تبیان، دستیار زندگی
یاد وخاطره شهیدان رجایی وباهنر و گرامی باد هفته دولت ، هفته تلاش و سازندگی بخشی اززندگینامه شهید رجائی: رجائی در سال 1312هجری شمسی ، در قزوین متولد شد . در سن 4 سالگی از  نعمتداشتن پدر محروم شد وتحت تكفل مادری مهربان قرا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زنده باد یاد وخاطره شهیدان رجایی وباهنر و گرامی باد هفته دولت ، هفته تلاش و سازندگی


بخشی اززندگینامه شهید رجائی:

رجائی در سال 1312هجری شمسی ، در قزوین متولد شد . در سن 4 سالگی از  نعمتداشتن پدر محروم شد وتحت تكفل مادری مهربان قرار گرفت.درسال 1327 به تهران مهاجرت كرد وسال بعد وارد نیروی هوائی شد.در مدت 5 سال خدمت در نیروی هوائی ، دوره متوسطه را با تحصیل شبانه گذراند. درسال 1335 به دانشسرای عالی وارد شد ودوره لیسانس خود را در رشته ریاضی به پایان برد و به سمت دبیر ریاضی در وزارت فرهنگ استخدام گردید.

در اردیبهشت 1342 به علت فعالیتهای سیاسی علیه رژیم طاغوت دستگیر و50 روز زندانی شد. پس از آزادی با شهید باهنر به سازماندهی مجدد هیئت موتلفه پرداخت و داوطلبانی را به جبهه  فلسطین اعزام کرد. پس از بازگشت در سال 1353 دستگیر ودو سال در زندانهای انفرادی رژیم پهلوی انواع شكنجه ها را تحمل نمود.

شهید رجائی در سال 1358 ، مسئولیت وزارت آموزش وپرورش را به عهده گرفت و به دنبال تمایل مجلس در تاریخ 18/5/1359 به عنوان اولین نخست وزیر جمهوری اسلامی ایران به مجلس معرفی وبا رای قاطع به نخست وزیری انتخاب شد و با عزل بنی صدر از جانب امام به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران معرفی گردید. و سرانجام در هشتم شهریور ماه 1360 توسط ایادی دشمنان انقلاب به فیض رفیع شهادت نائل آمد . اگر بخواهیم بهتر ودقیق تر به زندگی شهید رجایی نگاه کنیم چیزی که بیشتر به چشم می آید ، سخت کوشی اوست . شهید رجایی پس از آنکه از نعمت پدر محروم گردید برای تامین زندگی خود و خانواده از هیچ تلاشی فروگذار نکرد او با انجام کارهای به ظاهر کم ارزشی چون دستفروشی و... روزها را می گذراند و شبها وقت خود را صرف درس خواندن می کرد چراکه هدفی با ارزش در مقابل او قرار داشت و او را در راهی که انتخاب کرده  بود مصمم تر می کرد.


زندگی افرادی چون شهید رجایی می تواند الگویی مناسب برای ما باشد ما که شاید لحظه ای نتوانیم تصور چنین شرائطی را برای خود داشته باشیم .اما ازهمه مهم تر این است که او با تلاش و کوشش خود توانست سرانجام در برهه ای حساس از انقلاب نقش مهمی ایفا نماید و در عرصه علم وعمل به چهره ای نمونه و ماندگار بدل گردد.

بخشی اززندگینامه شهید دكتر محمدجواد باهنر:

شهید حجة الاسلام دكتر محمد جواد باهنر ، در سال 1312 هجری شمسی در خانواده ای پیشه ور در شهر كرمان به دنیا آمد.

پس از اخذ دیپلم در سال 1332 به قم رفت و سطوح عالی علوم اسلامی را در حوزه علمیه قم سپری نمود ؛ فقه را در محضر مرحوم آیت الله بروجردی ، اصول را در محضر امام خمینی (ره)وتفسیر و فلسفه را نزد مرحوم علامه طباطبائی فراگرفت و سپس به تحصیلات دانشگاهی روآورد و دردو رشته علوم تربیتی و دكترای الهیات از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد.

شهید باهنر در اسفند ماه 1342 پس از ایراد سخنرانی هائی در مسجد "هدایت" ، "الجواد" و"حسینیه ارشاد" ، به مناسبت سالگرد حادثه فیضیه دستگیر و به زندانهای كوتاه مدت محکوم شد و از سال 1350 ممنوع المنبر گردید.

وی در سال 1357 به فرمان امام به عضویت شورای انقلاب اسلامی درآمد. و به دنبال انتخاب شهید رجائی ، به عنوان نخست وزیر دولت رجایی انتخاب شد . دکتر باهنر سرانجام در8 شهریور 1360 به دست منافقین به درجه رفیع شهادت تاول گردید.

شهادت این دو شهید بزرگوار ، سر فصلی جدید در صفحه انقلاب گشود تا نام ویاد شهدای دولت تا ابد دردلها باقی بماند.

هفته دولت بر دولتمردان جامعه اسلامی گرامی باد.