تبیان، دستیار زندگی
فعالیت چند ضلعی ها یک بازی است که در حین انجام آن با خواص چند ضلعی ها بیش تر آشنا می شوید!
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چند ضلعی ها

چند ضلعی ها

چکیده

این فعالیت به دانش‌آموزان یاد می‌دهد كه چند ضلعی‌ها را با در نظر گرفتن بیش از یک ویژگی آن‌ها در آن واحد، طبقه‌بندی کنند. در این فعالیت دانش‌آموزان باید در خلال یک بازی لذت‌بخش، با یک تعریف ساده از اشکال هندسی به تحلیلی از ارتباط ویژگی‌های آن‌ها با یکدیگر برسند.

توضیح اولیه

این فعالیت به دانش‌آموزان یاد می‌دهد كه چند ضلعی‌ها را با در نظر گرفتن بیش از یک ویژگی آن‌ها در آن واحد، طبقه‌بندی کنند. در این فعالیت دانش‌آموزان باید در خلال یک بازی لذت‌بخش، با یک تعریف ساده از اشکال هندسی به تحلیلی از ارتباط ویژگی‌های آن‌ها با یکدیگر برسند.

اهداف

در پایان این جلسه دانش‌آموزان می‌توانند:

  • با استفاده از ویژگی‌های چند ضلعی‌ها، روابط بین انواع اشکال دو بعدی و سه بعدی را به دقت شرح دهند، درک کنند و این اشكال را طبقه‌بندی کنند.
  • درباره شكل‌ها و روابط هندسی بحث و ابراز عقیده کنند.
  • از مرحله‌ی تعریف به تحلیل شکل‌های هندسی و ویژگی‌های آن‌ها برسند.

وسایل لازم

  • برگه ی فعالیت‌ های A و B و C.
  • كاغذ تقریباً ضخیم برای تهیه‌ی كارت‌ها.

روش تدریس

مقدمه: هدف این بازی ترغیب دانش‌آموزان برای آزمودن روابط بین خصوصیات هندسی شکل‌ها است. این بازی موجب حركت دانش‌آموزان از تعاریف ابتدائی شکل‌ها به سمت تحلیل آن‌ها می‌شود. وقتی از دانش‌آموزان دوره‌ی راهنمایی خواسته می‌شود که اشکال هندسی را تعریف کنند، اغلب به اضلاع و زاویه‌ها اشاره می‌کنند (مثلاً می‌گویند «شكلی كه در آن اضلاع روبروی هم برابرند» یا «شكلی كه چهار زاویه‌ی قائمه دارد»). تنها تعداد كمی از این دانش‌آموزان به بیش از یک ویژگی اشاره می‌کنند و یا می‌توانند توضیح دهند که چگونه دو ویژگی با هم مرتبط‌ هستند. مثلاً: آیا ممکن است شکلی چهارضلعی با 4 زاویه‌ی قائمه داشته باشیم به‌طوری كه اضلاع روبروی هم در این شكل، مساوی نباشند؟ و یا ممكن است مثلثی با سه زاویه‌ی قائمه داشته باشیم؟ چه روابط هندسی باعث می‌شود که وجود چنین اشکالی ممکن یا غیر ممکن باشد؟ در این بازی، بازیکنان با الزام انتخاب اشکال هندسی بر اساس یک جفت از ویژگی‌های هندسی، از یک شناخت ساده به سمت تحلیلی از این ویژگی‌ها و چگونگی روابط متقابل آن‌ها سوق داده می‌شوند.

در برگه ی فعالیت C  انتخاب همه‌ی شکل‌هایی که اضلاع روبروی موازی دارند، کم و بیش ساده است؛ اما انتخاب همه‌ی شکل‌ها با اضلاع روبروی موازی و دست کم یک زاویه باز، نیاز به استدلال و تحلیل خوبی از چنین اشکالی دارد و منتهی به این نتیجه می‌شود که همه‌ی متوازی‌ الاضلاع‌هائی كه زاویه‌ی‌ قائمه ندارند و نیز شش‌ضلعی‌های منتظم، این دو ویژگی را دارند.

