تبیان، دستیار زندگی
کره به عنوان خوشمزه ترین ماده برای پخت و پز، سال ها شناخته شده است. کره از شیر تولید می شود (معمولا از شیر گاو). کره نیز همانند دیگر محصولات حیوانی از چربی اشباع تشکیل شده است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کره بخوریم یا مارگارین؟

مالیدن کره بر روی نان

کره به عنوان خوشمزه ترین ماده برای پخت و پز، سال ها شناخته شده است.

کره از شیر تولید می شود (معمولا از شیر گاو). کره نیز همانند دیگر محصولات حیوانی از چربی اشباع تشکیل شده است.

چربی اشباع ، نوعی از چربی است که در دمای اتاق جامد است. متاسفانه این نوع چربی، سطح کلسترول خون را بالا می برد و موجب بروز انواع و اقسام بیماری ها از قبیل بیماری های قلبی می گردد.

در جوامعی که چاقی روبه افزایش و فعالیت بدنی رو به کاهش است، باید به این نوع چربی ها (چربی های اشباع) توجه زیاد شود تا جامعه را به سلامتی نزدیک تر کنیم.

زمانی که مردم دریافتند که چربی اشباع در غذا برای سلامتی خطرناک است، دنبال جایگزینی مناسب برای آن برآمدند و به این ترتیب مارگارین به جای کره شناخته شد.

مارگارین از نوعی چربی غیر اشباع ساخته و تولید می شود. این نوع چربی را از روغن های گیاهی مانند روغن ذرت می گیرند.

این روغن ها حاوی چربی های اشباع نیستند، بنابراین برای سلامتی خطرآفرین نیستند. اما تحقیقات نشان داده است که مارگارین دارای چربی هایی از نوع ترانس است. چربی های ترانس برای سلامتی بسیار خطرناک هستند، از جمله خطرات ناشی از مصرف این نوع چربی ها، تضعیف سیستم ایمنی بدن، آلرژی و تنگی نفس است.

بنابراین کدامیک بهتر است، چربی های اشباع یا چربی های ترانس؟

محققان به این نتیجه رسیده اند که کره حیوانی نسبت به مارگارین یا کره گیاهی کم ضررتر است، چرا که بدن ما احتیاج به مقدار کمی چربی اشباع دارد (برای لطافت پوست و مو و ...)، اما چربی های ترانس از رژیم غذایی باید حذف شوند.

انستیتوی دارویی- تغذیه ای پیشنهاد می کند که می توان در حد بسیار کمی چربی ترانس مصرف کرد، ولی باید رژیم غذایی فرد غنی از مواد لازم برای سلامتی و تندرستی فرد باشد.

در این باره، راهنمای تغذیه ای می گوید که افراد می توانند 25 تا 35 درصد از کل کالری مورد نیاز روزانه ی خود را از چربی ها به دست آورند که این مقدار در حدود 60 تا 70 گرم چربی در روز است.

این راهنمای تغذیه ای گفته است که مقدار چربی های اشباع در رژیم غذایی فرد باید در حد 10 درصد کالری مورد نیاز شخص باشد، یعنی اگر شما روزانه 2000 کالری مصرف می کنید، 200 کالری آن می تواند از چربی های اشباع باشد که برابر 20 گرم چربی است.

توصیه هایی سالم

*روغن زیتون یا روغن هسته انگور را می توانید به جای کره در پخت غذا استفاده کنید. هر دوی این روغن ها برای سلامتی بسیار مفید هستند. هیچ کدام از این روغن ها، دارای چربی های اشباع یا چربی های ترانس نیستند.

*به جای مالیدن کره یا مارگارین بر روی نان سفید، بهتر است از آنها بر روی نان های غنی شده از قبیل نان های سبوس دار استفاده کنید.

*سیب زمینی را با مقدار بسیار کمی روغن زیتون بپزید و همراه آن از گوجه فرنگی و پیاز استفاده کنید، بدین وسیله غذایی مقوی و مغذی درست کردید.

*سبزیجات را بپزید و روی سبزیجات آماده شده مقداری روغن زیتون، آب لیمو و مقدار کمی جوز هندی بریزید.

*باید این نکته را به یاد داشته باشیم که چربی های اشباع فقط در کره وجود ندارد، بلکه بسیاری از غذاها دارای این نوع چربی هستند. 3 گرم گوشت استیک حاوی 20 گرم چربی اشباع است و یک سینه مرغ با پوست که پخته شده باشد، در حدود 9 گرم چربی اشباع دارد.

یک پاکت متوسط سیب زمینی سرخ شده 8 گرم چربی ترانس دارد. به طور کلی بسیاری از غذاهای فراوری شده و آماده دارای مقداری چربی ترانس هستند.

پس بهتر است از نوع چربی های موجود در غذا مطلع باشیم و رژیم غذایی را درست انتخاب کنیم.

مریم سجادپور- کارشناس تغذیه

* مطالب مرتبط:

نقش چربی‌‌ها در سلامت انسان

كلسترول چیست؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.