تبیان، دستیار زندگی
امام خمینی(ره) در پنجم آذرماه سال 58، یعنی در مدتی کمتر از یک ماه بعد از سقوط لانه جاسوسی آمریکا، فرمان تاریخی تشکیل بسیج را صادر كردند:«یک مملکت بعد از چند سالی که20 میلیون جوان دارد باید20 میلیون تفنگدار داشته باشد و 20میلیون ارتش داشته باشد و ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از مقاومت تا نهضت خدمت

بسیج مستضعفین

تشكیل بسیج مستضعفین یا به عبارتی ارتش 20میلیونی به فرمان امام خمینی (ره) هوشیاری و درایت بی‌نظیر بنیانگذار انقلاب اسلامی در جهت خنثی‌سازی‌ توطئه‌ها به حساب می‌آید که به برکت این دوراندیشی، امكان هدایت انقلاب در مسیر اصلی خود فراهم آمد.

اسناد به دست آمده از لانه جاسوسی و اظهارات صریح حکام آمریکایی، مردم و رهبران کشور و به‌ ویژه حضرت امام را با این حقیقت آشکار مواجه ساخت که احتمال مداخله نظامی آمریکا و هجوم به جمهوری اسلامی، امری بعید و غیرممکن نبوده و با توجه به سوابق این کشور در جهان لزوم آمادگی مردم جهت مقابله و رویارویی در کوتاه‌ترین زمان ممکن را آشکار می‌ساخت.

بر این اساس امام خمینی(ره) در پنجم آذرماه سال 58، یعنی در مدتی کمتر از یک ماه بعد از سقوط لانه جاسوسی آمریکا، فرمان تاریخی تشکیل بسیج را صادر كردند:«یک مملکت بعد از چند سالی که20 میلیون جوان دارد باید20 میلیون تفنگدار داشته باشد و 20میلیون ارتش داشته باشد و یک چنین مملکتی آسیب پذیر نیست».

اولین تجربه بسییج به صورت یاری رساندن به سپاه و کمیته در قالب رویارویی با ضدانقلاب‌ و خنثی‌سازی‌ توطئه‌های آنها بود و از این راه نقش مؤثری در خدمت به انقلاب و پاسداری از آن ایفا كردند.

با هجوم و تجاوز ارتش عراق به کشور اسلامی‌‌مان در شهریور 59 این اعتقاد که یک سازماندهی جهت تشکل بهتر نیروهای مردمی به‌وجود آید، قوت گرفت و از آن پس نیروهای مردمی و صاحبان اصلی انقلاب اسلامی جهت حضور گسترده در جبهه گروه گروه به بسیج ملحق شدند و عملیاتی چون طریق القدس، شكست حصر آبادان، فتح المبین، ثامن الائمه، والفجر 8، کربلای 5 و.... از دستاوردهای عظیم این تشکل الهی بود.

پس از گذشت آن سال‌های حماسه و مقاومت، بسیج به شکلی جدیددر قالب بسیج دانش‌آموزی، بسیج دانشجویی، بسیج مهندسی، بسیج کارمندی، بسیج کارگری، بسیج ادارات و مساجد به فعالیت‌های خود ادامه داد.

هدف از تشکیل واحد بسیج مستضعفین نیز در این دوره این‌گونه تعریف شد: ایجاد توانایی‌های لازم در تمامی افراد معتقد به قانون اساسی و اهداف انقلاب اسلامی به منظور دفاع از کشور، نظام جمهوری اسلامی و همچنین کمک به مردم به هنگام بروز بلایا و حوادث غیرمترقبه یا هماهنگی مراجع ذی‌ربط.

حسین طائب، جانشین فرمانده نیروی مقاومت بسیج  در ارتباط با هفته بسیج با اشاره به تقارن آغاز این هفته با میلاد ثامن‌الائمه(ع) می‌گوید: امام (ره) با فرمان خود ، نیرویی الهی را برای پیشبرد و حراست از اهداف انقلاب به وجود آورد كه ثمرات آن تاكنون و در آینده نیز بی‌بدیل است.

به گفته وی، هفته بسیج سال‌جاری با شعار بسیج، نماد اقتدار و اتحادملی برگزار می‌شود و در روز اول آن كه به نام بسیج، قرآن و ولایت نامگذاری شده، كنگره بزرگ قرآنی بسیج با حضور قاریان و حافظان و گروه‌های تواشیح بسیج در سطح كشوری برگزار شد. همچنین جشن میلاد امام رضا(ع) نیز این روز برگزار و در  استان خراسان نیز دو همگانی   برپا شد. برگزاری دومین یادواره شهدا و ایثارگران جامعه پزشكی و عطر افشانی مزار شهدا از دیگر برنامه‌های اولین روز هفته بسیج بود.

