تبیان، دستیار زندگی
بنا به گفته یكی از پژوهشگران دانشكده پزشكی  هاروارد؛ تماشای تلویزیون با كاهش شدید مصرف میوه و سبزی رابطه مستقیم دارد. این محققین 548 دانش آموز را از 4 مدرسه مختلف در ماساچوست مورد تحقیق و مطالعه قرار دادند. در این طرح ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تلویزیون هایتان را خاموش كنید

بچه هایتان را روشن!

بنا به گفته یكی از پژوهشگران دانشكده پزشكی  هاروارد؛ تماشای تلویزیون با كاهش شدید مصرف میوه و سبزی رابطه مستقیم دارد.

این محققین 548 دانش آموز را از 4 مدرسه مختلف در ماساچوست مورد تحقیق و مطالعه قرار دادند. در این طرح تحقیقاتی كه 19 ماه طول كشید، تمام بچه ها در ابتدای پژوهش 12 ساله بودند و در پایان پا به 13 سالگی گذاشته بودند.

موضوع تحقیق این بود كه آن كودكان چند ساعت را در روز صرف تماشای تلویزیون می كنند و چقدر از وقتشان به خوردن میوه و سبزیها می گذرد.

ابتدای تحقیق، كودكان به طور متوسط 3 ساعت در روز تلویزیون تماشا می كردند و همان زمان، به جای این كه در روز 5 وعده میوه و سبزی بخورند، حدود 4 وعده می خوردند كه البته این میزان به مرور تا 8 درصد كاهش یافت و با افزایش زمان تماشای تلویزیون مصرف میوه و سبزی ها هم كمتر می شد.

محققان بیان داشتند: وقتی زمان تماشای تلویزیون را از 3 ساعت، به یك ساعت كاهش دادیم، بچه ها باز هم 2وعده كمتر از آنهایی كه اصلاً  تلویزیون نگاه نمی كردند، میوه و سبزی خوردند. نتیجه تحقیق بیان كرد؛ غذاهایی كه در پیامهای بازرگانی تلویزیون تبلیغ می شوند، جای میوه و سبزیهای مورد نیاز كودكان را می گیرند. بچه ها با دیدن غذاهای حاضر و آماده كه راحت تر خورده می شوند، به خوردن میوه و سبزی رغبت نشان نمی دهند. طبیعی است، خوردن چیپس و پفك و تنقلات، بسیار راحت تر از خوردن میوه و سبزیها است. در تلویزیون انواع خوردنی ها، بخصوص خوردنی های چرب و مضر تبلیغ می شوند و جای میوه ها و سبزیهای مقوی در تبلیغات بازرگانی خالی است.

الیس استالبرگ، متخصص تغذیه معتقد است ؛ اگر چه نتایج این تحقیق جالب است، اماغیرمنتظره و عجیب نیست. تحقیقات دیگری هم موجود است كه نشان می دهد تماشای تلویزیون با چاقی مفرط كودكان رابطه مستقیم دارد. بچه ها هنگام تماشای تلویزیون بیشتر چیپس، پفك و تنقلات مصرف می كنند و به این ترتیب، چربی فراوانی جذب بدنشان می شود و تاثیرات منفی تماشای تلویزیون به اوج می رسد.

راهكار چیست؟

پژوهشگران به آگاه كردن والدین اشاره می كنند. اگر والدین بدانند چرا و چگونه تماشای تلویزیون به سوء تغذیه و چاقی كودكان منجر می شود، بچه ها را به خوردن میوه و سبزی بیشتر تشویق می كنند. آنها می توانند برای بچه ها سرگرمی های دیگری مانند كتاب خواندن نیز فراهم كنند، تا توجهشان كمتر به تلویزیون جلب شود.

هنگام دیدن بعضی برنامه های تلویزیونی مثل پیامهای بازرگانی و تبلیغات خوراكی نیز به كودكانشان یادآور شوند كه برای قوی و زیبا شدن، باید میوه و سبزی بخورند كه بسیار خوشمزه تر از پفك و چیپس است.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.