تبیان، دستیار زندگی
دو فیلم انیمیشن "بئوولف" و "راتاتوی" در فهرست اولیه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی برای حضور در بخش اسکار جلوه‌های ویژه قرار گرفتند ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فیلم نامزد بخش جلوه‌های ویژه اسکار شدند

بئوولف

دو فیلم انیمیشن "بئوولف" و "راتاتوی" در فهرست اولیه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی برای حضور در بخش اسکار جلوه‌های ویژه قرار گرفتند.

هالیوود ریپورتر اعلام کرد نامزدی دو فیلم انیمیشن در این بخش یکی از موارد نادر است. "بئوولف" به کارگردانی رابرت زمه‌کیس با استفاده از تکنیکی ویژه موسوم به "ضبط حرکت" فیلمبرداری شده که زمه‌کیس مشابه آن را در فیلم قبلی خود "قطار سریع‌السیر قطبی" انجام داده بود و "راتاتوی" نیز یک انیمیشن رایانه‌ای است.

"اولتیماتوم بورن"، "ایوان توانا"، "قطب‌نمای طلایی"، "هری پاتر و محفل ققنوس"، "من افسانه هستم"، "آزاد زندگی کن یا سخت بمیر"، "گنجینه ملی: کتاب اسرار"، "دزدان دریایی کارائیب: در انتهای دنیا"، "اسپایدرمن 3"، "آفتاب"، "ترانسفورماتورها"، "300" و "اسب آبی: افسانه اعماق" دیگر فیلم‌هایی هستند که در فهرست اولیه نامزدهای بخش جلوه های ویژه قرار دارند.

کمیته جلوه های ویژه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی این 15 فیلم را از میان 307 فیلم واجد شرایط انتخاب کرده است. این کمیته در اوایل ژانویه 15 فیلم منتخب را به هفت فیلم کاهش می‌دهد و در نهایت سه فیلم به فهرست نامزدان نهایی اسکار جلوه‌های ویژه راه می‌یابند.

"کابوس پیش از کریسمس" تیم برتن که با استفاده از تکنیک موسوم به "توقف ـ حرکت" ساخته شد، سال 1994 در بخش جلوه‌های ویژه نامزد جایزه اسکار بود و گفته می‌شود تا پیش از این تنها فیلم انیمیشن بوده که در این بخش نامزد اسکار شده است. آن سال بخش بهترین فیلم انیمیشن هنوز راه اندازی نشده بود.

نامزدهای هشتادمین دوره مراسم اهدا جوایز اسکار روز 22 ژانویه 2008 (دوم بهمن) اعلام و مراسم روز 24 فوریه (پنجم اسفند) در کداک تیه‌تر هالیوود برگزار می‌شود.