هدف دیگر بازی این است که به دانش آموزان قالبی برای به کار بردن واژه‌های مهم هندسی (مانند: موازی، عمود بر هم، چهارضلعی، زاویه‌ی حاده، منفرجه و قائمه) در یک بازی سرگرم کننده بدهد. روش بازی در اینجا توضیح داده شده است و در ادامه پیشنهادهای بیش‌تری برای گسترش آن آمده است.

روش کار:  برگه‌ های فعالیت A و B و C را بین دانش‌آموزان توزیع کنید. احتمالاً یک کپی از هر برگه برای هر دو دانش‌آموز کافی خواهد بود، اما شما می‌توانید در صورت تمایل به هر نفر یک برگه بدهید تا در خانه نیز از آن استفاده کنند.

برای ساخت شکل‌ها و کارتها می‌توان از کاغذ معمولی نیز استفاده کرد، اما استفاده از کاغذ ضخیم‌تر یا مقوای نازک، باعث می‌شود تا کارت‌های بازی محكم‌تر و استفاده از آن‌ها راحت‌تر باشد. پیش از این‌که بازی را توضیح دهید، از دانش آموزان بخواهید تا کارت‌ها و شکل‌های چند ضلعی را قیچی کنند. آن‌ها باید پشت هر کارت را نیز علامت‌گذاری کنند تا مشخص شود که کدام‌ها کارت "زاویه" هستند و کدام‌ها کارت مربوط به "ضلع". 8 کارت بالای برگه B را باید با حرف "ز" (برای ویژگی‌های زاویه‌ها)، و 8 کارت پایین برگه را با حرف "ض" (برای ویژگی‌های ضلع‌ها) نام‌گذاری كنند.

مجموعه‌ای از چهارضلعی‌ها را نیز برای نمایش با دستگاه اورهد آماده کنید. پیش از بازی، آگاهی دانش‌آموزان را درباره واژه‌های مورد استفاده در بازی بسنجید. یکی از راه‌های مناسب برای سنجش میزان این آگاهی، این است که به آنان فهرستی از اصطلاحات هندسی مانند: موازی، عمود، چند ضلعی، زاویه تند و .. بدهید و از ایشان بخواهید تا دور کلمه‌هایی که به خوبی معنای آن‌ را می‌دانند خط بکشند؛آن‌هائی را که قبلاً شنیده‌اند ولی درباره‌ی دانستن معنای آن‌ها تردید دارند، با كشیدن خطی در زیرشان مشخص كنند؛ و آن‌هایی را که حتی نشنیده‌اند، بدون علامت رها کنند. سپس با یک بحث جمعی کار را دنبال کنید و از دانش‌آموزان بخواهید تا اصطلاحات هندسی را تعریف کنند، با تصویر نشان دهند یا برای آن‌ها مثال‌هایی پیدا کنند.

قانون‌های اصلی بازی: از دانش‌ آموزان بخواهید تا قانون های نوشته شده در برگه فعالیت A را بخوانند. اغلب معلم‌هایی که این فعالیت را انجام داده‌اند ترجیح می‌دهند که در آغاز كار خودشان با بچه‌ها بازی كنند. شما می‌توانید چند دقیقه‌ای این کار را انجام دهید تا کلاس با قانون‌های بازی آشنا شود. برای اولین دست بازی، "کارت ویژه" را حذف کنید تا بازی ساده‌تر شود.

برای توضیح بازی به همه ی افراد کلاس، همه ی 20 چند ضلعی را با استفاده از اورهد روی پرده نمایش دهید. دانش‌آموزان نیز می‌توانند شکل‌هایشان را جلوی خود بچینند. در این‌جا اولین بازی یکی از کلاس‌ها را آورده‌ایم (تصویر 1).

