تبیان، دستیار زندگی
ریو فردیناند این مدافع میانی تیم منچستر با وجود بازیهای زیبایش اكنون به اتهام استفاده از مواد نیروزا و یا به عبارت دقیق تر حاضر نشدن در آزمایشگاه برای تست دوپینگ8 ماه از حضور در هر میدانی محروم شده است و جالب این كه فدراسیون...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

10 چهره دیدنی فوتبال جهان

ریو فردیناند


این مدافع میانی تیم منچستر با وجود بازیهای زیبایش اكنون به اتهام استفاده از مواد نیروزا و یا به عبارت دقیق تر حاضر نشدن در آزمایشگاه برای تست دوپینگ8 ماه از حضور در هر میدانی محروم شده است و جالب این كه فدراسیون فوتبال انگلستان در موارد مربوط به دوپینگ آنقدر جدی عمل می كند كه حتی اگر جام ملتهای اروپا هم در راه باشد. به شخص خاصی هیچ امتیازی برای بازی عالی اش داده نمی شود و او باید دوران محكومیت خود را بگذراند .

آلكس فرگوسن ، مربی منچستر هم برای این كه خلاء فردیناند را در خط دفاعی این تیم پر كند .خیلی فكر كرد ؛ اما از آنجا كه در نیم فصل ، خریدها بسیار محدود است و بازیكنانی كه در لیگهای اروپایی بازی می كنند پس از انتقال به تیم دیگر حق بازی در لیگ اروپا را با آن تیم در همان سال ندارند ؛ تقریباً دست فرگوسن به كلی بسته است و باید ببینیم آیا منچستر با مشكلاتی كه برای گران ترین مدافع جهان و تیمش به وجود آمده باز هم می تواند قهرمان شود یا نه .

پاول ندود


او به نظر بسیاری از منتقدان و كارشناسان و حتی تماشاچیان فوتبال در جهان ، بهترین بازیكن سال گذشته بود. این بازیكن بازیساز و همه كاره در تیم یوونتوس شاید تاثیرگذارترین بازیكن تیمش باشد ؛ هر چند سال گذشته بیشتر منتقدان فوتبال ، علت اصلی باخت تیم یوونتوس به آث میلان را در لیگ اروپا غیبت ندود ( به علت مصدومیت ) می دانند.

البته امسال جایزه بهترین بازیكن سال جهان به ندود داده نشد. ندود بازیكنی بزرگ است كه از هیاهوهای تبلیغاتی دوری می جوید. او در حومه شهر تورین زندگی می كند و از آرامش بیرون شهر لذت می برد. او گفته كه بجز فوتبال به هیچ مساله حاشیه ای مطبوعاتی و یا حتی جوایز هم فكر نمی كند .

تیه ری هانری


هانری هم مثل ندود از برجسته ترین بازیكنان فوتبال جهان در سالهای گذشته است . او كه شخصیتی جالب دارد كنار فوتبال كم نظیرش در تبلیغات تلویزیونی هم ظاهر می شود و پولی كه از آن به دست می آورد شاید بیشتر از پولی باشد كه سالانه از باشگاه آرسنال می گیرد.

هانری گلزن قهاری است كه در بازیسازی هم شركت می كند و از این نظر باید او را با بازیكنان خط میانی مقایسه كرد. او كه هر ساله تعداد زیادی گل برای آرسنال به ثمر می رساند. در رساندن پاسهای گل هم بسیار موفق است و حتی كرنرها را هم خودش می زند و خیلی از صاحب نظران معتقدند اگر او تنها در محوطه هجده جاگیری كند و اجازه بدهد كرنرها و ضربه های آزاد را دیگران بزنند . حتی می تواند به تعداد گلهایش در طول سال بیفزاید.

تنها چیزی كه باعث نارضایتی هانری در تیم آرسنال می شود این است كه او می خواهد آرسنال هم مثل تیمهای بزرگ دیگر به مراحل بالاتر لیگ اروپا و حتی قهرمانی آن برسد. او بارها گفته است كه آرسنال بدبختانه به تیم دوم معروف شده است و ما باید این طلسم را بشكنیم و به قهرمانی در سطحهای بالای فوتبال جهان برسیم.

رومن آبراموویچ


او فوتبالیست نیست . با این همه رومن روسی آنقدر پول و فوتبالیست در اختیار دارد كه بی شك خبرسازترین چهره  فوتبال جهان است. پس از خریدهای آنچنانی و به خدمت گرفتن ورون ،

ماكله له ، دمیان داف ، جوكول ، هرنان كرسپو و آدریان موتو . حالا او خیال خرید هر باریكنی را كه فكرش را كنید در سر می پروراند و اصلاً جای تعجب نیست اگر سال آینده دیدید چلسی با تركیب تیم رئال بازی كند یا رومن خان انقدر پول خرج كند كه مارادونا دوباره جوان شود و در خط میانی این تیم توپ بزند یا این كه نیستلروی ، مایكل اوون و هانری به چلسی پیوسته باشند . به هر صورت تاریخ فوتبال نشان می دهد تنها پول نیست كه عامل موفقیت یك تیم در درازمدتمی شود.

ریوالدو


فقط یك سال و نیم از جام جهانی و درخشش این بازیكن برزیلی گذشته است . با این همه می بینیم كه او به دلیل انتخاب اشتباهش از دور خارج شده است. ریوالدو در آ. ث میلان بازنشسته نشد، بلكه در نیمكت ذخیره ها حل شد.

