تبیان، دستیار زندگی
میرزا عبدالله افندی اصفهانی در کتاب ریاض العلماء می نویسد : (( آمنه خاتون دختر ملا محمد تقی مجلسی بانویی عالم، بزرگوار، صالح و پرهیزگار بود. او همسر ملا محمد صالح مازندرانی بود و همسرش با نهایت فضل و دانشی که داشت در حل بعض...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آمنه مجلسی

میرزا عبدالله افندی اصفهانی در کتاب ریاض العلماء می نویسد :

(( آمنه خاتون دختر ملا محمد تقی مجلسی بانویی عالم، بزرگوار، صالح و پرهیزگار بود. او همسر ملا محمد صالح مازندرانی بود و همسرش با نهایت فضل و دانشی که داشت در حل بعضی عبارات " قواعد الاحکام " از وی کمک می گرفت. او خواهر استاد استناد " ملا محمد باقر مجلسی " است. ))

سید محسن امین در کتاب اعیان الشیعه نام او را دو جا ذکر می نماید :

ابتدا با عنوان (( دختر ملا محمد تقی مجلسی معروف )) از او یاد می کند و می نویسد : " از زنان فاضله است "  و از اوست : شرحی بر الفیه و شواهد سیوطی. قبرش در مقبره فولاد اصفهان است و بعضی از اشعارش که بر سنگ قبرش نوشته شده بیانگر وفور آگاهیهای ادبی اوست . ))

در دیگر جا از او به عنوان " آمنه بیگم" نام می برد و می نویسد آمنه بیگم یا آمنه خاتون دختر ملا محمد تقی مجلسی اول و خواهر ملا محمد باقر مجلسی دوم بانویی دانشمند، با فضیلت و پرهیزگار بود . ملامحمد صالح مازندرانی مولف " حاشیة المعالم" با او ازدواج کرد . و از او صاحب دو فرزند به نامهای آقا هادی و آقا نورالدین محمد شد.

شرح حال این بانوی بزرگوار را شیخ عباس قمی در کتاب " الکنی والالقاب " و محلاتی در کتاب " ریاحین الشریعه"  آورده اند .