سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
فتوشاپ Cs3 Extended با پشتیبانی از فرمت تصویری DICOM گروه زیادی از پزشکان را به کار با این نرم‌افزار ترغیب خواهد کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قابلیت‌های ویژه  ‌فتوشاپ

فتوشاپ برای پزشکان

شرکت ادوبی با ارائه نسخه Cs3 Extended Photoshop، فقط گرافیست‌ها و کسانی را که با تصاویر دیجیتال سر و کار دارند. هدف قرار نداده است: بلکه تیر خود را به سمت تولید کنندگان تصاویر ویدیویی، مهندسین و معماران و حتی پزشکان نیز نشانه رفته است.

تاکنون نیز ممکن است برخی از پزشکان فعال از ابزارهای فتوشاپ برای واضح کردن تصاویر پزشکی برای کمک به تشخیص بهتر یا ارائه بهتر مطلبی به بیماران یا همکاران خود استفاده کرده باشند، اما فتوشاپ Cs3 Extended با پشتیبانی از فرمت تصویری DICOM گروه زیادی از پزشکان را به کار با این نرم‌افزار ترغیب خواهد کرد.

DICOM که سرواژه عبارت Digital imaging Communications in Medicine  است. فرمت تصاویر دیجیتالی تولید شده توسط دستگاه‌های تصویرداری پزشکی مانند,CAT MRI اولتراسوند و رادیو گرافی می‌باشد. فرمت DICOM می‌تواند چندین فریم تصویر را در خود داشته باشد. بنابراین پزشکان نه تنها می‌توانند وضوح و کیفیت این تصاویر را در فتوشاپ و با ابزارهای حرفه‌ای آن بهبود بخشند. بلکه می‌توانند فریم‌های مختلف یک یا چند تصویر DICOM را در لایه‌های مختلف فتوشاپ یا در فریم‌های مختلف یک تصویر متحرک قرار دهند و بدین طریق به راحتی این تصاویر را دقیقا بررسی کنند.

برای تبدیل فریم‌های یک تصویر DICOM به یک تصویر متحرک کافی است در هنگام باز کردن یک فایل DICOM گزینه Import frames as layers را انتخاب کنید و سپس با آوردن منوی پالت Animation در فتوشاپ و انتخاب گزینه Make Frames From layers تمامی فریم‌های فایل باز شده را به فریم‌های یک انیمیشن تبدیل کنید.

قابلیت‌های ویژه  ‌فتوشاپ

علاوه بر این می‌توانید پس از انتخاب لایه‌های یک یا چند تصویر DICOM که از مقاطع مختلف یک عضو بیمار گرفته شده و در فتوشاپ باز شده است و انتخاب منوی Convert to Smart Object Layer > Smart Objects > این لایه‌ها را به یک لایه Image Stack تبدیل کنید و سپس با تغییر مود این لایه در منوی Layer > Smart Object> Stack Mode   ترکیب‌های مختلفی از این لایه‌ها را مشاهده کنید. اگر می‌خواهید چند نمونه از فایل‌های DICOM را مشاهده کنید و با قابلیت‌های آن آشنا شوید از آدرس اینترنتی زیر می‌توانید چند نمونه از این فایل‌ها را از اینجا دانلود کنید.

هنگامی که یک فایل DICOM را در فتوشاپ باز کنید این پنجره نمایش داده می‌شود که می‌توانید در آن فریم‌های مختلف و چگونگی باز کردن این فریم‌ها را انتخاب کنید. علاوه بر این در این پنجره اطلاعات همراه فایل را نیز مشاهده می‌کنید.

در تصویر سمت چپ یک فریم از 40 فریم از تصویری را مشاهده می‌کنید که در سمت راست با قابلیت Image Stack فتوشاپ در مود Mean با هم ترکیب شده‌اند.

 

منبع: هفته نامه کلیک

مطالب مرتبط:

برادر کوچک فتوشاپ در وب

نحوه جانشین سازی نوشته در عکس

با فتوشاپ، امواج آب بسازید

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین