تبیان، دستیار زندگی
محققان به تازگی دریافته‌اند غذاهای نشاسته ‌دار از قبیل برنج سفید و نان، احتمال ابتلا به بیماری دیابت را در زنان سیاه ‌پوست و زنان چینی افزایش می ‌دهد، اما اضافه كردن بعضی از حبوبات سالم به رژیم غذایی می‌ تواند این خطر را كاملاً معكوس كند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رژیم‌های دیابت‌ آفرین

برنج

محققان به تازگی دریافته‌اند غذاهای نشاسته ‌دار از قبیل برنج سفید و نان ، احتمال ابتلا به بیماری دیابت را در زنان سیاه ‌پوست و زنان چینی افزایش می ‌دهد، اما اضافه كردن بعضی از حبوبات سالم به رژیم غذایی می‌ تواند این خطر را كاملاً معكوس كند.

با این ‌حال، یافته‌های محققان نشان‌ دهنده این است كه خطر دیابت در زنان سیاه ‌پوستی هم كه كربوهیدرات‌های تصفیه شده خوراكی مصرف می‌ كنند، رو به افزایش است. همچنین مطالعات حاكی از آن است زنانی كه مقدار زیادی فیبر مصرف می ‌كنند، از نظر ابتلا به دیابت در معرض خطر كمتری هستند.

محققان دانشگاه بوستون بیش از 40 هزار زن سیاه ‌پوست آمریكایی را در سال 1995مورد مطالعه قرار دادند. بعد از 8 سال، 1938 نفر از این زنان به دیابت نوع 2 مبتلا شده بودند. در طی این مدت، معلوم شد این زنان بیشتر غذاهایی را مصرف می‌ كردند كه خطر ابتلا به دیابت را در آنها افزایش می ‌داد اما كسانی كه بیشتر غذاهای فیبردار از قبیل غلات سالم مصرف كرده بودند، در معرض خطر كمتری قرار داشتند.

محققان از این مطالعه نتیجه گرفتند كه زنان سیاه‌ پوست می ‌توانند با استفاده از غذاهای با فیبر بالا خطر ابتلا به دیابت را در خود كاهش دهند. با این حال در این مطالعه كارشناسان دریافتند زنانی كه در روز 9/5 گرم فیبر مصرف كرده بودند، خطر ابتلا به دیابت در آنها نسبت به زنان دیگر 18 درصد كاهش یافته بود.

كارشناسان معتقدند كه گنجاندن منابع فیبر در رژیم غذایی نسبتاً آسان است. یك تغییر ساده در رژیم غذایی از نان سفید به نان گندم یا جانشین كردن یك فنجان سبوس گندم یا جو به جای برنج ، فرد را از یك طبقه ‌بندی غذایی با فیبر پایین به یك طبقه معتدل غذایی هدایت می ‌كند، البته با كاهش 10 درصدی احتمال ابتلا به دیابت. البته چنین غذاهای سالمی به علت وجود منیزیم می ‌توانند احتمال ابتلا به فشار خون را نیز كاهش دهند.

اما در مطالعات بعدی، محققان 64هزار زن چینی را برای مدت 5سال مورد مطالعه قرار دادند و به طور مرتب رژیم غذایی‌ و دیگر عاداتشان را مورد بررسی قرار دادند. در طی این مطالعه 1608 زن چینی به دیابت مبتلا شدند.

در این مطالعه زنانی كه كربوهیدرات‌های بیشتری را از قبیل برنج مصرف كرده‌ بودند، بیشترین تعداد مبتلایان به دیابت را تشكیل می ‌دادند، به طوری كه خطر ابتلا به این بیماری در آنها 28 درصد نسبت به زنانی كه بیشتر نان مصرف كرده ‌بودند، افزایش یافته بود.

این طور كه مشخص است، در رژیم غذایی قسمت عمده‌ای از جمعیت جهان برنج و كربوهیدرات را می ‌توان دید. با این حال این اطلاعات نشان می‌ دهند كه در آینده كربوهیدرات‌های تصفیه‌ شده خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در میان مردم جهان افزایش خواهند داد.

                                                                                                                                             ترجمه :سمیه شرافتی

*مطالب مرتبط:

رژیم غذایى در بیماران دیابتى (1) و (2)

توصیه هاى طلایى به مبتلایان دیابت

توصیه های غذایی در دیابت

اهمیت اندازه ‌گیری قند خون

هیپوگلیسمی (افت قند خون) و درمان آن

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.