وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دانستنیهایی درباره استان گیلان ( قسمت ششم ) آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی "سلیمانداراب" مدفن میرزا کوچک خان جنگلی است. باز سازی آرامگاه این بزرگمرد تاریخ مبارزات گیلان و ایران در سال 1360 ش مطرح شد. طرح مقبره با تو...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

معرفی مقابر بزرگان در استان گیلان

دانستنیهایی درباره استان گیلان ( قسمت ششم )

معرفی مقابر بزرگان در استان گیلان

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

"سلیمانداراب" مدفن میرزا کوچک خان جنگلی است. باز سازی آرامگاه این بزرگمرد تاریخ مبارزات گیلان و ایران در سال 1360 ش مطرح شد. طرح مقبره با توجه به اصول معماری سنتی توسط دفتر فنی حفاظت آثار باستانی گیلان تهیه و به مرور به اجرا در آمد. در مرحله بعد ، طرح احداث مجموعه فرهنگی میرزا کوچک مد نظر قرار دارد. در سال 1371 نیز توسط میراث فرهنگی گیلان ، دیوار کشی و احداث سردری شایسته مقام میرزا انجام شد. آرامگاه میرزا در گورستان « سلیمان داراب » واقع در جنوب شهر رشت ، امروزه مورد بازدید مشتاقان و دوستداران میرزاست.

آرامگاه استاد محمد معین

دکتر محمد معین فرزند ابوالقاسم و نوه ی معین العلماء در سال 1293 شمسی در شهر رشت متولد شد. وی در سال 1313 ش با اخذ درجه لیسانس از دانشسرای عالی فارغ التحصیل شد و سپس دوره دکتری ادبیات را به اتمام رساند. استاد معین مدت ها عضو پیوسته فرهنگستان ایران و استاد کرسی تحقیق در متون ادبی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران بود. استاد در زمان حیات « علامه دهخدا» با او در انتشار و گردآوری لغت نامه دهخدا همکاری داشت و توسط ایشان برای نظارت چاپ نسخ بعدی لغت نامه پس از حیات « دهخدا» برگزیده شد. استاد محمد معین دارای نشان عالی ادب و هنر از فرانسه و همچنین جایزه آکادمی ادبیات و کتیبه ها از فرانسه و نشان درجه 2 و 3 علمی و نشان هنر از ایران است.

فرهنگ 6 جلدی معین و تصحیح و تکمیل فرهنگ برهان قاطع در 5 جلد از دیگر آثار این مرد فرهیخته است.

دکتر معین درسال 1350 ش درگذشت ودر شهر آستانه اشرفیه نزدیک آرامگاه « سید جلال الدین اشرف » به خاک سپرده شد. بنای یادبودی در این شهر به پاس خدمات ارزنده استاد به فرهنگ فارسی ، به صورت چند ضلعی و با آجر و  طاق های  هلالی و بام سفالین احداث شده است.

سرتربت اُمام

در نواحی سمام اشکورات ، در محلی به نام کشاچاک ، محلی وجود دارد که مدفن عده ای از سلاطین  وسادات کیایی است. این مجموعه در قرن 10 هـ . ق شکل گرفته و بانی آن نیز میرزا علی کیا است. سلطان محمدکیا ، میرزا علی کیا و پری سلطان و حسنی دراین محل مدفون شده اند. سنگ های قبور این محل از نفاست ( ارزشمندی ) خاصی برخوردار است.

کتاب میراث فرهنگی استان گیلان

زهره پری نوش - سایت تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین