تبیان، دستیار زندگی
بانو امین ، دختر حاج سید علی امین التجار ابن سید حسن حسینی اصفهانی و مادرش دختر حاج مهدی ملقب به جناب است . پسر عمویش حاج میرزا ملقب به معین التجار نیز همسر وی می باشد. بانو علوی امینی اصفهانی به سال 1308 هجری قمری در ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بانوی علوی اصفهانی

بانو امین ، دختر حاج سید علی امین التجار ابن سید حسن حسینی اصفهانی و مادرش دختر حاج مهدی ملقب به جناب است . پسر عمویش حاج میرزا ملقب به معین التجار نیز همسر وی می باشد.

بانو علوی امینی اصفهانی به سال 1308 هجری قمری در اصفهان به دنیا آمد و در همان شهر به سال 1404 هجری قمری وفات کرد. او بانویی عالم، فرزانه، فقیه، شاعر، محدث و حکیم بود. بیشتر علوم را نزد فقیه بزگوار میر سید علی اصفهانی نجف آبادی و شیخ مظاهری اصفهانی فرا گرفت .

بانو علوی اصفهانی پس از آنکه صرف ، نحو، بلاغت، تفسیر، علوم حدیث، فقه، اصول و فلسفه را آموخت، به مطالعات خود در سطوح عالیه ادامه داد تا آنجا که به درجه اجتهاد رسید. ( اجتهاد مرتبه ای است که فرد می تواند احکام شرعی را از منابع آن استنباط کند .) او که از اکابر علمای زمان خود بود از چندین دانشمند و فقیه شیعه ، اجازه روایت دریافت داشت وحضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی نیزاز جمله دانشمندانی بود که از بانو علوی امینی اجازه روایت دریافت کرد.

تالیفات بانوی اصفهانی

این بانوی بزرگ ، دارای هفت کتاب است که از این میان پنج کتاب به زبان فارسی و دو کتاب به زبان عربی است .

این کتابها عبارتند از :

1) رسالة الاربعین الهاشمیة ( این رساله شرح چهل حدیث شریف است .)

2) النفحات الرحمانیه فی الواردات القلبیه

3)معاد یا آخرین سیر بشر

4) روش اولیاء و طریق سیر سعداء

5) مخزن الئالی فی مناقب مولی الموالی امیرالمومنین (ع)

6) روش خوشبختی و توصیه به خواهران ایمانی

7) ترجمه اخلاق ابن مسکویه و راه سعادت بشر.

زندگانی این بانوی فرزانه و دانشمند آمیزه ای از کتاب و محراب وهمسر و فرزند است. او این مطالعات ارزشمند را در خانه انجام داد و در همانجا به کسب این مقام شامخ نایل آمد .

فصاحت ، بلاغت ، چیرگی و زبردستی او در زبان عربی از یکسو و از سوی دیگر درجات عالی او در کمالات نفسانی و کرامات فراوانی که خداوند به وی عطا کرده بود شگفتی انسان را بر می انگیزد.

امید است ، سیره زندگی چنین زنان موفقی ، الگوی دختران و زنان ایرانی قراربگیرد.