تبیان، دستیار زندگی
پرده ها از ساده ترین انواع پوشش برای پنجره ها هستند كه ضمن سادگی و زیبایی به سبب میزان كم پارچه مصرفی در تهیه آنها از انواع مقرون به صرفه پرده محسوب می شوند. پرده  ها ضمن فواید كاربردی ، از نظر شكل ظاهری نیز متنوع بوده...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

معرفی انواع پرده و چگونگی به كاربردن آنها در دكوراسیون های مختلف

پرده ها از ساده ترین انواع پوشش برای پنجره ها هستند كه ضمن سادگی و زیبایی به سبب میزان كم پارچه مصرفی در تهیه آنها از انواع مقرون به صرفه پرده محسوب می شوند. پرده  ها ضمن فواید كاربردی ، از نظر شكل ظاهری نیز متنوع بوده و می توان با انتخاب مدل پرده  متناسب با دكوراسیون اتاق و همچنین در نظر گرفتن پارچه ای با طرح و رنگ مناسب و هماهنگ با سایر اجزای دكوراسیون منزل، تركیبی زیبا و چشمگیر میان پرده  و دكوراسیون اتاق ایجاد كرد. در اینجا مروری داریم بر انواع متداول پرده .

پرده  مدل رومی

بارزترین ویژگی پرده  رومی تركیب سادگی با ظرافت و زیبایی است. در حالت جمع ، این پرده  ردیف تای مرتب و افقی پارچه را تشكیل می دهد و هنگامی كه پرده  باز می شود یك قطعه پارچه صاف و قالب پنجره آن را می پوشاند. تای افقی پارچه در این پرده  توسط تركه های چوب كه در جیب های باریك دوخته شده و در پشت پرده قرار دارند، ایجاد می شود. گاه در برخی از موارد جیب ها از روی پرده دوخته می شوند و به عنوان یك عنصر تزیینی برای پرده  مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع پرده  تقریباً برای پوشش هر نوع پنجره ای مناسب است.از پرده  مدل رومی به عنوان پوشش پنجره در اتاق هایی كه دكوراسیونی ساده دارند، بهره بگیرید. این نوع پرده  اغلب با دكوراسیون شلوغ و مملو از طرح و نقش ، تناسب و هماهنگی ندارد. پارچه های ساده یا بافت دار برای دوخت این نوع پرده  ایده آل هستند اما انواع پارچه های راه راه یا چهارخانه نیز به دلیل تأكید بر خطوط تای پرده و خطوط منظم دور آن برای تهیه این مدل پرده  مناسب هستند. یك پرده  رومی با پارچه راه راه افقی، پنجره را عریض تر و پرده ای با پارچه راه راه عمودی پنجره را بلندتر نشان خواهد داد. اما پارچه های طرح دار شلوغ با گل های درشت برای دوخت چنین پرده ی مناسب نیستند.

جهت حصول به نتیجه بهتر برای دوخت پرده مدل رومی از پارچه های محكم مانند پارچه نخی و كتان استفاده كنید.

اگرچه پرده  رومی با عرضی معادل ۵/۲ متر نیز قابل تهیه است، اما این مدل پرده  برای پنجره های بسیارعریض چندان مناسب نیست،  در چنین مواقعی می توانید از چند پرده  كه در كنار یكدیگر نصب شده اند، استفاده كنید.

دوخت نوار در لبه های پرده  رومی یا بر روی آن با تأكید بر خطوط صاف دور آن بر زیبایی پرده  رومی می افزاید. بهترین محل برای نصب این نوع پرده  داخل قاب و فرورفتگی دور پنجره است. به این ترتیب هنگامی كه پرده  باز می شود در داخل قاب پنجره قرار گرفته و به خوبی آن را می پوشاند.

