تبیان، دستیار زندگی
مایک نیوئل پیش از فیلم سینمایی "عشق سال‌های وبا" آثاری شاخص در کارنامه دارد، اما به عقیده منتقد شیکاگو تریبیون او در این فیلم بیشتر از دید یک گردشگر به حوادث رمان گابریل گارسیا مارکز نگاه کرده است ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگاهی به "عشق سال‌های وبا"

داستانی از انتظار

عشق سال‌های وبا

مایک نیوئل پیش از فیلم سینمایی "عشق سال‌های وبا" آثاری شاخص در کارنامه دارد، اما به عقیده منتقد شیکاگو تریبیون او در این فیلم بیشتر از دید یک گردشگر به حوادث رمان گابریل گارسیا مارکز نگاه کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، بعضی از کتاب‌ها برای راه یافتن به دنیای سینما راهی دشوار طی می‌کنند و همیشه این طور نیست که آنچه انتظارش را دارید حاصل شود. از زمان به نمایش درآمدن فیلم "زنگ شیرجه و پروانه" به کارگردانی جولین شنیبل در جشنواره فیلم کن، مطالب زیادی درباره سختی‌های اقتباس سینمایی از کتابی که منبع الهام فیلم بوده نوشته شده است.

ژان ـ دومینیک بوبی، نویسنده و روزنامه‌نگار فرانسوی، کتاب خاطرات خود را در شرایطی بسیار نامعمول نوشت. او سال 1995 در 43 سالگی بر اثر یک سکته مغزی فلج شد و جز یک چشم باقی بدن او از کار افتاد. رانلد هاروود فیلمنامه‌نویس و شنیبل کارگردان برای حل مشکل راه حلی مناسب پیدا کردند. در بخش زیادی از فیلم معضلات بوبی با صدای روی تصویر آشکار می‌شود، بنابراین ما از نقطه نظر خود او با تفکراتش آشنا می‌شویم و بعد از طریق فلاش‌بک‌ها نقطه‌نظر تغییر می‌کند.

به نوشته مایکل فیلیپس، "زنگ شیرجه و پروانه" یکی از بزرگترین دستاوردهای سینمایی سال است که بخش زیادی از موفقیت آن به هاروود، فیلمنامه‌نویس توانا بریتانیایی و درک خوب او از درام بازمی‌گردد. اخیرا فیلم "عشق سال‌های وبا" با اقتباس از رمان گابریل گارسیا مارکز به نمایش درآمده و این فیلم نیز هاروود را به عنوان فیلمنامه‌نویس با خود دارد. به نظر می‌رسد این بار او وظیفه‌ای دشوارتر داشته است.

خاویر باردم در نقش اصلی عالی است، اما فیلم به شکلی چشم‌بسته و بدون اینکه در آن جرقه‌ای زده شود، پیش می‌رود، انگار گروهی آدم باهوش نیازمند کمی شانس فیلم را ساخته‌اند و این شانس نصیب آنها نشده است. مارکز رمان زیبای خود را سال 1985 نوشت. "عشق سال‌های وبا" رمانی است که دیالوگ زیاد ندارد و سرشار از جزئیات مشاهده‌ای است، دو ویژگی که همیشه کار را برای یک فیلمنامه نویس سخت می‌کند.

باردم در نقش فلورنتینو آریزا ظاهر می‌شود، یک شاعر گرفتار غم فراق و متصدی تلگراف که با نگاه اول عاشق دختری به نام فرمینا دازا (جوانا متزوجورنو) می‌شود. این ارتباط سرانجامی ندارد و فرمینا با دکتر اوربینو آموزش دیده در پاریس (بنجامین برات) و شایسته‌ترین مرد مجرد شهری در شمال کلمبیا ازدواج می‌کند. آریزا که روز به روز ثروتمندتر می‌شود، قسم می‌خورد دل خود را صاف نگه دارد و امیدوار است روزی به فرمینا برسد. انتظاری که حدود نیم قرن و در فاصله سال‌های 1879 تا اوایل دهه 1930 طول می‌کشد و در این مدت حوادث بسیار روی می‌دهد.

به گزارش مهر، باردم دلیل اصلی برای دیدن فیلم "عشق سال‌های وبا" است. او برای به تصویر کشیدن این نقش دلچسب هر کاری از دستش برمی‌آید، انجام می‌دهد، هر چند بخش زیادی از آنچه به رمان مارکز جذابیت بخشیده، جای خود را به نگاهی آراسته‌تر و به شکلی غریب خنثی نسبت به قهرمان داستان و رفتار او داده است. باردم به خوبی به جزئیات نقش خود، بخصوص در شخصیت‌پردازی آریزا در دوره سالخوردگی توجه دارد.

گروهی از بازیگران مطرح در سطح بین‌المللی نیز حضوری کوتاه در فیلم دارند، از جمله لیو شرایبر، بازیگر آمریکایی در نقش دوست و مربی آریزا و فرناندا مونته‌نگرو بازیگر بزرگ برزیلی فیلم‌های "ایستگاه مرکزی" و "خانه شن" که نقش مادر آریزا را  بازی می‌کند. مایک نیوئل کارگردان و میک اودسلی تدوینگر به فیلم ریتمی تند داده‌اند که برخلاف بافت اصلی و جاذبه رمان مارکز است.

"عشق سال‌های وبا" داستانی درباره انتظار است و آنچه وقتی یک عمر انتظار چیزی را دارید، روی می‌دهد. نیوئل در ژانرهای مختلف کارهایی ارزشمند انجام داده، از "چهار عروسی و یک تشییع جنازه" گرفته تا "هری پاتر و جام آتش"، اما به نظر می‌رسد او در "عشق سال‌های وبا" نیم قرن رویدادهای مختلف، تمایلات و شور و شوق را مانند یک گردشگر نه یک بومی روایت کرده است. این فیلم از جمعه گذشته در 852 سینما در بازار آمریکای شمالی اکران شده است.

منبع : خبرگزاری مهر