تبیان، دستیار زندگی
دو سالگی روند رشد و تكامل كودك ( قسمت پنجم ) در قسمت قبل به روند تكامل كودك از هفت تا ده ماهگی پرداختیم. اینك در ادامه می خوانیم.... یازده ماهگی در این سن كودك با اعتماد بیشتری روی پاهای خود می ایستد . همچنین او دوست دارد در...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بررسی واكنش های كودك از 11 ماهگی تا دو سالگی

روند رشد و تكامل كودك ( قسمت پنجم )

در قسمت قبل به روند تكامل كودك از هفت تا ده ماهگی پرداختیم. اینك در ادامه می خوانیم....

یازده ماهگی

در این سن كودك با اعتماد بیشتری روی پاهای خود می ایستد . همچنین او دوست دارد در كارهای منزل به شما كمك كند . در این سن كودكان از نظر فعالیت های فیزیكی بسیار با یكدیگر متفاوتند . اگر كودك شما در این فعالیت ها به كندی پیشرفت می كند نگران نشوید . در سن مناسب همه كارهای لازم را انجام خواهد داد  .

تعادل كودك تا این سن تكامل زیادی می یابد . او می تواند هنگام نشستن ، بدون افتادن به یك سمت خم شود  و برای برداشتن یك اسباب بازی كه پشت سرش قرار داده شده بچرخد . در این زمان بهتر است كه شما در اطرافش  باشید  و اگر به زمین افتاد به او اعتماد به نفس بدهید تا دوباره  بلند شده  و روی دو پا بایستد .

در 11 ماهگی كودك شما قادر است :

1- خودش بلند شود و بایستد .

2- چند قدم راه برود .

3- اشیاء را با شست و انگشت سبابه بگیرد و اشیایی را كه در دست شخص دیگری است رها كند .

4- برای جلب توجه شما بگوید ماما.

5- به صدای اسم خودش واكنش نشان دهد .

6- دست را به صورت بای بای  تكان دهد .

7- به دستورهای ساده شما پاسخ دهد.

دوازده ماهگی

كودك شما به جشن تولد یك سالگی اش می رسد . هنگامی كه به عقب نگاه می كنید از میزان تغییرات رخ داده  در وی متعجب می شوید . او حال عضوی كوچكی از خانواده شماست با شخصیت و خصوصیاتی مستقل ، پر از انرژی ، شور زندگی و عشق برای نزدیكانش .

در این سن او سعی می كند به تنهایی ایستاده و حتی  چند قدم  نیز به تنهایی راه برود . اما فراموش نكنید كه او یك انسان منحصر به فرد است و نباید با كودكان دیگر  مقایسه شود .

او در این سن دستورهای ساده را به خوبی می فهمد و حتی ممكن است آنها را اجرا كند .

در یك سالگی قد كودكتان  تقریباٌ 75 سانتی متر است و وزنی حدود 9 كیلو و 800 گرم دارد . اما قد او می تواند از 73 تا 77 سانتیمتر متغیر باشد . وزن او در این زمان تقریباً 3 برابر وزن زمان تولدش است .

كودك شما در یك سالگی  قادر است كه :

1- خود به خود بایستد و چند قدم راه برود .

2- اشیاء را با انگشت شست و سبابه بگیرد .

3- اسباب بازی ها را در صورت درخواست با اشاره  به افراد دیگر بدهد .

4- مطلب خود را طور دیگری غیر از گریه كردن به شما بفهماند .

5- با افراد خانواده  و افراد آشنا با تكان دادن دست  بای بای  كند .

6- یك توپ را به سمت شما قِل بدهد.

یك سالگی تا 5/1 سالگی

تا 15 ماهگی كودك شما قادر خواهد بود به تنهایی راه برود و تنها بماند . او روی زانوها و دستانش از پله ها  بالا خزیده و بسیار آهسته از پله پایین می آید . توانمندی و مهارت های دستی او افزایش یافته و ممكن است قادر باشد كه  یك مكعب را روی دیگری قرار دهد . قد او در این سن حدوداً 81 سانتیمتر و وزنش 11 كیلوگرم  است و دامنه تغییرات قد و وزن بین 80  تا 84 سانتیمتر و 10 تا 12 كیلوگرم است .

