تبیان، دستیار زندگی
از جمله بیماری‌های شایع چشمی‌ که بسیاری افراد آن را با نشانه شوره روی مژه‌ها می‌ شناسند، بیماری بلفاریت (Blepharitis) است. بلفاریت، التهاب پلک‌ها به ویژه در لبه...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مژه‌ها هم شوره می‌ زنند

بلفاریت یا التهاب پلک چشم

از جمله بیماری‌های شایع چشمی‌ که بسیاری افراد آن را با نشانه شوره روی مژه‌ها می‌ شناسند، بیماری بلفاریت (Blepharitis) است. بلفاریت، التهاب پلک‌ها به ویژه در لبه آنهاست. این بیماری ممکن است بر اثر یک عفونت خفیف میکروبی یا بیماری پوستی منتشر، ایجاد شود.

صرف نظر از نوع بلفاریت، علائمی‌ که به طور معمول در بلفاریت دیده می ‌شوند عبارتند از: خارش، سوزش، اشک ‌ریزش، احساس جسم خارجی، پوسته ‌پوسته شدن (روی مژه‌ها و در گوشه چشم یا روی پلک)، خشکی و قرمزی لبه‌های پلک.

در صورت وجود چنین علائمی ‌مراجعه به چشم پزشک لازم است.

در صورتی که بلفاریت ناشی از عفونت میکروبی باشد، ممکن است در دراز مدت سبب ضخیم شدن لبه‌های پلک، متسع شدن مویرگ‌ها، تریشیازیس(رشد معکوس مژه‌ها به طرف داخل چشم)، ریزش مژه‌ها، اکتروپیون (برگشتن پلک به طرف خارج) و انتروپیون (برگشتن پلک‌ها به طرف داخل) شود. همچنین یک سوم پایین قرنیه ممکن است خراشیده شود.

بلفاریت یا التهاب لبه پلک چشم

درمان بلفاریت

درمان بلفاریت ممکن است مشکل باشد، زیرا به طور معمول عود می‌ کند. درمان بستگی به نوع بلفاریت دارد.

درمان ممکن است شامل کمپرس گرم روی پلک‌ها، تمیز کردن آنها، استفاده از آنتی بیوتیک یا ماساژ پلک باشد. درمان آنتی بیوتیکی تنها در بعضی موارد لازم است. چشم پزشک ممکن است در این موارد یک پماد آنتی‌ بیوتیک موضعی یا آنتی ‌بیوتیک خوراکی تجویز کند.

در صورتی که غدد چربی پلک‌ها نیز اختلال عملکرد داشته باشند، ممکن است ماساژ پلک برای خارج کردن چربی اضافی لازم باشد. نحوه انجام ماساژ در این موارد توسط چشم پزشک به بیمار آموزش داده می‌ شود. از آنجا که بلفاریت تمایل به مزمن شدن دارد، درمان ممکن است برای مدتی طولانی ادامه یابد.

در صورتی که بیمار از لنز تماسی استفاده کند، بسته به نوع بلفاریت، چشم پزشک ممکن است از بیمار بخواهد در طول درمان بلفاریت و حتی بعد از آن از لنز استفاده نکند. برای بعضی از این بیماران، لنز‌هایی با نفوذپذیری بالا تجویز می‌ شود و به بعضی دیگر توصیه می ‌شود که دفعات تعویض لنز را بیشتر کنند. بعضی از بیماران هم در استفاده از لنز مشکل پیدا خواهند کرد و باید از روش‌های دیگری برای اصلاح عیب انکساری خود استفاده کنند. بهتر است از مواد آرایشی نیز استفاده نشود، زیرا ممکن است مانع شستشوی پلک و ماساژ درمانی شود. در بعضی موارد به بیمار توصیه می‌ شود از شامپوهای ضد شوره برای سر و ابروها استفاده کند.

دکتر پروین منصوری- متخصص پوست و مو

*مطالب مرتبط:

گل مژه چیست؟

چرا چشم شما قرمز می شود؟

آیا چشم های شما نفس می کشند؟!

اطلاعاتی درباره چشمان شیشه‌ای

جایگاه لنزهاى چشمى در درمان و زیبایى

از پف زیر چشم بیشتر بدانیم

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.