تبیان، دستیار زندگی
«بیمار انگلیسی»، یكی از ماندگارترین عاشقانه‌های سینمای هالیوود است كه در فهرست 1001فیلم، رتبه 665 را به خود اختصاص داده است ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بیمار انگلیسی عاشقانه‌ای برای تمام فصول

بیمار انگلیسی

«بیمار انگلیسی»، یكی از ماندگارترین عاشقانه‌های سینمای هالیوود است كه در فهرست 1001فیلم، رتبه 665 را به خود اختصاص داده است.

فیلمی كه بر اساس رمانی به همین نام ساخته شده و یكی از پرفروش‌ترین‌های دهه90 محسوب می‌شود. فیلم ماجرای پرستاری است كه از مجروحان جنگی مراقبت می‌كند.

فیلم نشان می‌دهد كه انسان‌ها محكوم به فنا و بقا هستند و این از پیش مقدر شده است.

كانس نمادین اولیه كه پرواز آلماسی (با بازی رالف فاینس) و كاترین كلیفتون (با بازی كریستین اسكات توماس) بر فراز صحرای بی‌انتهاست، به عشق اشاره می‌كند؛ عشقی كه با پرواز استعاره شده است و نتیجه عشق غریزی و غیرعرفی، چیزی جز سقوط، سوختن و مرگ تدریجی نیست. آنتونی مینگلا (نویسنده و كارگردان فیلم) با مهارت تمام از كنار داستان گذشته است. بدین مفهوم كه او عشق نامتعارف را رد یا قبول نكرده و تنها به روایت داستانی در باب قضا و قدر و درگیری انسان‌ها با خود، خداوند و زندگی اندیشیده است.

حرا در فیلم استعاره‌ای است برای موقعیت انسان در برابر خودش. هر انسانی در برابر خودش همواره در گیر و دار بوده و گاهی با خود تساهل كرده و گاهی بر خود تاخته است. بیمار انگلیسى، مثل «تایتانیك» ساخته جیمز كامرون یكى از چند فیلمى بود كه تماشاگران فراوانی آن را دیدند.

این فیلم به‌سرعت در رده فیلم‌های مشهور تماشاگران قرار گرفت كه این شهرت به چند دلیل است؛ اول اینكه یك فیلم داستان‌گو است و داستانش را بدون هیچ لكنتى تعریف مى‌كند. دوم اینكه مایه فیلم، به‌شدت رمانتیك است؛ داستانى عاشقانه و البته پرسوز و گداز كه باب طبع خیلى‌هاست.

در عین حال، این را هم گفته باشیم كه فیلم پیشنهادى ما، طرفداران و مخالفان سرسختى دارد. طرفداران، طبعاً روى همین چیزهایى تكیه مى‌كنند كه یكى دو خط بالاتر درباره‌شان نوشتیم؛ منتها مخالفان معتقدند كه این فیلم، زیادى ملودرام است. بیمار انگلیسى، فیلم اول كارگردانش - یعنى آنتونى مینگلا - نبود. مینگلا پیش‌تر علاوه بر نمایشنامه‌هایى كه نوشته بود و اجرا شده بودند 2 فیلم هم ساخته بود؛ منتها، آن فیلمى كه شهرت و باقى قضایا را براى او به ارمغان آورد، همین بیمار انگلیسى بود.

مینگلا، فیلمنامه را بر اساس رمانى نوشته مایكل اونداتیه - كه رمان‌نویس سریلانكایى معروفى است - نوشت. فیلم در مراسم اسكار ۹ مجسمه طلایى را به‌دست آورد. در محاسبات دقیق بود و نتیجه همان چیزى بود كه مینگلا فكر مى‌كرد. نسخه دوبله این فیلم توسط «مؤسسه فرهنگى و هنرى قرن۲۱» به بازار آمده.

منبع : همشهری