پرده  غلتكی

این پرده  ساده دور غلتكی فنری پیچیده شده است كه به بالای پنجره نصب می شود و با استفاده از این غلتك ، باز و جمع می شود. از ویژگی های این مدل پرده ، جمع شدن كامل آن به صورت یك استوانه باریك در بالای پنجره است كه موجب می شود در حالت جمع، نور به طور كامل از پنجره به اتاق بتابد و هیچ بخشی از پنجره را نمی پوشاند. همین ویژگی ، این مدل پرده  را برای پنجره هایی كه به طرف داخل باز می شوند، ایده آل می سازد.از آنجا كه پرده مدل غلتكی در حالت جمع تقریباً دیده نمی شود از جنبه تزیینی كمتری برخوردار بوده و اغلب از آن برای مصارف كاربردی و همراه با پرده های تزیینی استفاده می شود. اما این پرده  را نیز می توان به اشكال مختلف تزیین كرد. از جمله چاپ استنسیل بر روی آن و یا دوخت انواع نوار، مهره و تزیینات دیگر به لبه ها و یا بر روی آن. برای تهیه این مدل پرده  بهتر است از پارچه های آهاردار استفاده كنید و یا پارچه مورد نظرتان را خود آهار بزنید تا هنگام نصب ، پرده ظاهری منظم ، صاف و آراسته داشته باشد. همچنین می توان برای پنجره های كوچك ، پرده ی غلتكی با كاغذهای ضخیم بافت دار تهیه كرد . در این صورت نیازی به آهار زدن پارچه نخواهید داشت. پارچه های ساده و راه راه برای دوخت پرده  مدل غلتكی مناسب تر از پارچه های طرح دار هستند ؛ اما انواع پارچه های طرح دار را نیز می توان برای این منظور به كار برد. اگر از پارچه های طرح دار استفاده می كنید، دقت كنید، طرح آن به طور متقارن به روی پرده  دیده شود. برای تهیه این نوع پرده  در اندازه گیری ابعاد پنجره و برش پرده  دقت مضاعفی به كار ببرید زیرا كوچكترین نقص در پرده هنگام نصب آن چشمگیر خواهد بود.

پرده  مدل اتریشی

این پرده  مجلل و زیبا هنگامی كه جمع می شود به صورت مجموعه ای از حالت (والان ) های دالبری درآمده، نمایی چشمگیر به پنجره می بخشند. اگرچه این نوع پرده  نیز با همان روش ریسمانی پرده  مدل رومی جمع می شود ، به سبب مدل چین دارش حدود ۵/۲ برابر پرده  مدل رومی پارچه مصرف می كند.پرده  مدل اتریشی به ویژه برای اتاق هایی با دكوراسیون كلاسیك، مناسب و زیباست و در مجموعه ای از مبلمان و ویژگی های معماری مدل كلاسیك جلوه ای مضاعف می یابد. پرده های مدل اتریشی از پارچه های بسیار متنوع با جنس و طرح گوناگون قابل تهیه هستند اما پارچه هایی مانند ابریشم به دلیل لطافتشان برای دوخت پرده های مدل اتریشی بسیار مناسب هستند.

پرده  مدل اتریشی را می توان ، با دوخت یك نوار چین دار به پایین آن به زیبایی آراست. برای پارچه های نخی نوار چین دار پارچه ای و برای پارچه های ظریف تر از نوارهای ریشه دار در پایین پرده  برای زیباتر كردن آن استفاده كنید. این مدل پرده  را می توان ، هم با چوب پرده های معمولی و هم به وسیله تخته چوبی به بالای پنجره نصب كرد. اما با نصب این پرده  با استفاده از یك تخته چوبی نتیجه ای زیباتر و مرتب تر به دست می آید.

اندازه عرض هر یك از حالت های دالبری تشكیل شده بر روی پرده  را حدود ۳۰ سانتی متر در نظر بگیرید. همچنین جهت تهیه نوار چین دار برای پایین پرده  نواری به طول دو برابر عرض پرده  برای پارچه های محكم مانند انواع پارچه كتان و سه برابر عرض پرده  برای پارچه های ظریف و لطیف مانند ابریشم در نظر بگیرید. عرض  نوار پارچه ای چین دار بنا به دلخواه و سلیقه خود حدود ۷ تا ۱۰ سانتی متر انتخاب كنید.

پرده  پیلی دار

این مدل ضمن سادگی ، جلوه ای چشمگیر و زیبا دارد. پرده  پیلی دار از دو قطعه پارچه ساده تشكیل شده كه از شكاف میان آنها پارچه ای به رنگ دیگر نمایان است. این پرده  به وسیله ریسمان هایی از دو طرف جمع می شود. بهترین اندازه برای این مدل ، پرده ی پارچه ای به عرض ۱۴۰ سانتی متر است.چنین پرده ی برای پنجره های بسیار عریض مناسب نیست.

تركیب های بسیار متنوعی از پارچه های گوناگون را می توان برای دوخت چنین پرده ی در نظر گرفت. اما بهترین حالت ، تركیب پارچه ای ساده با یك پارچه طرح دار است. می توانید پارچه ساده را برای پرده اصلی و پارچه طرح دار را در داخل پیلی استفاده كنید و یا به عكس پارچه طرح دار را برای دو طرف پرده و پارچه ساده در داخل پیلی به كار ببرید. اگر پارچه طرح داری برای خود پرده  انتخاب می كنید دقت كنید كه هنگامی كه پرده باز است و پیلی به صورت بسته قرار گرفته طرح پارچه متقارن باشد و خطوط آن به درستی در امتداد یا در برابر هم قرار گیرد.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.