تبیان، دستیار زندگی
ت آسمان ولایت پر فروغ است از اختران تابناکی که با حیات نورانی خویش هستی را سرشار از معنویت ساخته اند . سوم رجب مصادف است با سالروز شهادت امام دهم ، امام علی النقی (ع) ، هادی نور و روشنی . امام (ع) پس از شهادت پدر بزرگوار خود...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فروغ هد ایت

آسمان ولایت پر فروغ است از اختران تابناکی که با حیات نورانی خویش هستی را سرشار از معنویت ساخته اند .

سوم رجب مصادف است با سالروز شهادت امام دهم ، امام علی النقی (ع) ، هادی نور و روشنی . امام (ع) پس از شهادت پدر بزرگوار خود ، در سال 220 ه.ق، در شش – و به قولی هشت – سالگی به امامت رسید . سالهایی از امامت آن بزرگوار همزمان با دوران خلافت متوکل عباسی بود که برخورد ناهنجار وی با علویان مشهور است . نمونه ای از این برخوردها ، تخریب مقبره امام حسین (ع) و شخم زدن و هموار کردن زمین های اطراف مقبره ، سختگیری بر زائران آن امام و مجازات های هولناک آنهاست . در سال 233 به دستور متوکل ، امام (ع) در مدینه بازداشت شد و به سامرا منتقل گردید و تا پایان عمر خویش در این شهر به سر برد . متوکل سخت در تلاش بود تا به نحوی ، از جمله اصرار بر حضور امام در مجالس بزم خود ، شخصیت او را نزد مردم پایین آورد .اما شخصیت والا و عظمت روحی امام چنان بود که همگان ، خواسته و ناخواسته در برابرش تواضع می کردند واو را محترم می داشتند .

با تمام سختگیری ها ، هیچ عاملی نتوانست از نقش آموزشی و هدایت گری آن امام بکاهد . وی همواره در مسائل مورد اختلاف میان گروههای شیعه ، ونیز بحث هایی که در آن دوران در محافل اسلامی مطرح بود ، یاران خود را هدایت می کرد .

تاریخ شهادت آن حضرت را سوم رجب – و به قول دیگر 25 یا 26جمادی الثانی – به سال 245 ه . ق ذکر کرده اند.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.