تبیان، دستیار زندگی
فوتبال آسیا در سال2007 اتفاقات مهمی را شاهد بود كه سایت گل10 رویداد مهم این سال را به انتخاب خود...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

10 اتفاق مهم فوتبال آسیا در سال 2007

سایت گل ? 10اتفاق مهم فوتبال آسیا در سال 2007 را مشخص کرد

فوتبال آسیا در سال2007 اتفاقات مهمی را شاهد بود كه سایت گل10 رویداد مهم این سال را به انتخاب خود، ارائه كرده و یكی از موارد مورد اشاره ادامه بلاتكلیفی در فوتبال ایران است.

به نقل از ایرنا، گزارش سایت گل را در خصوص 10 اتفاق مهم فوتبال آسیا در سال 2007 را در زیر می خوانید:

1- ?قهرمانی عراق در جام ملتهای آسیا:

در مورد مهمترین اتفاق فوتبالی سال2007 ?در آسیا كمتر كسی تردید دارد كه قهرمانی تیم ملی عراق در جام ملتها را باید برگزید.

شماری از بازیكنانی كه اعضای خانواده و دوستانشان را در درگیریهای جاری در این كشور از دست داده‌اند، تیمی كه چندین سال است در خانه خود طعم میزبانی را نچشیده و سرمربی به نام "ژوروان ویه‌را" كه تنها چند هفته قبل از مسابقات مسئولیت سرمربیگری را قبول كرد و جانشین كسی شد كه از بیم جانش استعفا كرده بود، مشخصات قهرمان جام ملتهاست.

با وجود همه مشكلات، تیمی كه فرسنگ‌ها با مدعی بودن فاصله داشت، داعیه دار قهرمانی یعنی استرالیا را در مرحله نخست شوكه كرد، كره جنوبی را در نیمه نهایی مغلوب ساخت و با گل "یونس محمود" در یك فینال سراسر هیجان و شور برابر عربستان، به قهرمانی دست یافت. عراق در سراسر جهان به تیتر نخست رسانه‌های جمعی تبدیل شد.

2- اردوی منچستریونایتد در مالزی:

"بی شرمانه است، این تفكر استثماری است و اصلا جوانمردانه نیست." باشگاه منچستریونایتد قبلا هم با القابی مانند خودخواه و خودبزرگ بین متهم شده بود اما این بار مجبور شد در برابر "محمد بن همام"، رئیس كنفدراسیون فوتبال آسیا، عقب نشینی كند.

منچستر به‌خاطر برنامه‌ریزی یك دیدار نمایشی در كوالالامپور در خلال رقابتهای جام ملتهای آسیا در مالزی، خشم مقامات فوتبال آسیا را برانگیخت. كنفدراسیون فوتبال آسیا در برابر این باشگاه ایستادگی كرد و این اقدام در سراسر قاره مورد تقدیر قرار گرفت.

3- علاقه‌مندی انگلیسی‌ها به یاسر القحطانی و نشاط اكرم:

درحالیكه بازیكنان چینی، ژاپنی، ایرانی و كره جنوبی از سالهاپیش برای آزمودن بخت خود راهی لیگ‌های اروپایی شده اند، انتظار برای درخشش یك بازیكن عرب در اروپا هنوز ادامه دارد.

در روزهای اخیر دو تن از بهترین بازیكنان عرب "یاسر القحطانی" و "نشاط اكرم" مورد توجه باشگاه منچسترسیتی قرار داشتند. القحطانی، بهترین بازیكن آسیا در سال جاری، برای امضای قرارداد به توافق نرسید اما همتای عراقی او هنوز فرصت دارد.

4- ?بازیكنان كره جنوبی در انگلیس:

ظاهرا ارتباط خاصی میان كره جنوبی‌ها و انگلیس وجود دارد. "لی دونگ گوك" در ژانویه سال 2007 به میدلزبورو ملحق شد تا شمار بازیكنان كره جنوبی در لیگ برتر را به عدد چهار برساند.

در آستانه آغاز فصل نقل و انتقالات زمستانی، بازیكنان دیگری به نام سونگ چونگ گوك، چوی سونگ گوك، لی هو، كیم دو هئون و چو جاء جین در حال تمرین یا مذاكره با تیم‌های انگلیسی هستند.

5- ?تولد دوباره فوتبال هند:

شمار باشگاههای انگلیسی علاقمند به هند، در حال افزایش است و شاید چین جدیدی باشد. درست یا غلط، كشور كریكت باز هند در تلاش برای توسعه محبوبیت فوتبال است. فوتبال ریشه‌های عمیقی در این كشور دارد و رقابتهای "دورند كاپ" سومین رویداد با سابقه در جهان است.

