تبیان، دستیار زندگی
ویندوز هنگام كار بسیاری از اطلاعاتش را در حافظه سیستم نگه می دارد، حافظه ای كه وقتی كامپیوتر خاموش شود اطلاعاتش از دست می رود. به همین دلیل هرگز نباید كامپیوتر را ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

متوقف كردن كامپیوتر

ویندوز هنگام كار بسیاری از اطلاعاتش را در حافظه سیستم نگه می دارد، حافظه ای كه وقتی كامپیوتر خاموش شود اطلاعاتش از دست می رود. به همین دلیل هرگز نباید كامپیوتر را با دكمه پاور خاموش كنید. همیشه باید از فرمان Shut Down استفاده كنید تا ویندوز بتواند به شكل مناسب كار را به اتمام برساند.

بر روی Turn off Computer كلیك كنید

 متوقف كردن كامپیوتر

بر روی دكمه Start كلیك كنید و سپس گزینه Turn off Computer را انتخاب كنید. پنجره Turn off Computer باز می شود.

گزینه Turn off را انتخاب كنید

 متوقف كردن كامپیوتر

بر روی دكمه Turn off كلیك كنید. ویندوز تمام برنامه های باز را می بندد و به شما فرصت ذخیره كردن اسناد ذخیره نشده را می دهد و به شما می گوید كه چه زمانی می توانید با خیال راحت كامپیوتر را خاموش كنید. مواقعی كه كامپیوتر برای مدتی طولانی بدون استفاده می ماند یا در پایان روز این گزینه را انتخاب كنید.

گزینه Restart را انتخاب كنید

 متوقف كردن كامپیوتر

بر روی دكمه Restart كلیك كنید تا ویندوز فعالیت خود را متوقف كند. و سپس بطور خودكار كامپیوتر را مجدداً راه اندازی كند. پس از راه اندازی مجدد كامپیوتر می توانید دوباره وارد ویندوز شوید. در شرایطی كه برنامه یا یك قطعه سخت افزاری آن طور كه انتظار دارید كار نمی كند، راه اندازی مجدد كامپیوتر ممكن است موجب رفع مشكل شما شود.

Hibernate یا Standby را انتخاب كنید

 متوقف كردن كامپیوتر

بعضی از كامپیوتر ها گزینه های بیشتری را برای خروج ارایه می كنند كه شامل Hibernate و Standby است. گزینه Hibernate تمام اطلاعات موجود در حافظه كامپیوتر را در دیسك ذخیره می كند و سپس كامپیوتر را متوقف می كند. پس از آن اگر كامپوتر را مجدداً راه اندازی كنید، تمام برنامه ها در هر وضعیتی كه آنها را ترك كردید به همان وضعیت بر می گردند. گزینه Standby برق اكثر قستمهای كامپیوتر را قطع می كند اما برق كافی به حافظه كامپیوتر می رسد تا بتواند وضعیت جاری خود را به خاطر بسپارد. وقتی كامیپوتر را از حالت Standby بر گردانید ، كامپیوتر به وضعیتی كه وقتی آن را ترك كرده اید داشت بر می گردد.

فایلهای باز را ذخیره كنید

 متوقف كردن كامپیوتر

اگر قصد دارید در حالی كه برنامه ها با اسناد ذخیره نشده و در حال اجرا ویندوز را متوقف كنید، این فرصت به شما داده می شو كه قبل از توقف ویندوز، آن اسناد را ذخیره كنید. اگر می خواهید تغییرات را در سند نامبرده ذخیره كنید، Yes را انتخاب كنید و اگر نمی خواهید تغییرات را ذخیره كنید، No را انتخاب كنید و اگر از توقف ویندزو منصرف شده اید ، دكمه Cancel را انتخاب كنید.

* توجه *

كاربران فعال دیگر

از آنجایی كه اكنون ویندوز XP به چند حساب كاربری اجازه می دهد كه بطور همزمان وارد شوند، شاید وقتی سعی می كنید كامپیوتر را متوقف یا راه اندازی مجدد كنید، دریابید كه حسابهای كاربری دیگری در سیستم همچنان فعال هستند و كاربران از آنها خارج نشده اند. ویندوز XP به شما اطلاع می دهد كه آن حسابها هنوز فعال هستند و به شما این فرصت را می دهد كه درخواست خود برای خروج را لغو كنید. شما باید از حسابهای دیگر خارج شوید. اگر این كار را نكنید هر سندی كه در آن حسابها باز شده باقی مانده باشد و در صورتی كه ذخیره نشده باشد از دست خواهد رفت. ویندوز هنگام توقف یا راه اندازی مجدد ویندوز مانند وقتی كه به شما امكان ذخیره فایلها را می داد به شما امكان ذخیره فایلهای افراد دیگر را نمی دهد.