تبیان، دستیار زندگی
هر سیستم عامل ویندوزی عملكردهای بسیار زیادی دارد كه شخص كاربر عموماً از آنها اطلاعی ندارد. در حالی كه شما با این عملكردها به راحتی می توانید در زمان صرفه جویی فراوانی كنید. این مقاله، توضیح می دهد كه چگونه می توانید كار با و...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

كلیدهای كاربردی برای كار در محیط اینترنت

هر سیستم عامل ویندوزی عملكردهای بسیار زیادی دارد كه شخص كاربر عموماً از آنها اطلاعی ندارد. در حالی كه شما با این عملكردها به راحتی می توانید در زمان صرفه جویی فراوانی كنید. این مقاله، توضیح می دهد كه چگونه می توانید كار با ویندوز را برای خود آسانتر كنید.
نكته مهم در این است كه شما احتیاجی بهdownload كردن برنامه خاصی ندارید، بلكه هر آنچه لازم است، كامپیوتر شما در بطن خود دارد.
بر همین منوال در برنامه اینترنت اكسپلورر شما می توانید از كلید های تركیبی به جای استفاده از ماوس برای گشت و گذار سریع در صفحات اینترنت استفاده كنید:
1. ورق زدن صفحات اینترنت درExplorer
این دستور در سیستم فایل های ویندوز 9X،ME،NT،2000 وXP عمل می كند. شما برای ورق زدن صفحات در اینترنت، لازم نیست كه حتماً از ماوس استفاده كنید، بلكه توسط كلیدهایAlt و مكان نماهای (Cursor) چپ و راست، این عمل بسیار آسانتر خواهد بود.

2. باز كردن پنجره ای جدید درExplorer
این دستور در سیستم عامل های ویندوز9X،ME،NT و 2000 عمل می كند. به طور معمول، اگر بخواهید لینكی را كه در یك صفحه اینترنت قرار گرفته، باز كنید، روی آن كلیك راست ماوس را فشار می دهید و از منوهای آن فرمانOpenin new window را انتخاب می كنید. ولی روش و دستور سریعتر برای این كار وجود دارد: ابتدا كلیدshift را فشار دهید و بعد كافی است كه رویLink مورد نظر، یكبار كلیك كنید.

3. بالا و پایین كردن سریع صفحات اینترنتی
این دستور در سیستم عامل های ویندوز 9X،ME،NT،2000 وXP عمل می كند. برای اینكه بتوانید صفحه ای طولانی را در اینترنت بالا و پایین كنید، كافی است كه فقط كلیدSpace را فشار دهید و برای اینكه بتوانید دوباره به بالای صفحه برگردید، ابتدا كلیدShift و سپس كلیدSpace را فشار دهید.

4. حركت در صفحات متعدد باز شده اینترنتی
این دستور در سیستم عامل های ویندوز 9X،ME،NT،2000 وXP عمل می كند. شما سایت های متعددی را باز كرده اید و مرتباً در بین این صفحات در رفت و آمد هستید. اگر شما ابتدا دكمهAlt را گرفته و سپس كلیدTab را فشار دهید، می توانید سایت مورد نظر خود را انتخاب كنید. با هر بار فشار كلیدTab ، در بین صفحات باز شده در حركت خواهید بود. اگر شما این كلیدها را رها كنید، ویندوز، آن صفحه ای را كه مارك زده شده است، باز می كند.

5. مارك زدن لغات یا پرش از روی آنها
این دستور در سیستم عامل های ویندوز 9X،ME،NT،2000 وXP عمل می كند. با فشردن همزمان كلیدهایCtrl و مكان نماهای چپ یا راست، از روی یك لغت به سمت چپ یا راست، از روی یك لغت به سمت چپ یا راست جهش می كنید. اگر همزمان كلیدShift را نیز فشار دهید، با این كار كلماتی كه از روی آن پرش كرده اید، مارك دار می شود.

6. باز كردن صفحه مشخصات یك فایل (Properties )
این دستور در سیستم عامل های ویندوز 9X،ME،NT،2000 وXP عمل می كند. شما می خواهید سریع و بدون هیچ مشكلی اطلاع حاصل كنید كه حجم یك فایل چه قدر است؟ برای این كار شما دیگر احتیاجی ندارید كه ابتدا دكمه سمت راست ماوس را فشار دهید و بعد در پایین پنجره باز شدهProperties را انتخاب كنید. راه آسانتر برای شما این است كه دو كلیدAlt وEnter را همزمان با هم فشار دهید. پس از آن، صفحهProperties باز می شود.

7.Zoom كردن به وسیله چرخ ماوس
این دستور در سیستم عامل های ویندوز 9X،ME،NT،2000 وXP عمل می كند. كلیدCtrl را فشار داده و نگه دارید و همزمان چرخ ماوس را بچرخانید، صفحه اینترنتی خود راZoom می كنید. اگر چرخ را به سمت بالا بچرخانید، صفحه، كوچكتر می شود و اگر به سمت پایین بچرخانید، صفحه، بزرگتر می شود . این عملكرد در همه كاربردهایOffice وInternet Explorer قابل اجراست.

8. آیكون Internet Explorer برروی صفحه اصلی كامپیوتر(desktop)
این دستور در سیستم عامل های ویندوز 9X،ME،NT،2000 وXP عمل می كند. آیكونInternet Explorer بر رویDesktop كامپیوتر، یك اتصال و ارتباط معمولی و پیش پا افتاده نیست. بلكه یك عملكرد ویژه، شبیهWorkplace یا محیط شبكه (Network place) است. با كلیك راست ماوس بر روی این آیكون، به طور مستقیم به قسمتProperties هدایت می شوید و از آنجا به طور مستقیم بهOptions Internet دسترسی خواهید داشت.

9. پر كردن فرم در اینترنت
این دستور در سیستم عامل های ویندوز 9X،ME،NT،2000 وXP عمل می كند. شما می توانید درInternet Explorer (نسخه 5 به بالا) وارد منویTools و سپسInternet Options شوید. پس از آن، واردContent شده و در آنجا توسط ورود به قسمتAuto complete قادر خواهید بود كه محتویات فرم را ذخیره كنید. اگر بخواهید این فرم را پاك كنید، پس از ورود به قسمتAuto complete، با انتخاب دستورClear Forms قادر به انجام این كار خواهید بود.

10. بستن پنجره جدید
این دستور در سیستم عامل های ویندوز 9X،ME،NT،2000 وXP عمل می كند. عمل بستن پنجره جدید بدون ماوس نیز امكان پذیراست به این ترتیب كه با فشار دادن كلیدهایAlt وF4 به صورت همزمان، می توانید پنجره جدید را ببندید.