تبیان، دستیار زندگی
اه 1382 پروژه « شهریار» كلید می خورد مهدی سجاده چی، نگارش و بازنویسی پروژه ی تلویزیونی به سفارش «سیما فیلم» را به پایان رساند. این فیلمنامه نویس در گفت و گویی با خبرنگار هنری ایسنا، با خودداری از آوردن نام كارگردان این پروژ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اخبار ادبی و هنری 27 اسفند ماه 1382

پروژه « شهریار» كلید می خورد

مهدی سجاده چی، نگارش و بازنویسی پروژه ی تلویزیونی به سفارش «سیما فیلم» را به پایان رساند.

این فیلمنامه نویس در گفت و گویی با خبرنگار هنری ایسنا، با خودداری از آوردن نام كارگردان این پروژه كه به زودی كلید خواهد خورد گفت: ترجیح می دهد از كارگردان این كار فعلا نامی به میان نیاید چرا كه هنوز حضور وی صددرصد مشخص نیست ولی حسن بشكوفه از سوی «سیما فیلم» تهیه این سریال را برعهده دارد.

وی گفت: در این سریال، سعی شده زندگی اجتماعی و خصوصی این شاعر و همچنین ارتباط وی با شخصیت های معروف ادبی آن دوران، مثل ملك الشعرای بهار، ایرج میرزا، عارف قزوینی، عشقی و ابوالحسن صبا مورد توجه قرار گیرد.

وی منابعی را كه به زندگی «شهریار» پرداخته، متعدد دانسته و خاطرنشان كرد: از جمله این منابع می توان از كتاب های بیوك نیك اندیش یاد كرد. همچنین در دیوان دو جلدی شهریار مطالب مفصلی وجود دارد  از دو تا سه پایان نامه ی تحصیلی به علاوه مجموعه مقالات كنگره شهریار نیز در نگارش این سریال بهره   برده ام.

وی درباره ی اینكه آیا داستان های فرعی نیز در پروژه شهریار لحاظ شده است به ایسنا گفت: تمامی سریال به زندگی شهریار می پردازد. به علاوه دو قسمت كه ماجراهای قبل از تولد شهریار را از جمله انقلاب مشروطیت و... روایت می كند. مجموعه این عوامل باعث می شود وقتی شهریار به دنیا می آید در تبریز نماند، به روستا فرستاده شود و در دامنه كوه «حیدربابا» بزرگ شود.