1- معلم کارت‌های «همه‌ی زاویه‌ها با هم برابرند» و «همه‌ی اضلاع با هم برابرند» را بیرون می‌کشد. او شکل های D و G و Q و S را بر می‌دارد و در دسته‌ی خود، جدا از شكل‌های باقی مانده قرار می‌دهد.

2- سپس دانش‌آموزان کارت‌های «دست‌کم دو زاویه تند هستند» و «این یک چهار ضلعی است» را بر می‌ دارند و شکل های I و J و K و M و N و O و R را انتخاب می کنند.

3- معلم در نوبت دوم خود، کارت‌های «دست کم یک زاویه قائمه است» و «هیچ کدام از اضلاع موازی نیستند» را بر می‌دارد. او شکل‌ های A و C را انتخاب می‌کند و از دانش آموزان می‌خواهد تا شکل دیگری را که او می‌توانسته بردارد اما فراموشش کرده است، پیدا کنند. یکی از دانش‌ آموزان اشاره می کند که شکل H یک زاویه‌ی قائمه دارد و هیچ کدام از اضلاعش هم مساوی نیستند. چند دانش‌آموز دیگر مطمئن نیستند که زاویه‌ی قائمه‌ای در این چند ضلعی وجود داشته باشد. این موضوع منجر به بحثی می‌شود که «چه‌طور می‌توان آزمایش کرد كه در یك چند ضلعی زاویه‌ی قائمه وجود دارد؟».

چند ضلعیها
چند ضلعیها

الف. معلم کارت‌ها را انتخاب می‌کند.

کارت زاویه: همه زاویه‌ها با هم برابرند.

کارت ضلع: همه ضلع‌ها با هم برابرند.

ب. دانش آموزان کارتها را انتخاب می کنند.

کارت زاویه: دست کم دو تا از زاویه‌ها تند هستند.

کارت ضلع: این یک چهارضلعی است.

چند ضلعیها
چند ضلعیها

ج. معلم کارت‌ها را انتخاب می‌کند.

کارت زاویه: دست‌کم یک زاویه‌ی قائمه وجود دارد.

کارت ضلع: هیچ کدام از اضلاع با هم موازی نیستند.

د. دانش‌آموزان شکلی را که معلم فراموش کرده بود، پیدا می‌کنند.

(تصویر 1)

4- سپس دانش‌آموزان با برداشتن دو کارت جدید بازی را ادامه می‌دهند. وقتی که دیگر چند ضلعی‌ای باقی نماند که با هر دو کارت انتخاب شده منطبق باشد، بازیکن می‌تواند یک کارت اضافی را برگرداند، چه کارت زاویه باشد و چه کارت ضلع. این حرکت نیازمند مقداری طرح ریختن و تحلیل کردن است تا بازیکن تشخیص دهد که برای بدست آوردن تعداد بیشتری از چند ضلعی‌ها، یک کارت زاویه بیش‌تر مفید است یا یک کارت ضلع. اگر بازیکن بعد از بازگرداندن یك کارت باز هم نتواند هیچ کدام از چند ضلعی‌ها را بدست بیاورد، نوبت بازی به بازیکن حریف می‌رسد. بازی تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که تنها دو چهارضلعی (یا کم‌تر از آن) باقی بماند و برنده‌ی بازی بازیکنی است که بیش‌ترین تعداد چند ضلعی را داشته باشد. پیش از شروع دست بعد، کارت‌ها را دوباره بُر می‌زنیم.

كارت ریسك: وقتی که "کارت ریسك" انتخاب می‌شود، بازیکن می‌تواند هر ویژگی مربوط به ضلع‌ها را که خودش می‌خواهد نام ببرد؛ یعنی لازم نیست كه این ویژگی یکی از ویژگی‌هایی باشد که روی کارت‌ها نوشته شده است. در این‌جا هم برای طرح یک نقشه‌ی خوب که بتوان با آن بیش‌ترین تعداد چند ضلعی‌ها را به دست آورد، نیاز به تحلیل شکل‌هایی است که هنوز در بازی باقی مانده‌اند.

