تبیان، دستیار زندگی
لپ‌تاپ‌ها(كامپیوترهای قابل حمل) به دلیل افزایش توانایی‌ها و نیز قابلیت جابجایی روز به روز در بین مردم محبوبیت بیشتری پیدا می‌كنند. این راهنما شما را در یافتن بهترین Laptop متناسب با نیازتان یاری می‌كند. این راهنما از هشت قس...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راهنمای خرید یكLaptop


لپ‌تاپ‌ها(كامپیوترهای قابل حمل) به دلیل افزایش توانایی‌ها و نیز قابلیت جابجایی روز به روز در بین مردم محبوبیت بیشتری پیدا می‌كنند. این راهنما شما را در یافتن بهترین Laptop متناسب با نیازتان یاری می‌كند.
این راهنما از هشت قسمت تشكیل شده است كه در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در هر كدام از قسمت‌ها می‌توانید با ما تماس بگیرید تا راهنمایی‌های بیشتر را به شما بدهیم.

اندازه و وزن
مطمئناً اندازه و وزن یك كامپیوتر همراه مهمترین موضوع در انتخاب یك Laptop می‌باشد. تعداد زیادی Laptop بسیار كوچك و سبك وجود دارند. اما بخش‌هایی از رایانه (مانند درایوهای نوری) نیز فدای اندازه می‌شوند. Laptop هایی كه به جای كامپیوتر رومیزی استفاده می‌ شوند( به اصطلاح Desktop replacements ) دارای همان قدرت كامپیوترهای رومیزی هستند. اما مطمئناً جابجایی این سیستم‌ها به علت بزرگ و سنگین بودن مشكل‌افرین است. هنگامیكه قصد انتخاب یك Laptop را دارید، به این نكته به خوبی توجه كنید كه امكانات و لوازم جانبی برای شما مهمتر است یا حجم و اندازه دستگاه. هر چند در حال حاضر و با استفاده از تكنولوژی موسوم به Centrino محصول اینتل شما می‌توانید در یك Laptop هر دو گزینه را در اختیار داشته باشید. پیشنهاد ما به شما اینست كه در صورت توان حتماً از Laptop های دارای تكنولوژی Centrino استفاده نمائید. در قسمت‌های بعد باز هم به توضیح مزیت‌های این تكنولوژی می‌پردازیم.

پردازشگر( CPU )
سرعت Cpu های Laptop همواره با اندكی فاصله به دنبال سرعت كامپیوترهای رومیزی حركت می‌كند. اما با این قابلیت كه توان استفاده بهینه از انرژی را دارند. انتخاب سرعت CPU ، بسته به هدف شما از خرید Laptop دارد.
اگر قصد شما از خرید یك Laptop استفاده از اینترنت، دریافت نامه‌های الكترونیكی( E-Mail )، استفاده از یك واژه‌پرداز و حتی تماشای یك فیلم DVD باشد، استفاده از یك CPU با سرعت 800مگاهرتز و یا اندكی بیشتر نیاز شما را رفع خواهد نمود. ولی اگر قصد جایگزینی آن را به عنوان كامپیوترتان دارید، نباید به سرعت‌های زیر 2گیگاهرتز فكر كنید.توضیح اینكه CPU های Centrino در هنگام نوشتن این مقاله دارای سرعت 1.6 می‌باشند

حافظه( RAM )
حافظه قابل نصب در سیستم‌های قابل حمل( Laptop ) به طور كلی كمتر از سیستم‌های رومیزی است. هنگام خرید یك Laptop حتماً در مورد حداكثر RAM پشتیبانی شده در دستگاه اطلاعات لازم را از فروشنده دریافت كنید.
در ضمن بد نیست ببینید كه آیا خودتان هم می‌توانید RAM دستگاه را افزایش دهید، یا حتماً باید توسط آن شركت و متخصصینش انجام شود.

