تبیان، دستیار زندگی
در حالی كه شروع فصل سرما، همیشه همراه با افزایش انواع بیماری‌های تنفسی، آنفلو‌آنزا و سرماخوردگی است، رئیس جامعه پزشكان متخصص داخلی اوایل هفته گذشته نسبت به شیوع...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آنفلوآنزا اپیدمی نشده است

در حالی كه شروع فصل سرما، همیشه همراه با افزایش انواع بیماری‌های تنفسی، آنفلو‌آنزا و سرماخوردگی است، رئیس جامعه پزشكان متخصص داخلی اوایل هفته گذشته نسبت به شیوع بیماری آنفلوآنزا به‌خصوص در شهر تهران هشدار داد.

سردرد

دكتر ایرج خسرو‌نیا با بیان این كه در حال حاضر یك درصد از مردم تهران مبتلا به آنفلو‌آنزا هستند، گفت: با توجه به شیوع سرماخوردگی در این فصل، نوعی آنفلوآنزا به تازگی در سطح تهران و سایر شهرستان‌های كشور شیوع یافته و متاسفانه تعداد زیادی از شهروندان را مبتلا كرده است.

این پزشك متخصص داخلی همچنین گفت: بیماری‌ای که اخیرا در کشور شایع شده است و به صراحت می‌توان در مورد آن اظهار نظر کرد، نوع جدیدی از آنفلوآنزای انسانی است که تعداد زیادی از مردم را درگیر کرده است، به طوری که می‌توان گفت در هر خانواده حداقل دو ‌نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند و حتی در مواردی این بیماری منجر به فوت افراد میانسال شده است.

این در حالی است که رئیس جامعه پزشکان داخلی کشور بدون اشاره به اعداد و ارقام درباره تلفات و مرگ و میر ناشی از این بیماری  گفت: افراد مسن، کودکان و بیماران تنفسی، به خصوص مبتلایان به عفونت‌های ریوی و برونشیت مزمن بیش از همه در معرض خطر این بیماری قرار دارند و موارد زیادی از مرگ و میر ناشی از این نوع آنفلوآنزای جدید انسانی به علت عفونت‌های ثانویه آن در این افراد دیده شده است.

شیوع این بیماری در کشور، در حالی از سوی رئیس جامعه پزشکان ایران اعلام شد که تا‌ کنون هیچ یک از مسئولان بهداشتی  و درمانی نسبت به این مسئله اظهار نظری نكرده‌اند.

این در حالی است كه معاون مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت در این رابطه به همشهری می‌گوید: در ماه‌های اخیر با افزایش موارد بیماری آنفلوآنزای انسانی مواجه بوده‌ایم، اما این مسئله با توجه به فصل سرما امری طبیعی است و اصلا نگران‌کننده نیست.

دكتر عبدالرضا استقامتی گفته‌های رئیس جامعه پزشکان، مرگ و میر در اثر ابتلا به این بیماری را تکذیب نمی‌كند، اما می‌گوید: ما در زمان حاضر فقط می توانیم بگوییم که موارد آنفلوآنزای انسانی در ماه‌های اخیر نسبت به ماه‌های قبل بالا رفته است، اما عدد آن را نداریم.

آنفلوآنزا را اشتباه نگیرید، در این میان دكتر حمید عمادی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران و متخصص بیماری‌های عفونی نیز با تاكید بر این كه آنفلو‌آنزا در بسیاری از موارد با دیگر بیماری‌ها به‌خصوص بیماری‌های تنفسی اشتباه گرفته می‌شود، به همشهری می‌گوید: در حال حاضر تعدادی از بیماری‌های تنفسی شایع شده‌اند، اما آنفلوآنزا از نظر ظاهری علائم شدیدی دارد، بیمار را بد‌حال می‌كند و با سرفه‌های شدید، درد و كوفتگی عضلات بدن همراه است، به‌طوری كه افرادی كه بیماری آسم دارند، ممكن است این بیماری در آن‌ها حتی كشنده باشد، برای همین نباید علائم بیماری‌های دیگر و حتی سرماخوردگی را به این بیماری نسبت داد.

