تبیان، دستیار زندگی
خیلی مهم است که هنگام مراجعه به پزشک، توصیفی دقیق و درست از دردی که از آن رنج می ‌بریم، به پزشک ارائه بدهیم. فهرست زیر هشت نکته است که می‌ توانید با کمک آنها...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برای توصیف درد به پزشکتان بگویید...

معاینه ی بیمار توسط پزشک

خیلی مهم است که هنگام مراجعه به پزشک، توصیفی دقیق و درست از دردی که از آن رنج می ‌بریم، به پزشک ارائه دهیم. فهرست زیر هشت نکته است که می‌ توانید با کمک آنها توصیف واضح ‌تری از درد خود داشته باشید.

1- محل درد:

به‌ طور دقیق کجای بدن شما درد می‌ کند؟ آیا می‌ توانید محل درد را با انگشت مشخص کنید؟ آیا درد در ناحیه مفصل است یا اطراف آن؟

2‌- انتشار درد:

آیا درد از محل آن به نقاط دیگر منتشر و به اصطلاح "پرتاب" می ‌شود؟ در این باره باید تا حد امکان دقیق توضیح دهید.

3‌- نوع درد:

در بیان نوع درد باید این طور فرض کنید که اگر فردی تا به حال واژه "درد" را نشنیده باشد و نداند که معنی آن چیست، درد خود را چگونه برای او توضیح می ‌دهید؟

4- ‌شدت درد:

متخصصان امور پزشکی به طور معمول برای تعیین شدت درد از بیمار می‌ خواهند تا درد خود را از1 تا 10 درجه ‌بندی کند. البته برداشت‌های گوناگونی از درد نوع 10 وجود دارد. برداشت من از 10 دردی است که فرد ترجیح بدهد به جای تحمل درد، بمیرد. البته در این ‌باره، باید هم به زمان حال و هم هنگامی که درد شروع شده و همچنین شدیدترین و ضعیف‌ترین حالت درد اشاره کنید.

5- زمان و طول مدت درد:

آیا شدت و نوع درد در اوقات متفاوت روز یا شب فرق می‌ کند؟ هر بار چقدر طول می‌ کشد؟

6- شروع درد:

آیا درد شما دقیقا از یک زمان به خصوص و ناگهانی شروع شد و یا به طور تدریجی احساس درد کرده‌اید؟ آیا اتفاق خاصی را به یاد می ‌آورید که درد شما پس از آن شروع شده باشد؟ آسیب‌دیدگی، حرکت بدنی غیر متعارف، نیش حشره و یا حتی استفاده از دارو یا مکمل‌های غذایی، ویتامین یا داروهای گیاهی از این دسته اتفاقات هستند.

7 - تشدید و تخفیف درد:

فعالیت‌های بدنی به طور معمول وضعیت درد را بدتر می‌ کنند، اما دانستن اینکه چه حرکات یا حالت‌های خاص قرار گرفتن بدن، درد را تشدید می ‌کنند و مهم تر از آن دانستن اینکه چه حرکات و حالت‌هایی آن را تسکین می‌ بخشند و یا حداقل به شدت آن کمک نمی ‌کنند، می ‌تواند بسیار مفید باشد. در این باره می توانید این مسائل را در نظر بگیرید:

آیا با هر حرکت مفصل، درد تشدید می ‌شود؟ (چه شما آن را حرکت دهید و چه دیگری) و یا فقط وقتی شما برای حرکت مفصل از ماهیچه‌هایتان کمک می‌ گیرید، درد بیشتر می ‌شود؟ آیا با هر تماس یا فشار آوردن روی محل درد، احساس درد بیشتری می‌ کنید؟ آیا مالیدن محل درد، آن را بهتر می ‌کند؟ تا به حال چه کاری برای درد خود کرده‌اید؟ آیا تأثیری هم داشته است؟ اگر جواب مثبت است، تأثیر آن چقدر باقی می ‌ماند؟ آیا چیز دیگری هست که درد را تقویت یا تضعیف کند؟

8 - علائم جانبی:

آیا به تازگی تب داشته‌اید؟ آیا احساس لرز داشته‌اید و یا ناگهان عرق کرده‌اید، آیا احساس ضعف مفرط یا هر گونه ضعفی کرده‌اید؟ آیا جوش یا کهیر زده‌اید؟ آیا مبتلا به اسهال یا یبوست شده‌اید؟ آیا متوجه خون در مدفوع یا ادرار خود شده‌اید؟ هنگام دفع ادرار احساس درد یا هر عارضه غیر طبیعی دیگری می‌ کنید؟ آیا تنفس شما دچار مشکل نشده است؟ تپش قلب ندارید؟ احساس سرگیجه نمی ‌کنید؟

در صورت وجود هر کدام از این علایم باید توضیح دهید که چه زمانی ظاهر می ‌شوند، آیا وجود و بروز آنها به طور دقیق هنگام درد است؟

البته ممکن است تشخیص اینکه کدام یک از این جزئیات مهم هستند، برای شما دشوار باشد. پس ما به شما پیشنهاد می ‌کنیم هیچ موردی را نادیده نگیرید و تشخیص اهمیت یا بی ‌ربط بودن جزئیات و علایم گوناگون را به پزشک بسپارید.

منبع: هفته نامه سلامت

*مطالب مرتبط:

چند لحظه با درد

راه هاى درست و نادرست درمان درد

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.