تبیان، دستیار زندگی
مراسم جوایز سالیانه فوتبال از سال ۱۹۹۴ در دستور كار AFC قرار گرفت. تا قبل از این سال فقط در چند .....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مهدوى كیا ركورددار آسیا

مهدوی کیا کاپیتان تیم ملی ایران

مراسم جوایز سالیانه فوتبال از سال 1994 در  دستور كار AFC قرار گرفت. تا قبل از این سال فقط در چند دوره برترین بازیكن سال انتخاب مى شد.

در ابتدا جوایز شامل چند بخش محدود بود كه در سال هاى اخیر بخش هاى جدیدى از جمله انتخاب بهترین بازیكن فوتسال و بهترین فدراسیون سال نیز به مراسم اضافه شده است.

تا قبل از سال 2003 ،  اهداى جوایز یك سال در ماه می سال بعد انجام مى شد. از سال 2003 قرار شد كه جوایز در پایان سال اهدا شود و این مراسم در دسامبر هر سال برگزار مى شود.

به طور سنتى كوالالامپور، مقر كنفدراسیون فوتبال آسیا، محل برگزارى مراسم و اهداى جوایز است، اما در سال 99 بیروت، 2001 شانگهای ، 2006 ابوظبی  و در سال جارى نیز سیدنى میزبان مراسم هستند.

مهدى مهدوى كیا تنها بازیكن آسیایى است که 3 جایزه انفرادى را دریافت كرده است. مهدوى كیا در سال 97 جایزه بهترین بازیكن جوان سال و همچنین جایزه بهترین گل سال آسیا را برد و در سال 2003 نیز  به عنوان بازیكن سال انتخاب و برنده توپ طلا شد. كیا در سال 97 عضو  پرسپولیس و در 2003 بازیکن  هامبورگ آلمان بود. ناكاتا و اونو، بازیكنان ژاپنى دو جایزه از فوتبال آسیا برده اند.

مهدى مهدوى كیا و شینجى اونو تنها بازیكنانى هستند كه پس از دریافت جایزه بهترین بازیكن جوان سال ، توپ طلاى بازیكن سال آسیا را نیز به خود اختصاص داده اند.

مهدوى كیا در سال 97 جایزه جوان سال آسیا را برد و در سال 2003 بازیکن سال آسیا شد. اونو نیز در سال 98 بهترین بازیكن جوان سال شناخته شد و در سال 2002 بازیکن سال شد. به جز این دو بازیكن ، سایر بازیكنانى كه برنده جایزه جوان سال شده اند ، هیچگاه نتوانستند خود را در سطح اول فوتبال آسیا مطرح كنند.

محمود رحیم اف سرمربى فقید جوانان ازبكستان در سال 99 به  عنوان مربى برتر سال انتخاب شد، در حالى كه چند ماه قبل در اثر سانحه تصادف در گذشته بود. رحیم اف تنها كسى است كه قبل از دریافت جایزه اش دستش از دنیا كوتاه شده بود. ازبكستان با این مربى در رقابت هاى جوانان آسیا درخشش فوق العاده اى داشت.

یوشوزاوا هیسائه، مایونان و ما ژیائو تنها زنانى هستند كه تا سال 2006 موفق به كسب جایزه از جوایز سالیانه فوتبال آسیا شدند. هیسائه ژاپنى در سال 2000 به عنوان كمك داور ، یونان چینى به عنوان مربى در سال 1996 و ژیائو چینى به عنوان جوان سال 2006 انتخاب شدند. از سال جارى جوایز فوتبال زنان از مردان جدا و مراسم مستقلى براى جوایز فوتبال زنان برگزار شد.

هیده توشى ناكاتا كاپیتان پیشین تیم ملى ژاپن تنها فوتبالیست آسیایى است كه دو بار جایزه توپ طلایى بازیكن سال آسیا را به خود اختصاص داده است.

مهدوی کیا کاپیتان تیم ملی ایران

ناكاتا در سال 97 به  دلیل درخشش در رقابت هاى باشگاهى آسیا و در سال 98 نیز  با عملكرد قابل توجه در جام جهانى برنده این جایزه شد.جایزه زیباترین گل سال آسیا از سال 2000 از  فهرست جوایز حذف شد.

تاكنون دو بار جایزه بهترین نویسنده ورزشى و بهترین عكاس نیز اهدا شده است كه یك نویسنده بنگلادشى و یك عكاس ویتنامى این جوایز را به خود اختصاص داده اند.

از سال گذشته انتخاب بازیكن سال آسیا بر اساس معیارهاى خاص انجام مى شود كه بدین ترتیب شانس بازیكنان آسیایى حاضر در لیگ هاى اروپایى براى دریافت این جایزه به حداقل رسیده است. در سیستم جدید انتخاب بازیكن سال، مجموع امتیازات بازیكنان در رقابت هاى ملى و باشگاهى رسمى مورد محاسبه قرار مى گیرد. همچنین یكى از شرایط كسب این عنوان حضور كاندیداى مورد نظر در مراسم است كه با توجه به تداخل این برنامه با رقابتهاى باشگاهى اروپایى ، امكان حضور بازیكنان شاغل در اروپا نیز كمتر است.

از سال 2003 جایزه مربى سال به كسى اهدا مى شود كه اولاً آسیایى باشد و اینكه در یك تیم ملى یا باشگاهى آسیایى در رقابت هاى رسمى آن سال عملكرد قابل توجهى داشته باشد. بر این اساس در سال 2005 هیچ كدام از مربیان آسیایى حایز این شرایط نبودند و جایزه مربى سال اهدا نشد.

از جوایز سالیانه فوتبال آسیا ، ایران تاكنون موفق به دریافت جایزه بهترین تیم باشگاهى ، بهترین مربى و بهترین بازیكن فوتسال نشده است.

در فهرست كاندیداهاى جوایز امسال ، ایران در هر سه بخش فوق كاندیدا دارد كه با دریافت این جوایز كلكسیون جوایز ایران از فوتبال آسیا تكمیل مى شود.

منبع: ایران ورزشی