یكی از جدیدترین لیگ‌های این كشور "آی.لیگ" است كه با حضور 10 تیم حرفه‌ای شروع به كار كرد. زمان زیادی لازم است تا هند از تمام ظرفیت هایش استفاده كند اما اساس كار در سال 2007 پایه‌گذاری شد.

6- ?خرید منچسترسیتی توسط نخست وزیر پیشین تایلند:

هواداران فوتبال انگلیس نگران رشد علاقمندی سرمایه داران آمریكایی به خرید باشگاههایشان بودند اما فروش باشگاه منچسترسیتی به "تاكسین شیناواترا" نخست وزیر سابق تایلند، بیش از همه جنجال ساز شد. با توجه به پول هنگفتی كه به باشگاه تزریق شده، هواداران اهمیتی هم به اوضاع حقوق بشر در تایلند نمی‌دهند.

با این اتفاق سه بازیكن تایلندی به عضویت منچسترسیتی درآمدند و قرار است این تیم به یكی از محبوبترین باشگاه‌ها در آسیا تبدیل شود.

7- احیای فوتبال جنوب شرق آسیا

كنفدراسیون فوتبال آسیا به خاطر اعطای میزبانی رقابتهای جام ملتها به چهار كشور، مورد انتقاد قرار داشت اما در سه كشور اتفاقات خوبی رخ داد.

ویتنام به مرحله حذفی راه یافت، اندونزی در خارج از زمین موفق بود و 250 هزار تماشاگر هیجان زده، سه مسابقه این تیم در مرحله نخست را تماشا كردند.

تایلند به مرحله یك هشتم راه یافت اما باخت به استرالیا مانع از حضور آنان در یك چهارم نهایی شد. مالزی نتایج خوبی كسب نكرد اما جام ملتها برای جنوب شرق آسیا دستاوردهای مثبتی داشت.

8- ادامه بلاتكلیفی در ایران

فوتبال ایران چه درداخل و چه خارج از زمین سال خوبی نداشت. ستارگانی مثل علی كریمی، مهدی مهدوی كیا و وحید هاشمیان در بوندسلیگا (لیگ دسته اول باشگاههای آلمان) موفق نبودند. جواد نكونام قبل از اینكه مصدوم شود، در تیم اوساسونا اسپانیا خوب درخشیده بود اما با این آسیب دیدگی تا پایان فصل غایب است.

تیم ملی در مرحله یك چهارم نهایی جام ملتها حذف شد و شماری از سرمربیان اروپایی پیشنهاد كرسی سرمربیگری این تیم را كه هنوز خالی است، در آستانه شروع رقابتهای مقدماتی جام جهانی 2010 رد كردند.

رابطه فدراسیون فوتبال ایران با فیفا (فدراسیون بین‌المللی فوتبال) هنوز دچار مشكل است و در كل، از یاد بردن این سال بهتر است.

9- قهرمانی اوراوا ردز در جام باشگاههای آسیا

رقابتهای جام قهرمانان باشگاه‌های آسیا در برخی مقاطع زمانی از اعتبار چندانی نزد كشورهای شرق آسیا برخوردار نبود. بویژه در ژاپن كه اعتقاد داشتند قهرمانی در این جام، ارزش چندانی در برابر آن همه تلاش ندارد.

اوراوا ردز تمام این تفكرات را تغییر داده و به فینال رسید. پیكار این تیم با سئونگنام ایلهوا كره جنوبی در مرحله نیمه نهایی، نشان داد كه سطح واقعی رقابتها باید چگونه باشد و غلبه بر تیم سپاهان ایران در فینال، در حضور60 هزار تماشاگر اعتباری كه می‌بایست، به این رقابتها بخشید.

10- ناكامی استرالیا در آسیا

كاملا طبیعی بود كه تیم ملی فوتبال استرالیا با وجود ستارگانی مثل هری كیول، تیم كاهیل، مارك ویدوكا و لوكاس نیل، مدعی بلامنازع قهرمانی در جام ملتها شناخته شود و نیل حتی پیش بینی كرده بود كه بدون باخت تا كسب قهرمانی پیش خواهند تاخت.

اما سرنوشت جام ملتها آنگونه كه پیش بینی شده بود، رقم نخورد و استرالیا در جنوب شرق آسیا دچار مشكل شد. تنها، گل دیرهنگام كاهیل توانست یك امتیاز از دیدار نخست برابر عمان، برای استرالیا به ارمغان آورد و اوضاع برابر عراق وخیم تر شد. این رقابتها، هشداری بود كه استرالیا را از خواب خوش بیدار كرد تا بدانند فوتبال آسیا برخلاف انتظار آنها، پیاده روی در پارك نیست.