تبیان، دستیار زندگی
سكسكه، انقباض غیر ارادی در عضله دیافراگم و عضلات تنفسی بین دنده‌ای است.اغلب اوقات سكسكه 48 ساعت بیشتر به طول نمی‌انجامد، ولی در فرم مداوم، فرد بیش از 2 روز و...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گذاشتن یخ و لیمو روی زبان سكسكه را درمان می‌كند

لیمو ترش و یخ

سكسكه، انقباض غیر ارادی در عضله دیافراگم و عضلات تنفسی بین دنده‌ای است.اغلب اوقات سكسكه 48 ساعت بیشتر به طول نمی‌انجامد، ولی در فرم مداوم، فرد بیش از 2 روز و كمتر از 1 ماه مبتلاست و در موارد بیش از 2 ماه، فرد نیاز به مراجعه به بیمارستان دارد.

عل ایجاد سکسکه:

افرادی كه در شب پرخوری می‌كنند یا از نوشابه‌های گازدار استفاده می‌كنند و بلع هوا دارند، اغلب دچار سکسکه می شوند.

تغییر ناگهانی درجه حرارت معده كه متعاقب خوردن آب سرد یا چای داغ یا كشیدن سیگار حاصل می‌شود، از علل دیگر سكسكه است.

تحریك عصب واگ یا فرنیك توسط توده‌ای در كبد و یا آب كه به دیافراگم فشار می‌آورد، به صورت سكسكه تظاهر می‌كند.

در ضایعات مغزی، ضربه و تومورهای مغزی و یا به دنبال بی‌هوشی‌ها نیز امكان بروز سكسكه وجود دارد.

عموما سكسكه با این علت، خود به خود بهبود یافته و غالبا در افراد مضطرب و دارای استرس بالا و یا متعاقب خبر خوشایند و غم‌انگیز تظاهر می‌كند و در برخی مواقع، مصرف دارو و سموم نیز علت سكسكه است.

راه های بهبود سکسکه:

در بیماری كه آئروفاژی(عمل بلعیدن هوا در اثر سوء هاضمه) علت سكسكه است، باید از صحبت حین صرف غذا پرهیز كند، غذا را به خوبی بجود و با استرس و اضطراب صرف نكند.

درمان سكسكه با علت رفلاكس، مصرف حجم كم غذا و پرهیز از خوابیدن پس از خوردن غذاست. غذای پرچرب، نوشابه‌های گازدار، پیاز خام، مركبات و حتی استعمال سیگار سبب تشدید رفلاكس معده می‌شود.

سر دسته داروهای مؤثر در درمان سكسكه «كلروپرومازین» است، ولی «لارگاكسیتل»، «هالوپریدول» نیز به عنوان شل كننده عضلات استفاده می‌شود و داروی بكلوفن داروی بسیار مؤثر برای درمان سكسه‌های شدید است و در صورت عدم موثر بودن درمان دارویی، متخصصان بی‌هوشی عصب فرنیك را بلوكه می‌كنند.

دیگر اقدامات مؤثر در درمان سكسكه را نفس كشیدن در كیسه، گذاشتن یك تكه یخ روی زبان، كشش زبان، گذاشتن لیمو روی زبان و یا ایجاد حالت شوق زیاد یا ترساندن می دانند.

نویسنده: سمانه مطهری

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.