نمایشگر( Display )
هنگامی كه قصد خرید یك Laptop را دارید به قدرت تفكیك‌پذیری( Resolution ) صفحه نگاه كنید. معمولاً صفحه‌نمایش بزرگتر ترجیح داده می‌شود. اما بعضی از صفحه نمایش‌های بزرگ كه دارای Resolution بالاتری نیز هستند، خواندن متن را دشوار می‌كنند. در ضمن اندازه صفحه نمایش رابطه مستقیمی با اندازه Laptop خواهد داشت. سیستم‌های جدید با مونیتور 17 اینچ نیاز به دقت بیشتر در نگهداری خواهند داشت. علاوه بر اینكه جابجایی آنها نیز مشكل‌تر خواهد بود.

درایو‌ها
اندازه Hard Drive یك موضوع مهم تلقی می‌شود. اما انتخاب یك درایو نوری نیز به همان اندازه مهم است. یكی از قابلیت‌های مهم Laptop های موجود قابلیت استفاده به عنوان یك پخش‌كننده DVD قابل حمل است. بوسیله یك درایو DVD -ROM و یا یك درایو Como CD-RW هر شخصی می‌تواند یك فیلم DVD را به مثابه یك تئاتر كوچك بر روی سیستمش تماشا كند.
تعداد زیادی از سیستم‌هایی كه تحت عنوان Ultraportable شناخته می‌شوند، قابلیت استفاده از یك درایو نوری داخلی را ندارند. كه این عمل به خاطر كاهش وزن و اندازه دستگاه صورت گرفته است.

شبكه
توانایی اتصال به شبكه نیز یكی از خصوصیت‌هایی است كه هنگام خرید یك Laptop باید مد نظر داشته باشید. به دنبال سیستم‌های بگردید كه حداقل دارای یك مودم 56 Kbps و یك اترنت( Ethernet ) سریع باشند. این‌ها به شما اجازه می‌دهند تا با اكثر سیستم‌ها اتصال برقرار كنید و به تبادل اطلاعات بپردازید.
اگر نیاز به بیشترین بازده از شبكه را دارید، می‌توانید به دنبال Laptop هایی با مشخصه (802.11 b wireless adapter ) باشید. با انتخاب سیستم‌های دارای این گزینه به راحتی و بدون نیاز به سیم قابلیت اتصال و تبادل اطلاعات را خواهید داشت.

طول عمر باطری
به نظر شما سیستمی كه با هر بار شارژ كردن فقط 30 دقیقه می‌تواند كار كند چطور است؟ طول عمر باطری نیز به نیاز شما بستگی دارد. ولی به دنبال سیستم‌هایی بگردید كه حداقل 2 ساعت بدون نیاز به شارژ می‌توانند كار كنند. در صورت نیاز بیشتر می‌توانید به دنبال Laptop هایی باشید كه امكان استفاده از باطری جانبی را برای شما فراهم می‌كند.

ولی یك‌راه دیگر...
باز هم استفاده از تكنولوژی جدید اینتل موسوم به Centrino . این تكنولوژی به دلیل مصرف كم باطری قابلیت استفاده تا 6 ساعت را برای شما فراهم می‌كند.

گارانتی
و آخرین مورد (نه كم ‌اهمیترین مورد) نوع و طول مدت گارانتی سیستم خریداری شده می‌باشد. Laptop ها ممكن است بیشتر از سیستم‌های رومیزی دچار مشكل شوند و این مورد نیز به خاطر قابلیت جابجایی آن‌ها است. هنگام خرید یك سیستم مطمئن باشید كه حداقل از 1 سال گارانتی بهره‌مند می‌شوید. اگر قصد استفاده زیاد و یا ناشیانه از Laptop را دارید سیستم‌هایی با 3 سال پشتیبانی (با وجود قیمت بالاتر) انتخاب بهتری برای شما محسوب می‌شود.
سیستم‌هایی كه توسط شخص ثالث (فروشنده) گارانتی می‌شود، انتخاب خوبی نیست مگر اینكه به نمایندگی از شركت سازنده دستگاه باشد.

برگرفته از آی تی ایران