کارت ویژه: وقتی که "کارت ویژه" به دست بازیکنی می‌افتد، کارتی از دسته‌ی کارت‌های بازی برداشته نمی‌شود، به جای آن بازیکن این موقعیت را پیدا می‌کند تا بعضی از کارتهای حریفش را بدست بیاورد. او باید دو ویژگی را (یکی برای زاویه و یکی برای ضلع) نام ببرد و چند ضلعی‌های دارای آن دو ویژگی را از حریف "برباید". دانش‌آموزان می‌توانند خودشان این ویژگی‌ها را انتخاب کنند و لازم نیست که حتماً از ویژگی‌های ذکر شده در کارت‌ها باشد. اگر بازیکن حریف هنوز چند ضلعی‌ای بدست نیاورده باشد، کارت ویژه را دوباره در دسته کارت‌ها قرار می‌دهیم و کارت دیگری بر می‌داریم.

یکی از جنبه‌های جذاب بازی این است که دانش‌آموزان تدابیر گوناگونی را به کار می‌برند. بعضی از آن‌ها شکل‌ها را یکی‌یکی بررسی می‌کنند و با روش آزمایش و خطا آن‌ها را با ویژگی‌های کارت خود تطبیق می‌دهند. بعضی دیگر با دو بار دسته‌بندی شكل‌ها به نتیجه می‌رسند: اول چند ضلعی‌هایی را که ویژگی کارت اول را دارند پیدا می‌کنند و بعد در میان آنها، آنهایی را که با کارت دوم نیز تطبیق پیدا می کنند، انتخاب می‌کنند. برخی دیگر نیز ویژگی‌ها را در ذهنشان بررسی می‌کنند و چند ضلعی‌های ممکن را تجسم می‌کنند. دانش آموزان در بررسی ویژگی‌ها (مثلاً «آیا این زاویه حاده است؟»)، به سرعت یاد می‌گیرند که زاویه‌ها و اضلاع را در شکل‌های دیگر به عنوان معیار در نظر بگیرند؛ مثلاً از زاویه‌ی قائمه در یک مستطیل استفاده می‌کنند تا ببینند آیا یک مثلث، زاویه قائمه‌ای دارد یا خیر. به‌طور معمول این بازی بدون محدودیت زمانی انجام می‌شود، البته ممکن است دانش‌آموزان خودشان زمان محدودی را پیشنهاد دهند.

توسعه

برخی معلمان در انجام این بازی مشاهده كرده‌اند كه در آغاز كار هماهنگ کردن دو ویژگی برای دانش‌آموزانشان مشكل است و به همین دلیل با گذاشتن همه کارت‌ها در یک دسته، بازی را ساده‌تر کرده‌اند. برای این بازی ساده‌تر تنها باید یك کارت را برداشت و چند‌ضلعی‌هایی که دارای آن ویژگی هستند را انتخاب کرد. در این حالت، احتمالاً به‌تر است که کارتهای ریسك و ویژه را از بازی حذف کنیم. بقیه قانون‌ها مشابه آنچه توضیح داده شد خواهد بود. این بازی، به این دلیل که در هر نوبت فقط یک ویژگی‌ بررسی می‌شود، سرعت بیش‌تری پیدا خواهد کرد.

