وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
آیا روزهای پر جنب و جوشی را به یاد دارید كه به عنوان پدر و مادر از طفل شیرخواره یا فرزند نوپایتان مراقبت می كردید؟ یادتان هست كه چقدر مشتاقانه چشم انتظار فرا رسیدن روزی بودید كه فرزندتان بزرگ شود ؟ تصور می كردید كه در آن ز...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

كمی هم به فكر خودتان باشید !

آیا روزهای پر جنب و جوشی را به یاد دارید كه به عنوان پدر و مادر از طفل شیرخواره یا فرزند نوپایتان مراقبت می كردید؟ یادتان هست كه چقدر مشتاقانه چشم انتظار فرا رسیدن روزی بودید كه فرزندتان بزرگ شود ؟ تصور می كردید كه در آن زمان وقت بیشتری برای رسیدگی به خودتان پیدا می كنید؟

چه اشتباهی ! چون بعد متوجه می شوید كه فرزند هر چه بزرگتر می شود، زمان بیشتری را می طلبد كه به او اختصاص دهید! اگر چه ، تغذیه نیمه شب و تفریحات بچگانه فرزندتان به پایان رسیده اند و به گذشته مربوط هستند ، اما حالا فرزند نوجوانتان به شیوه های متفاوتی به وقت و وجود شما نیازمند است. ثبت نام او در كلاسهای مختلف ، شركت در انجمن اولیاء مدرسه ، كنترل او در حین كار با كامپیوتر و تماشای تلویزیون ، نظارت بر تكالیف و كارهایش در خانه و نگرانی بابت فشار همسن و سالان او به كارهای مختلف و غیره . تعجبی ندارد كه به دفعات احساس كنید كه از پا در آمده اید ! ولی ، حالا زمان استراحت و رسیدگی به خودتان فرا رسیده است. به فكر یافتن شیوه های روحیه بخش و نشاط آور باشید كه می توانند باتری های وجودتان را دوباره شارژ كنند و جان تازه ای به شما ببخشند . ما در اینجا چند شیوه را به شما پیشنهاد می كنیم :

دست كم ده دقیقه از طول شبانه روز را به خودتان اختصاص دهید !

ممكن است قادر نباشید كه یك ساعت از روز یا یك بعدازظهر را فقط به خود اختصاص دهید. ولی ناامید نشوید! گاهی اوقات حتی ده دقیقه استراحت باعث می شود كه جسم و فكرتان جان تازه ای پیدا كنند و سرحال شوید. پس ، از هر زمان كوتاه استفاده كنید تا ذهن و فكرتان را عاری از تمام افكار و اندیشه ها سازید . حتی در هنگام انتظار پشت درهای بسته مدرسه فرزندتان ، چشمانتان را ببندید ، به موسیقی ملایمی گوش فرا دهید و ذهن ورزی كنید.

ورزش را از یاد نبرید !

ورزش نه تنها خسته تان نمی كند ، بلكه شیوه خوبی است برای تقویت بنیه و توانتان . اگر تا به حال اهل ورزش و فعالیتهای جسمانی نبوده اید ، حالا آن را به صورت تدریجی شروع كنید . مثلاً  یك پیاده روی كوتاه در اطراف محل زندگی تان .

همراه یك دوست خوب ناهار بخورید!

گاهی ، آن چنان درگیر نگرانی ها و مسایل و مشكلات دوستان فرزندانمان می شویم، كه دوستان خودمان را از یاد می بریم. به یاد داشته باشید كه دوستان به شیوه هایی می توانند ما را حمایت كنند كه حتی نزدیك ترین اعضای خانواده مان هم قادر به آن نیستند. یك دوست خوب می تواند دلسوزانه و همدلانه ، به درد دلها و حرفهایمان گوش دل و جان فرا دهد و چشم انداز كاملاً جدید و تازه ای در رابطه با مشكلاتمان در اختیارمان قرار دهد.

به سینما بروید ، یا یك فیلم خوب تماشا كنید!

