تبیان، دستیار زندگی
سازمان بهداشت جهانی یك استراتژی یا رهنمود جهانی در خصوص طب و داروهای سنتی و گیاهی ارائه كرده است. این اقدام در واكنش به مصرف روز افزون این گونه داروها صورت گرفته و سازمان بهداشت ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

داروهای گیاهی را بی ضابطه مصرف نكنید

گیاهان دارویی

سازمان بهداشت جهانی یك استراتژی یا رهنمود جهانی در خصوص طب و داروهای سنتی و گیاهی ارائه كرده است.

این اقدام در واكنش به مصرف روز افزون این گونه داروها صورت گرفته و سازمان بهداشت جهانی امیدوار است، سندی كه از این رهنمود تهیه كرده است ، به دولت ها كمك كند تا بتواند قوانین و مقررات لازم را برای مصرف این داروها وضع كنند.

تحقیقات سازمان بهداشت جهانی نشان داده است كه در بعضی از كشورها بیشتر داروهایی كه مردم  مصرف می كنند ، از نوع سنتی است. در اتیوپی این رقم به 90 درصد می رسد.

در سال های اخیر ، مردم در كشورهای غربی نیز به داروهای سنتی گیاهی هومیوپاتی و مانند آنها رو آورده اند ، به عنوان مثال ، سه چهارم مردم فرانسه ، دست كم یك بار در عمرشان از داروهای سنتی استفاده می كنند.

مقامات سازمان بهداشت جهانی می گویند كه این داروهای غیر متعارف از جانب دو گروه زیان می بینند : یكی مشتاقان و هوادارانی كه حاضر به هیچگونه انتقادی از آنها نیستند و دیگری مخالفان و منتقدان نا آگاه به عقیده این سازمان ، داروهای غیر متعارف و سنتی نقش مثبتی در طب امروزی دارند ، ولی باید درباره آنها تحقیقات كافی صورت گیرد و برایشان مقرراتی تهیه شود.

بعضی از كشورها مانند چین و ویتنام ، درمان های سنتی را در نظام بهداشت و درمان عمومی خود ادغام كرده اند و سازمان بهداشت جهانی اكنون می خواهد به كشورهای دیگر كمك كند تا خط مشی هایی ارائه كنند كه مردم این كشورها بتوانند از مزایای این گونه داروها بهره گیرند و در عین حال از خطرات احتمالی آن مصون باشند.

هر چند كه دنیای غرب ، داروهای غیر متعارف را " طبیعی " و " ملایم " می پندارند ، ولی تعدادی از این مواد به اندازه داروهایی كه كارخانه های داروسازی غربی می سازند ، قوی است و می تواند همان اثرات طبی نامطلوب را در بر داشته باشد.

بسیاری از پزشكان مایلند كه داروهای سنتی نیز پیش از عرضه شدن به بازار برای فروش ، مانند داروهای متعارف در آزمایشگاه ها به طور دقیق آزمایش شوند.

*مطالب مرتبط:

اثرات مفید گیاهان دارویی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.