تبیان، دستیار زندگی
محمود حكیمی گفت: بسیاری از نویسندگان بدون مطالعه و تحقیق در مورد نهضت حسینی به خلق اثر می‌پردازند و داستانی تخیلی كه به دور از اصول مذهبی است خلق می‌كنند ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انتقاد «محمود حكیمی» از داستانهای بی‌پشتوانه عاشورایی

محمود حكیمی

محمود حكیمی گفت: بسیاری از نویسندگان بدون مطالعه و تحقیق در مورد نهضت حسینی به خلق اثر می‌پردازند و داستانی تخیلی كه به دور از اصول مذهبی است خلق می‌كنند.

محمود حكیمی استاد دانشگاه و پژوهشگر در نشست تخصصی «داستان عاشورایی» در فارس اظهار داشت: بحث بر سر داستان عاشورایی و دستمایه قراردادن تاریخ در آن است و من هم بر این عقیده‌ام كه در داستان‌های تاریخی و نهضتی - بخصوص نهضت بزرگ و عظیم عاشورا - نباید چاشنی بی‌حد و اندازه تخیل را وارد كنیم، به محض اینكه داستان و رمان‌های مذهبی را با تخیل بیامیزیم تحریف تاریخی آغاز می‌شود اما در نظر داشته باشیم كه نویسنده‌ای كه ذهن خلاق داشته باشد می‌تواند بدون تحریف و با زبردستی تمام داستان را بنگارد.

حكیمی تصریح كرد: زمانی كه در رمان مذهبی از تخیل زیاد استفاده می‌شود بسیاری از اصول رمان‌ها زیر پا نهاد می‌شود و به بیان دیگر تحریف می‌شود. نكته منفی دیگر این است كه بسیاری از نویسندگان بدون مطالعه و تحقیق در مورد نهضت حسینی به خلق اثر می‌پردازند و داستانی تخیلی كه به دور از اصول مذهبی است خلق می‌كنند.

در داستان‌های تاریخی و نهضتی - بخصوص نهضت بزرگ و عظیم عاشورا - نباید چاشنی بی‌حد و اندازه تخیل را وارد كنیم، به محض اینكه داستان و رمان‌های مذهبی را با تخیل بیش از حد بیامیزیم تحریف تاریخی آغاز می‌شود.

وی افزود: با تقریبا چهل سال تلاش و پژوهش كه من در خصوص نهضت حسینی انجام دادم دریافتم كه نهضت امام حسین دنباله نهضت پیامبران الهی بوده است. یعنی تلاش برای رها ساختن بندگی غیرخدا و مبارزه با ظلم و مبارزه با هرگونه ستم‌گری و ایجاد عدالت اجتماعی و دیگر نكاتی كه سرلوحه اعمال پیامبران بوده است.