فیلمی را انتخاب كنید كه باعث هیجان و خنده شما شود. در این صورت دست كم ، دو ساعت می توانید در دنیای دیگری به سر برید و مشكلات و مسائل دنیای خودتان را فراموش كنید.

غذاهای آرامش بخش بخورید!

ماكارونی و پنیر ، سوپ مرغ ، كوفته گوشت ، پوره سیب زمینی و غیره . یا هر غذایی را برگزینید كه خاطرات دوره ای آرامش بخش و پر از صلح و صفای گذشته را برایتان زنده می كنند. با خوردن مقدار متناسبی از آنها ، بدون پیدا كردن اضافه وزن ، آرامش خاصی پیدا می كنید.

برای خودتان گل بخرید!

چرا منتظر فرارسیدن سالگرد ازدواج یا تولدتان هستید؟ دسته ای از غنچه گلهای محبوب و مورد علاقه تان را بخرید و مدتی را به چیدن آنها سرگرم باشید و بعد آن را جلوی چشم قرار دهید.

به كشف مجدد یك سرگرمی و كار ذوقی و تفننی گذشته بپردازید!

آیا سرگرمی یا كار ذوقی دارید كه زمانی دور بیشتر وقتتان را به خود اختصاص می داد و حالا مدتهای مدیدی است كه به بوته فراموشی سپرده شده است؟ خیاطی ، بافتنی ، باغبانی ، پخت و پز ، شیرینی پزی ، جمع آوری تمبر و كارت پستال یا مرمت مبلمان قدیمی . با پرداختن مجدد به آنها ، سرحال خواهید آمد و احساسات خوبتان بروز می كنند.

یك دفترچه خاطرات برای خودتان درست كنید!

یك دفترچه زیبا و یك روان نویس برای خودتان بخرید. هر وقت فرصت پیدا می كنید ، افكارتان را در دفترچه بنویسید. بگذارید افكار و اندیشه هایتان ، بدون حذف و اضافه ، به راحتی روی كاغذ جاری شوند. قرار دادن قلم روی كاغذ ، فرآیندی است مربوط به تخلیه هیجانات و احساسات خاص . بعدها ، با مرور نوشته ها و خاطراتتان به جایی می روید كه قبلاً در آن بوده اید .

ساعت مچی تان را  كنار بگذارید!

دست كم در طول هفته به مدت یك روز ، ساعت مچی تان را كنار بگذارید و با خودعهد ببندید كه از دیدن ساعت ، جداً خودداری كنید. اجازه دهید آن روز ، بدون نگرانی و دغدغه خاطر بابت قرارها و برنامه های بعدی تان به پایان برسد.

عطر جدیدی برای خودتان بخرید!

حس بویایی مان ، مكانیسم قوی برای كنترل حالات روحی مان محسوب می شود. پس ، همین حالا سری به نزدیك ترین عطرفروشی محلتان بزنید و عطری را بخرید كه برایتان خاطره انگیز است.

به همراه همسرتان ، شامی رمانتیك میل كنید !

یكی از شب ها كه فرزندانتان در خانه نیستند ، شامی دو نفره همراه همسرتان میل كنید . در صورت تمایل ، شام را از بیرون سفارش دهید تا وقت بیشتری را در كنار هم سپری كنید . مقصود این است كه به عنوان یك زوج ، دوباره زمانی را برای خود داشته باشید.

برنامه های پشت گوش افتاده را در اولویت قرار دهید!

آیا برنامه ای وجود دارد كه مدتها است به دلایل مختلفی آن را به فردا موكول كرده باشید؟ مثل : ادامه تحصیل در دانشگاه ، پرداختن به كار مورد علاقه ، رفتن به سفرهای دور و طولانی و غیره ؟ و فقط صرف این كه زمان مناسب نبوده ، آن را پشت گوش انداخته اید ؟ بیشتر از این تعلل نكنید ! ابتدا ، اطلاعات لازم را جمع آوری كنید و سپس برای عملی كردن برنامه تان ، یك جدول زمانی تهیه كرده و دست به كار شوید.

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین