنامه نسبت به OpenOffice.org سریعتر است و اگر به سایر برنامه های OpenOffice.org نیاز نداشته باشید انتخاب مناسبی است. اگرچه من پشتیبانی این برنامه از فارسی را آزمایش نكرده ام ولی وب سایت آن ادعا می كند كه كاملا از نوشتار راست به چپ پشتیبانی می كند.

اگرچه Internet Explorer و Netscape هر دو بطور رایگان قابل دسترسی هستندخوبست نگاهی به mozilla.org بیاندازید. اولین برنامه ای كه پیدا می كنید Mozilla است كه برنامه است دقیقا مانند Netscape با این تفاوت كه open source است و تبلیغات موجود در Netscape را ندارد. برنامه دیگر Mozilla Firebird است. این برنامه فقط یك پردازشگر اینترنت (browser) است و امكانات اضافی مانند ایمیل ندارد. این برنامه بسیار سریعتر از سایر برنامه های نامبرده است و قرار است از نسخه ? / ? به بعد Mozilla به عنوان پردازشگر اصلی از آن استفاده شود. احتمالا نسخه های بعدی Netscape نیز از این تغییرات استفاده خواهند كرد. كاربران KDE در لینوكس همچنین می توانند از Konqueror استفاده كنند. این برنامه نیز جانشین بسیار سریع و خوبی برای برنامه های نامبرده است.

برای استفاده همزمان از Yahoo, MSN, ICQ و برنامه های مشابه Gaim برنامه بسیار مناسی است كه در لینوكس و ویندوز از آن استفاده می شود. آدرس این برنامه gaim.sourceforge.net است. كاربران KDE در لینوكس همچنین می توانند از Kopete استفاده كنند كه محیط كاربر نسبتا بهتری دارد. برای اطلاعات بیشتر و دریافت برنامه به kopete.kde.org مراجعه كنید.

برای طراحی برنامه ای به نام Qcad در سایت qcad.org وجود دارد. البته این برنامه با Autocad قابل مقایسه نیست ولی برای برای كارهای ساده تر و آموزش برنامه خوبی است.

برای حسابداری شخصی GNUCash جانشین بسیار مناسبی برای Quicken است. از نظر من این برنامه برای بیشتر افراد حتی بسیار بهتر است. این برنامه را از Gnucash.org دریافت كنید. متاسفانه كاربران ویندوز و مكنتاش نمی توانند از این برنامه استفاده كنند.

به نقل از ایران استار