تبیان، دستیار زندگی
اکثر ابزارآلات مانند لوله‏ها، چسب‏ها ، وان، درزگیرها و ...از پلیمرها ساخته شده اند. ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ابزار آلات و پلیمرها

چوب

در اینجا پلیمری را مشاهده می‌کنید که از نظر وزن خالص تولید مهمترین پلیمر به حساب می‌آید. این پلیمر، سلولز است. سلولز را در همه جا می‌توان یافت و مهمترین جای تولید آن درخت‌ها هستند. همان طور که می‌دانید، سلولز ماده‌ی اصلی تشکیل دهنده‌ی چوب است.

تخته چند لا

ورق‌های تخته‌های چند لایه با چسب‌های ساخته شده ‌از پلیمرهایی مانند پلی وینیل پیرولیدون به هم چسبانده شده‌اند. تخته‌ی چند لایه، را  یک ماده کامپوزیت می‌نامیم، یعنی ماده‌ای که بیش از یک جزء دارد. تخته نئوپان نیز کامپوزیت می‌باشد.

نوار چسب

کامپوزیت دیگری که جایگاه مهمی ‌دارد و یک محصول شگفت انگیز از تکنولوژی  مدرن است، نوار چسب است. اگر نوار چسب تنها چیزی بود که تا به حال از پلیمرها ساخته شده‌ است، باز هم لزوم وجود پلیمرها را کاملاً توجیه می‌کرد. کاری نیست که نوار چسب نتواند انجام دهد. خب، حالا این نوار چسب از چه چیزی ساخته می‌شود؟ نوار چسب کامپوزیتی از یک پلاستیک مانند پلی(وینیل کلراید) است که با شبکه‌ای از کتان، تقویت شده‌است. کتان عمدتاً از سلولز می‌باشد، همان چیزی که تمام انواع چوب‌ها را تشکیل می‌دهد.

لوله

اگر منزل شما دارای لوله کشی توکار باشد، احتمالاً لوله  را در جایی زیر سینک ظرف شویی می‌توانید بیابید. ،  پلی(وینیل کلراید) است. حال که بحث به لوله کشی رسید، می‌توان به شناور سیفون توالت هم اشاره کرد که ‌آن هم ممکن است از پلاستیکی مانند پلی اتیلن ساخته شده باشد. اما توالت‌های قدیمی‌تر از شناورهایی استفاده می‌کردند که ‌از انواع مختلف لاستیک مانند پلی ایزوپرن ساخته شده بود.

یک خانه علاوه بر لوله کشی به برق هم نیاز دارد. این سیم برق، بدون عایق آن که ‌از جنس پلی اتیلن است، بسیار خطرناک خواهد بود.

سیم برق
شناور
پنجره

پنجره‌ی بادشکن، وسیله‌ی بسیار خوب و مفیدی است، و در زمستان از خروج  گرمای منزل شما از طریق پنجره‌ها جلوگیری می‌کند. بسیاری از پنجره‌های بادشکن از پلیمرهایی نظیر پلی(متیل متاکریلات) و پلی کربنات ساخته می‌شوند. چارچوب پنجره، اغلب ازجنس همان لوله‌هایی که راجع به‌ان صحبت کردیم، یعنی از پلی(وینیل کلراید) ساخته می‌شوند.

وان

وان‌های حمام هم از همان ماده پنجره‌های بادشکن، یعنی پلی(متیل متاکریلات) ساخته شده‌است.

درزگیر

هر دو مورد فوق، یعنی پنجره‌های بادشکن و وان‌های حمام، با درزگیرهایی از جنس سیلیکون آب بندی شده اند.

بازگشت