دكتر مهر‌ناز رسولی‌نژاد، متخصص بیماری‌های عفونی نیز با بیان این كه این بیماری به هیچ‌وجه اپیدمی‌ نشده، ولی به هر حال الآن فصل آنفلوآنزاست، به همشهری می‌گوید: در هر صورت برای این كه بدانیم این بیماری امسال شیوع نگران‌كننده‌ای پیدا كرده یا نه، باید آمار مبتلایان به این بیماری را با سال‌های گذشته مقایسه كنیم و با این صراحت در مورد اپیدمی این بیماری صحبت نكنیم، چون با این كار فقط مردم را بی‌جهت نگران خواهیم كرد.

توصیه‌هایی برای پیشگیری

در حالی‌كه متخصصان عفونی معتقدند، وضعیت آنفلوآنزا بر خلاف نظر رئیس انجمن پزشكان داخلی ایران به هیچ‌وجه نگران‌كننده نیست، با این حال برای پیشگیری از این بیماری رعایت نكاتی را ضروری می‌دانند.

به گفته دكتر عمادی مهم‌ترین اصل این است كه كسانی كه در معرض این بیماری هستند، از قبیل پرسنل پزشكی یا افراد میانسال، حتما اقدام به تزریق واكسن كنند. همچنین افرادی كه اقدام به برداشتن طحال خود كرده‌اند، یا عفونت HIV دارند و یا اینكه شیمی‌درمانی می‌شوند و نارسایی كلیوی و كبدی دارند، حتما باید از واكسن آنفلوآنزا استفاده كنند.

دكتر عمادی ادامه می‌دهد: این بیماری از قطرك‌های تنفسی منتقل می‌شود كه می‌تواند دیگران را به راحتی آلوده كند، البته نه از طریق هوا، بلكه از طریق عطسه و سرفه یا دست زدن به اشیاء دیگر.

بنا بر توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی، رعایت بهداشت فردی و شست‌و‌شوی دست‌ها در هنگام پختن غذا، مهم‌ترین راه پیشگیری از انتقال ویروس آنفلوآنزاست. مهم‌ترین راه انتقال این بیماری از طریق دست است و برای همین توصیه می‌شود كه در حفظ بهداشت دست و شستن آن دقت لازم را به خرج داد. چون نادیده‌ گرفتن همین نكات ساده منجر به افزایش این بیماری می‌شود.

از خانه خارج نشوید

طبق نظر كارشناسان علایم اولیه آنفلوآنزا شبیه سرماخوردگی است و با سرفه، استخوان درد، تب مختصر و ضعف عمومی در بدن ظاهر می‌شود. پس از چند روز هم استخوان درد و ضعف عمومی تشدید می شود و به علت همین ضعف، زمینه برای ورود سایر میكروب‌ها به بدن بیمار فراهم شده و در نهایت منجر به عفونت‌های ریوی، گلو و عفونت در سایر قسمت‌های بدن می‌گردد.

دكتر رسولی‌نژاد نیز با اشاره به این كه از آنجا كه در مرحله اول ابتلا به بیماری به دلیل ویروسی بودن آن، داروهای آنتی‌بیوتیك نمی‌تواند موثر باشد، می‌گوید: درمان اولیه باید از طریق استراحت، نوشیدن مایعات گرم و خوردن مواد غذایی سبك انجام شود.

وی خاطر ‌نشان می‌كند:

اما در صورت بروز عفونت به دنبال ضعف بدن باید درمان از طریق مصرف داروهای آنتی بیوتیك آغاز گردد تا از شدت بیماری جلوگیری شود.

همچنین افرادی كه مبتلا به آنفلوآنزا هستند، 48 تا 72 ‌ساعت از خانه خارج نشوند و زیر نظر پزشك از داروهای ویروسی كه طول دوره بیماری را كوتاه می‌كنند، استفاده كنند.

سمیه شرافتی

*مطالب مرتبط:

سرماخوردگی، آنفلوآنزا یا آلرژی؟

آنفلوآنزا و واكسیناسیون (قسمت اول) و (قسمت دوم)

سرماخوردگی را جدی بگیریم

زمستان و سرماخوردگی

15روش مبارزه با سرماخوردگی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.