طائب اضافه كرد: روز دوم نیز با عنوان بسیج، انتظار و انسجام اسلامی نامگذاری شده و در این روز كوهپیمایی بسیجیان با شعار كوه، نشاط و پایداری، در مراكز استان و اكثر شهرستان‌ها برگزار ودر روز سوم هفته بسیج با نام بسیج، خودباوری و جهادعلمی نیز جشنواره مبتكرین و مخترعین بسیج دانشجویی، جشنواره ممتازین طلاب بسیجی، بازدید بسیجیان از مراكز علمی، تجلیل از استادان نمونه بسیجی و مسابقات علمی به اجرا درآمد.

وی با بیان اینكه روز چهارم هفته بسیج، بسیج، سازندگی و خدمت‌رسانی نامیده شده، در تشریح برنامه‌های این روز گفت: همایش سراسری هنرمندان بسیجی با دعوت از رئیس‌جمهوری، افتتاح برخی طرح‌ها و اختتامیه تعدادی از طرح‌های بسیج سازندگی، اعزام تیم‌های بهداشتی و درمانی به مناطق محروم و صبحگاه سراسری بسیج دانش‌آموزی در این روز به اجرا گذاشته شد.

جانشین فرمانده نیروی مقاومت بسیج با اشاره به روز ششم هفته بسیج با عنوان بسیج، معنویت و بصیرت گفت : در این روز پنجمین دوره مسابقات ادعیه و مناجات خواهران بسیجی با حضور رئیس قوه قضائیه، همایش جلوه‌های اتحاد ملی و انسجام اسلامی با حضور بسیجیان اهل سنت و تشیع و همراه با نشست‌های فرهنگی و اجتماعی برگزار خواهد شد.

وی روز آخر هفته بسیج كه به نام بسیج، ورزش و سلامتی نامیده شده را به‌عنوان روزی كه بسیجیان ورزش‌های صبحگاهی را در همه پایگاه‌های مقاومت برگزار می‌كنند، عنوان كرد و افزود: كنگره شعر فرهنگیان با حضور رئیس قوه مقننه و جشنواره فرهنگی ورزشی بسیج طلاب نیز در این روز برگزار می‌شود.

وی افزود: باید شور و نشاط فعالیت در بسیج را حفظ و افزایش داد تا از این طریق و به واسطه حضور بسیج در بدنه جامعه، بازدارندگی كشور ارتقاء یابد. تركیب فرمانده كل سپاه به‌عنوان فرمانده جدید نیروی مقاومت بسیج با سابقه طولانی در دفاع مقدس و با سابقه فرهنگی برای تكمیل فعالیت‌های دفاعی و فرهنگی در بسیج است. طائب افزود: دكترین فرمانده كل سپاه، تأكید بر بسیجی محوری و پایگاه محوری است كه توجه و اهتمام بیشتری را می‌طلبد.

وی درباره احتمال حمله به ایران گفت: دشمن عاقل با دیدن این آمادگی و بازدارندگی ملت و نیروهای مسلح به فكر اقدامی نمی‌افتد اما اگر بی‌عقلی كند، قطعا با ابعاد مختلف مقابله بسیجیان روبه‌رو خواهد شد.

با نگاهی به فعالیت‌های بسیج در طول 8 سال دفاع، به درستی می‌توان دیدکه بسیج آن‌چنان درخشید كه دشمنان اعتراف كردند قدرتی در بسیج نهفته است كه می‌تواند با یكایك ارتش‌های كلاسیك جهانی مقابله كند.

بسیج علاوه بر حضور در خط مقدم نبرد وظیفه جذب، آموزش و سازماندهی نیروهای مردمی و اعزام آنها را به جبهه‌های نبرد برعهده داشت و در این مدت توانست جمعیت مؤمن و صاحب ارزشی را از امت حزب‌الله، درون خود بپروراند و پایه ریزی ارتش مردمی را دنبال كند و سرانجام پس از 8سال دفاع مقدس، بسیجیان مظلوم و سلحشور جبهه‌های توحید به همراه امت شهیدپرور، از این آزمایش الهی سربلند و پیروز بیرون آمدند به ‌طوری كه از نوجوان 13 ساله تا پیرمرد 80 ساله در میان خیل عظیم شهدای بسیجی مشاهده می‌شود.

منبع: همشهری