او كه به هر دلیل فرصت بازی در این تیم را نیافت. روز به روز از فرم خارج شد و درگیری اش با مربی تیم هم كار را به آنجا كشاند كه خیلی از تیمهای دیگر آمادگی خود را برای به خدمت گرفتن این بازیكن سرشناس اعلام كردند ؛ البته باشگاه آ. ث میلان هم حرفی نداشت. اما ریوالدو قلباً دلش می خواست اگر قرار است بازی خود را به این زودی ها به پایان رساند . این كار را در كشور زادگاهش و در تیم برزیلی مورد علاقه اش انجام دهد.

ریوالدو ستاره ای بود كه دیر به شهرت رسید و زود از میدان خارج شد . با این همه به نظر می رسد كه خاطره بازیهای درخشان او در ذهن طرفداران تیم ملی برزیل و همین طور تیم باشگاهی بارسلون همیشه باقی بماند.

دیوید بكهام


شاید در ماههای اخیر از او كمتر شنیده باشید . اما بكهام حدود یك سال پیش به دلیل بگومگوهای مختلفش با فرگوسن از منچستر جدا شد و به رئال پیوست . اما جنگ لفظی میان این دو همچنان جریان دارد . بكهام حدود2 ماه پیش اعلام كرد كه رئال مادرید بهترین تیم دنیاست و او خیلی آسوده و راحت بازی می كند و برای اولین بار در این چند سال از فوتبالش لذت می برد كه خب معنایش این بود كه منچستر تیم چندان خوبی برای او نبوده است.

در مقابل فرگوسن هم ماه گذشته اعلام كرد تیم ما بدون بكهام بهتر بازی می كند و اصلاً جای او خالی نیست و ما داریم بهتر نتیجه می گیریم ( او به نوعی در كار تیمی درنگ ایجاد می كرد كه حالا نبودش به نفع پیشرفت ماست) خب همه می دانند كه زمانی فرگوسن ، بكهام را مثل پسرش دوست داشت.

همین فرگوسن بود كه از او به عنوان آینده دارترین و بهترین بازیكن فوتبال جهان یاد می كرد و بكهام هم تا همین یكی دو سال گذشته نقش فرگوسن را بر روند بازی خوبش بسیار موثر می دانست. ( خب دنیاست دیگر )

آلن شیرر


در صدر جدول گلزنان انگلستان قرار دارد . او كه اصولاً چهره خبر سازی نیست تنها به خاطر بازیها و گلزنی حرفه ای اش خبرساز می شود.

شیرر كه دوران جوانی را پشت سر گذاشته و پدر3 فرزند است. گفته كه سواد چندان بالایی نداشته و حوصله صحبت كردن در موضوعات غیر فوتبالی را هم ندارد .

او امسال مرد اول نیو كاسل و گلزن اول لیگ برتر انگلستان است و به طور متوسط در هر بازی كه حضور داشته یك گل زده است اما خبر سازترین موضوع درباره او احتمال پیوستن

دوباره اش به تیم ملی انگلیس است . شیرر بارها گفته كه قصد پیوستن دوباره به تیم ملی انگلستان را ندارد و اسون گوران اریكسون ، مربی تیم ملی انگلستان با هر تدبیری كه وارد شده نتوانسته نظر او را تغییر دهد .

شیرر علت حضور نیافتنش در تیم ملی را علاقه زیادش به تیم نیوكاسل می داند و می گوید تیم ملی و حضور در اردوها و تمرین ها باعث می شود نتوانم انرزی كافی را در اختیار تیم نیوكاسل قرار دهم .

تیم ملی تركیه


شاید كمی عجیب به نظر برسد كه یك تیم ملی كنار چهره های ورزشی در فهرست خبرسازان قرار گیرد ؛ اما تیم ملی تركیه پس از كسب عنوان سومی جام جهانی موفق نشد به جام ملتهای اروپا برسد و شكست آنها در بازی رفت مقابل انگلستان و مساوی در بازی جنجالی برگشت باعث شد . این تیم در گروهش رتبه دوم را كسب كند و در بازیهای پلی آف هم با شكست غیر منتظره در برابر تیم جوان و جویای نام لتونی ، از رسیدن به مرحله نهایی جام ملتهای اروپا عقب بماند!

مسائل حاشیه ای در این تیم از آن به بعد بالا گرفته است و بازیكنان حرفه ای تركیه كه در لیگهای برتر اروپا بازی می كنند دچار پیامدها و نتایج آن شده اند ؛ برای مثال دروازه بان موفق تیم تركیه در بارسلون روی نیمكت می نشیند و از این موضوع بشدت عصبانی است و یا الفی . بازیكن تیم استون ویلا به علت جدالی كه با دیوید بكهام به راه انداخت مورد نفرت تماشاچیان انگلیس قرار گرفت و از آنجا كه در تیم استون ویلای انگلیس بازی می كند مربی این تیم صلاح دیده از او استفاده نكند.

دیگر بازیكنان مطرح تیم تركیه هم كم كم جایگاهی را كه پس از جام جهانی در فوتبال جهان به دست آورده بودند ، دارند از دست می دهند.

دیوید سیمن


دروازه بان تیم ملی انگلستان پس از ترك آرسنال و پیوستن به منچستر سیتی به علت مصدومیت مجبور شد از فوتبال حرفه ای انگلستان خداحافظی كند او كه زمانی از بهترین دروازه بان های جهان به حساب می آمد به علت اشتباهاتش در دو سه سال گذشته به چهره ای غیر محبوب در فوتبال انگلیس تبدیل شده بود.

ورون


خوان سباستیان ورون كه زمانی قلب تیم لاتزیو بود پس از پیوستن به منچستر یونایتد كم كم تحلیل رفت و دیگر هرگز جایگاه قبلی خود را به دست نیاورد .

او حالا هم در تیم چلسی دارد به همان سرنوشت دچار می شود . براساس آخرین اخبار ، چلسی قصد فروش او را دارد و انگار لیورپول خواهان اوست.