تا زمانی كه كودك شما 18 ماهه می شود . اطلاعات شگفت آوری كسب خواهد كرد و میزان قابل توجهی از مهارت ها و رفتارهای حركتی را به دست خواهد آورد . او قادر خواهد بود به تنهایی و با امنیت كامل ، بدون این كه به اشیاء برخورد كند ،  در اطراف حركت كرده و یك شیء مانند اسباب بازی مورد علاقه اش را با خود حمل كند . او به خوبی از پله ها بالا رفته و حس تعادل خوبی دارد به طوری كه قادر خواهد بود بدون افتادن به جلو خم شده و اشیاء را از روی زمین بردارد . او قادر خواهد بود اشیاء كوچك را با انگشتان بر دارد و با قلم یا مداد رنگی اشكال دایره ای شكل رسم  كند . اشیاء متحرك در فاصله متوسط ، توجه او را جلب خواهند كرد . در این سن سرعت رشد او كاهش می یابد و از 2 سالگی به بعد سالانه 2 كیلوگرم به وزن او اضافه می شود .

كلمات او تقریباً قابل درك شده و ممكن است زنجیره ای  از صداهای آشنا را با هم تولید  كند . اما فقط تعداد اندكی لغت را درست  به زبان می آورد . درك او از سخنان اطرافیان  خوب است و مكالمات و گفتگوهای ساده و كوتاه را دنبال می كند . محدوده توجه او هنوز كم است ،  اما قادر است به اشیاء اشاره كرده و نام های مورد علاقه  خود را به آنها بدهد. او از آواز خواندن و موسیقی لذت می برد . احتمالاً  مایل است خودش غذایش را بخورد  و از آشفتگی كه به این ترتیب ایجاد می كند ، لذت می برد . او شروع  به تقلید و یادگیری اعمال شما می كند . كودكتان ممكن است تمایل به همبازی شدن با شما داشته باشد اما مادامی كه  در محدوده ی توجه و دید شما قرار دارد از تنها بازی كردن نیز لذت خواهد بود.

به این ترتیب در 18 ماهگی كودك شما قادر است :

1- با پاهای باز از هم به راحتی راه رفته و بدود .

2- با كمك از پله بالا رفته و گاه پایین بیاید .

3- زانوها و لگن را خم كرده و برای برداشتن اشیاء از روی زمین چمباتمه بزند .

4- عكس های ساده و كتاب ها را می شناسد ، انگشت اشاره  را روی آنها قرار می دهد  و از آنها لذت می برد .

18 ماهگی تا 2 سالگی

به تدریج كه كودك بزرگتر می شود ، مهارت ای بیشتری كسب كرده و مهارت های كسب شده در سنین پایین تر را تكمیل  می كند. حالا  او عضوی كوچك و فعال از خانواده  شماست كه توجه و حمایت بیشتری را طلب می كند . كنترل عضلانی در حال رشد و تكامل است . كودك هنگامی كه  كهنه خود را خیس می كند ، متوجه می شود  و حتی ممكن است قبل از كثیف كردن كهنه خود این را بفهمد . اگر چنین باشد ،  فرصت مناسبی برای آموزش دستشویی رفتن برای شما پیش آمده كه باید  از آن استفاده  كنید . هر چند 18 ماهگی زودترین زمانی است كه شما می توانید  این آموزش را به كودكتان بدهید.

حول و حوش 18 ماهگی بهتر است ارزیابی های بیشتر و دقیقتری از كودك توسط پزشك  به عمل آید ، مثلاً مشاهده وی در حال بازی كردن و اطمینان یافتن از این كه مهارت های اساسی  را به دست آورده. همچنین  این فرصتی خواهد بود برای شما تا هر مشكل یا سؤالی را كه در مورد رشد و نمو فرزندتان دارید با پزشك  خود در میان بگذارید . دو سالگی  سن شكل گیری وضعیت بدن و به دست آوردن مهارت های حركتی بزرگ است . وزن او در این سن 12 كیلوگرم ( 100/11 تا 13 ) و قدش حدود 87 سانتیمتر ( 5/84 تا 89 ) است . او در این سن قادر است :

1- بر روی تمام كف پا بدود ، توقف كرده و دوباره شروع به دویدن كند و از موانع احتراز كند .

2- با ثبات كامل برای برداشتن اشیاء چمباتمه زده و بدون استفاده از دست ها دوباره روی پاها بلند شود .

3- با شش یا هفت مكعب یك برج  بسازد .

4- از كتاب های عكس دار لذت می برد  و به جزئیات عكس های مورد علاقه خود توجه می كند .

5- قادر است صفحات كتاب را یكی یكی ورق بزند .

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.