تبیان، دستیار زندگی
سردرد عارضه ای است كه همه ما در زندگی آ نرا تجربه كرده ایم ،تا كنون دانشمندان انقباض و انبساط عروق مغز را ،عامل بروز میگرن و علت سردردهای عصبی را انقباض ماهیچه های سرمی پنداشتند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سردرد تشخیص و درمان

سر درد

سردرد عارضه ای است كه همه ما در زندگی آ نرا تجربه كرده ایم ،تا كنون  دانشمندان انقباض و انبساط عروق مغز را ،عامل بروز میگرن و علت سردردهای عصبی را انقباض ماهیچه های سرمی پنداشتند ، البته این علائم هنوز هم به عنوان عوامل بروز سردرد مطرح است اما محققان به تازگی دریافته اند كه منشاء بروز میگرن و سردردهای عصبی در مغز مشترك است. ساقه مغز ، كه به عنوان سیستم ضد درد، شناخته شده بخش ساقه ای شكلی است كه پشت چشم ها و بینی قرار گرفته، نمیكره های مخ را به طناب نخاعی وصل كرده و شامل پل مغزی ، بصل النخاع و مغز میانی است .عصب تری ژمینال در سطح خارجی پل مغز قرار گرفته و ریشه حسی دارد و در نواحی  صورت ، دهان و دندان ،حفره بینی و ماهیچه های مخصوص جویدن غذا گسترده شده است.

علل بروز سردرد ،اضطراب و نگرانی ،خشم ،متابولیسم بدن (سوخت و ساز سلولی )، نوعی اختلاف بینایی (Glare) ،عوامل ژنتیكی و استرس زا می باشد.

هنگام سردرد عصب تری ژمینال تحریك شده و ماده شیمیایی به نام سرتونین از آن رها می شود و نورون بعدی را تحریك می كند، به طور طبیعی این ماده درمقابل صداهای ضعیف آشنا و مداوم نظیر موسیقی و مكالمه افراد ، مانند یك صافی عمل كرده و میزان آن را تغییر نمی دهد اما در برابر صداهای ناهنجار مثل بوق ماشین و گریه كودك واكنش نشان داده و میزان آن را افزایش می دهد. با افزایش این ماده سیگنال های درد خنثی می شوند. محققان با آزمایش سرتونین برروی افرادی كه از سردرد رنج می برند به این نتیجه رسیدند که افزایش این ماده مساوی است با كاهش سردرد و بالعكس ، بنابراین كمبود این ماده عامل اصلی بروز سردردهای عصبی و میگرن است.

آنها همچنین دریافتند كه فقدان این ماده موجب افسردگی و بی خوابی می شود . بهترین راه كنترل و درمان سردرد شناخت عوامل بروز آن است .با تحقیقی كه بر روی 199 نفر از افراد مبتلا به سردردهای مزمن صورت گرفت ، علل بروز سردرد ،اضطراب و نگرانی ،خشم ،متابولیسم بدن (سوخت و ساز سلولی )، نوعی اختلاف بینایی (Glare) ،عوامل ژنتیكی و استرس زا ذكر شد. اكنون به بررسی بعضی از عوامل شناخته شده كه نقش اصلی را در بروز سردرد ایفا می كنند می پردازیم .

حالات و هیجانات روحی

سایكوسوماتیك حالت هایی از روان ،فكر و ذهن وهیجانات كه بروی مكانیسم بدن تأثیر می گذارند و واكنش بدن در مقابل این حالات منجربه بروز سردرد ،آسم و ضربات نامنظم قلب می شود. محققان با انجام آزمایش MMPI ،تست روانشناسی كه تعیین كننده خصوصیات شخصیتی است، برروی مبتلایان به سردرد ، به این نتیجه رسیدند که اكثر این افراد دچار افسردگی ،حواس پرتی ،انكار (نوعی مكانیسم دفاعی كه در آن وجود اعمال و عقاید به طور ناخود آگاه تكذیب می شود ) هستند . دانشمندان برسر این مسئله كه آیا سردرد عامل بروز این حالات است و یا بالعكس اختلاف نظر دارند ولی آنها معتقدند افرادی كه مستعد ابتلا به سردرد هستند ،استرس ها را بیشتر دریافت می كنند .در این آزمایش همچنین فرق میان میگرن و سردردهای عصبی مشخص شد. افسردگی از نشانه های میگرن و علائمی نظیر حواس پرتی ،نگرانی و انكار، از مشخصه های افراد مبتلا به سردردهای عصبی عنوان شد.

افرادی كه از سردردهای عصبی رنج می برند به دلیل دردهای پی درپی ،ازنظر احساسی ،آسیب پذیرترند .احساس ناتوانی دربرخورد با مشكلات یأس و نا امیدی و فروخوردن خشم و بیان نكردن احساسات ،موجب افزایش افسردگی در افرادی می شود كه دچار سردردهای مزمن هستند.

ادامه دارد...

                                                                                                                                                       ترجمه : لیلا صابر

*مطالب مرتبط:

تازه ترین توصیه های پزشكان در مورد میگرن

میگرن چیست ؟

سردرد، مشکل همیشگی کارمندان

غذاهای موثر در ایجاد مشکلات عصبی و روحی

مطالبی درمورد استرس و اضطراب

مطالبی در مورد افسردگی و بیماری های روانی

مطالبی در مورد آرامش و عصبانیت

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.