تبیان، دستیار زندگی
غالباً برای انجام هر كاری همیشه عوامل موفقیت را در نظر می‌گیریم: انگیزه، عمل و هدف كه جزء اول یعنی انگیزه، بحث این مقاله است. در واقع یكی از علل چاقی، تغذیه نادرست و كاهش...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انگیزه ی كاهش وزن

مردی چاق

غالباً برای انجام هر كاری همیشه عوامل موفقیت را در نظر می‌گیریم: انگیزه، عمل و هدف كه جزء اول یعنی انگیزه، بحث این مقاله است. در واقع یكی از علل چاقی، تغذیه نادرست و كاهش فعالیت بدنی است. گاهی وقتی با كسی درباره اضافه وزن و چاقی او صحبت می‌ کنیم، فوراً جمله ”من كه چیزی نمی‌خورم“ را مطرح می‌كند، ولی گاهی هم شخصی كه دچار عارضه چاقی یا اضافه وزن است حتماً پُرخور نیست، بلكه می‌توان به كم تحرك بودن وی اشاره داشت، یا به عبارتی به اندازه‌ای كه از غذاها انرژی می‌گیرد، انرژی را مصرف نمی‌كند، بنابراین چاق می‌شود.

مسئله مهم‌تر این است كه با افزایش سن، به طور طبیعی فعالیت بدنی كاهش می‌یابد و بیشتر مواقع شخص بدون توجه به این قضیه، به دلیل تغییر ندادن عادت‌های غذایی خود دچار چاقی یا اضافه وزن می‌شود، چرا كه وقتی به سن 50 سالگی هم می‌رسد، درست مثل 20 سالگی خود غذا می‌خورد و این مسئله باعث ایجاد عوارضی مثل چاقی می‌شود.

خود چاقی هم باعث عوارض متعددی از جمله: فشار خون بالا، دیابت، نقرس، اختلالات مفصلی و بیماری‌های قلبی – عروقی می‌شود.

دلایل پرخوری چیست؟

فشارهای متعدد عصبی و پناه بردن به غذا:

بعضی‌ها تحت تأثیر فشارهای روحی- روانی مدام و بدون توجه به این كه آیا گرسنه هستند یا خیر، به خوردن خوراكی‌های مختلف روی می‌آورند و اینکه قبلا چه خورده، یا بعد چه خواهند خورد را در نظر نمی‌گیرند. شما فكر كنید با توجه به فشارهای گوناگون فعلی در این زندگی‌های امروزی، فردی كه چنین حالتی پیدا كند كم‌كم حكم یك جارو برقی را پیدا می‌كند و بدون توجه به نیاز بدن، مُدام هر چه جلو دستش باشد را می‌بلعد.

غذاهای خوشمزه و اراده‌ای نه چندان قوی:

با توجه به تنوع غذایی كه امروزه وجود دارد و با توجه به خوشمزگی غذاها و خوراكی‌ها و نوشیدنی‌ها مثل انواع تنقلات، شكلات‌ها و آبمیوه‌ها و دیگر خوراكی‌های پر كالری، باید برای نه گفتن به آن‌ها تمرین كنیم. در واقع یكی از راه‌های تقویت اعتماد به نفس، تقویت انگیزه است. نه گفتن به كاری كه دوست داریم، ولی می‌دانیم برایمان مضر است، یكی از مهم‌ترین راه‌های تقویت اراده است.

عادت‌های غلط:

بعضی از خانواده‌ها خوردن غذاهای پر چرب را یك عادت‌ عادی و روزمره تلقی می‌كنند. این قبیل افراد اغلب خانوادگی چاق‌اند و گاهی ابراز می‌كنند ما خانوادگی استعداد چاقی داریم. جواب یك چنین تصوراتی این است كه شما خانوادگی عادت‌های بد غذایی دارید!

یكی دیگر از عادت‌های بد غذایی تند تند غذا خوردن است. از زمانی كه ما غذا را می‌بینیم یا به قول خودمان اشتهایمان باز می‌شود، به طور طبیعی 20 دقیقه ی بعد، مغز به معده دستور سیری را می‌رساند. بارها پیش آمده كه با وجود گرسنگی شدید در حین غذا خوردن مجبور می‌شوید برای چند دقیقه از غذا دست بكشید، وقتی مجدداً غذا را شروع می‌كنید اغلب می‌گویید اگر از سر غذا بلند شوم، اشتهایم كور می‌شود. این بدان معنی است كه 20 دقیقه شما تمام شده است. افرادی كه تند تند غذا می‌خورند، اغلب افراد چاق یا دارای اضافه وزن هستند. بنابراین عادت صحیح، آهسته غذا خوردن است.

چند دقیقه تفكر راجع به نحوه غذا خوردن به شما می‌گوید شما جزء كدام گروه هستید؛ صحیح غذا می‌خورید یا سهل انگارانه و بدون احساس گرسنگی و از روی عادت و بدون توجه به نیاز بدنتان؟!

چرا باید تغذیه صحیح داشته باشیم؟

هر چه در مورد دلایل ضرورت تغذیه صحیح بیشتر بدانیم، در تقویت انگیزه مؤثرتر است.

بر آوردن نیازهای غذایی:

همان‌ طور كه می‌دانید برای رشد، فعالیت و تفكر نیاز به كسب انرژی از غذاها داریم كه خوردن می‌تواند یكی از دلایل تغذیه باشد.

كاهش عوامل خطر بیماری‌ها:

با داشتن تغذیه صحیح از ابتلا به بیماری‌های مزمن مثل دیابت، فشار خون بالا و ... می‌توان جلوگیری كرد.

كنترل بیماری‌ها:

برای كنترل بسیاری از بیماری‌ها نیاز به تغذیه صحیح است.

ادامه دارد...

خانم مهندس مریم رجب

منبع: فصلنامه پیام دیابت- انجمن دیابت ایران

*مطالب مرتبط:

راز پُر اشتهایی در چاق ها

عاملی مهم در کاهش وزن

عوارض چاقی چیست؟

آیا شما چاق هستید؟

ترفندهای لاغری را بیاموزیم

برای كاهش اشتها چه باید كرد؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.