چند ضلعی‌ های برگه ی فعالیت c می‌توانند برای بازی‌ها و فعالیت‌های گروهی گوناگون دیگری هم به‌كار روند؛ به عنوان مثال، یکی از دانش آموزان می‌تواند با در نظر گرفتن یک یا چند قانون، شکلها را بین گروه‌ها تقسیم كند و بقیه دانش آموزان سعی کنند تا قانون‌های مورد نظر وی برای انتخاب این شكل‌ها را حدس بزنند. بعضی دانش‌آموزان ممکن است با طبقه‌بندی‌های ساده‌ای مانند "راست گوشه‌ها و غیر راست گوشه‌ها" بازی را آغاز کنند، بعضی دیگر ممکن است طبقه‌بندی‌های پیچیده‌تری به کار ببرند مانند "چندضلعی‌های منتظم.. چند‌ضلعی‌هایی که اضلاع برابر و زاویای نابرابر دارند و ..". بعد از کمی تجربه، بسیاری از دانش‌آموزان راه‌های جالبی برای دسته‌بندی چند‌ضلعی‌ها پیدا خواهند کرد.

شما نیز می‌توانید پیش از بازی از شکل‌ها برای مرور واژه‌های هندسی استفاده کنید: «همه‌ی شکل‌هایی را که دو ضلع عمود بر هم دارند پیدا کنید»، «همه‌ی چندضلعی‌های منتظم را بردارید» و .. این گونه كارها مقدمه‌ی خوبی برای شروع بازی یا فعالیت‌های هندسی دیگر به وجود می‌آورند.

روش‌های گوناگونی برای تعمیم این بازی وجود دارد. می‌توان به تعداد چند ضلعی‌ها افزود (این کار را می‌توانید خودتان بکنید یا از دانش آموزان بخواهید كه انجام دهند). می‌توان شکل‌هایی را اضافه کرد که بدست آوردن ویژگی‌هایشان مشكل باشد، مانند یک بادکنک یا یک شش ضلعی مقعر (کاو). به طور كلی می‌توان شكل‌هائی غیر از چند ضلعی‌ها مانند شکلهایی با اضلاع قوس دار و منحنی را برای فعالیت‌های مربوط به دسته‌بندی اشکال در نظر گرفت.

برای تعمیم بازی می‌توان کارت‌های بیش‌تری به دسته‌ی اصلی کارت‌ها افزود. مثلاً وقتی دانش‌آموزان درباره چند‌ضلعی‌ها بیش‌تر یاد گرفتند، شما می‌توانید کارت‌های زاویه‌ی دیگری اضافه کنید مانند: «زاویه‌های روبرو با هم برابرند» یا «تعداد رأس‌ها یک عدد اول است». به همین طریق، می‌توان ویژگی‌هائی از قطرها را به کارت‌ها اضافه کرد، مانند: «همه‌ی قطرها با هم برابرند». اگر شما مجموعه‌ای از احجام هندسی را در اختیار داشته باشید، می‌توانید این بازی را برای هندسه‌ی سه بعدی نیز طراحی کنید. برای این‌كار به‌جای کارت‌های زاویه و ضلع، مجموعه‌ای از کارت‌های "وجه‌ها و سطوح" (مانند: «یكی از سطوح انحنا دارد») و مجموعه‌ای از کارت‌های "یالها و رئوس" (مانند: «تعداد رأسها زوج است») درست کنید. اگر احجام سه بعدی در دسترس شما نیست، می‌توانید کارت‌هایی از تصویر‌های اشكال سه بعدی تهیه كنید و از دانش‌آموزان بخواهید كه به‌جای کارتهای چند ضلعی‌ها، با این كارت‌ها بازی كنند.

کارت‌های بازی "به‌ دست آوردن چند‌ضلعی‌ها"، می‌توانند برای ترسیم اشکال هندسی نیز به کار روند. به این ترتیب كه دانش‌آموزان مانند بازی قبل، دو کارت را بیرون می‌کشند اما به‌جای برداشتن چندضلعیها، با استفاده از کاغذ شطرنجی، شکلی رسم می‌كنند که دارای آن دو ویژگی باشد. علاوه بر یک بازی، این فعالیت به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا بتوانند مشخصه‌های مختلف یک چند ضلعی را در كنار هم تطبیق دهند.

مترجم: نیوشا حکمی