تبیان، دستیار زندگی
تا به حال چند مادر را دیده اید که در اوج عصبانیت از دست بچه شان، هوار بکشند: « تو که منو کشتی!» حالا خوب فکر کنید و به خاطر بیاورید این بچه هایی که آتش سوزانده اند و جان مادرشان را به لب رسانده اند، بیشتر پسر بوده اند یا دخت...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پسرها ، عمر مادرانشان را کوتاه می کنند

تا به حال چند مادر را دیده اید که در اوج عصبانیت از دست بچه شان، هوار بکشند: « تو که منو کشتی!» حالا خوب فکر کنید و به خاطر بیاورید این بچه هایی که آتش سوزانده اند و جان مادرشان را به لب رسانده اند، بیشتر پسر بوده اند یا دختر؟!

نتایج مطالعاتنشان می دهد ، فرزند پسر باعث کاهش عمر مادر می شود!دانشمندان انجام دهنده این تحقیق ادعا می کنند هر پسر در حدود 34 هفته از طول عمر متوسط مادرش کوتاه می کند و درست برعکس،

داشتن دخترانی که به سن بزرگسالی می رسند، طول عمر مادر را افرایش می دهد.

در واقع، محققانی که به چنین نتیجه ای رسیده اند، از ابتدا قصد نداشتند این موضوع را مورد بررسی قرار دهند. تحقیق آنها درباره این بود که آیا در خانواده های پرجمعیت، مادران طول عمر کوتاه تری دارند یا نه. اما نتایج این تحقیق چند ساله ، فوق العاده جالب از آب درآمد: تعداد فرزندان، ربطی به طول عمر مادر ندارد؛ این تعداد فرزندان پسر است که طول عمر مادر را کم می کند!

محققان ، چند توجیه برای این واقعیت فرض کرده اند: یکی این که براساس یافته های علمی ثابت شده است که جنین پسر از نظر فیزیولوژیکی بیشتر از جنین دختر، از بدن مادر استفاده می کند. به عبارت دیگر باردار بودن یک جنین پسر بیشتر از باردار بودن یک دختر، مادر را فرسوده می کند و شاید همین ، علت کاهش طول عمر مادران باشد. اغلب نوزادان پسر در رحم ، رشد سریع تری دارند و حتی برخی مطالعات نشان داده است که بعد از تولد یک نوزاد پسر، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا مادر دوباره قابلیت باردار شدن داشته باشد و فیزیولوژی بدن او به وضع عادی بازگردد.

یک توجیه دیگر این است که تستوسترون (هورمون مردانه) که در جنین پسر تولید می شود می تواند باعث سرکوبی سیستم ایمنی مادر شده و او را برای ابتلا به بیماری ها مستعدتر کند.

ولی گذشته از همه اینها، شاید این فرضیه از همه قابل قبول تر باشد: پسرها بیشتر از دخترها باعث عصبانیت مادرشان می شوند و در عین حال ، دخترها بیشتر از پسرها کمک کار مادرشان هستند. معلوم است موجوداتی که مرتب در حال به هم ریختن یک گوشه از خانه هستند و از دیوار صاف بالا می روند، استرس بسیار بیشتری از موجودات آرامی که یک گوشه می نشینند و با عروسکشان بازی می کنند، به مادر وارد می کنند استرس را نباید دست کم گرفت.

« سامولی هل» بیولوژیست و رهبر گروه تحقیق، چنین توصیه می کند: شما می توانید اثرات منفی داشتنیک پسررا با داشتنسه دخترجبران کنید!