تبیان، دستیار زندگی
محققان می‌گویند داشتن دوست، خواهر، برادر یا همسری که اضافه وزن دارد، خطر چاقی را در فرد افزایش می‌دهد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چاقی مسری است

چاقی کودکان

محققان می‌گویند داشتن دوست، خواهر، برادر یا همسری که اضافه وزن دارد، خطر چاقی را در فرد افزایش می‌دهد.

این یافته‌ای است كه از بررسی داده های شخصی مربوط به بیش از 12 هزار نفر به دست آمده و نشان داده است احتمال چاق شدن فرد در صورت چاق بودن دوست، خواهر و برادر، یا همسر به ترتیب به میزان 57 درصد، 40 درصد و 37 درصد افزایش می یابد.

محققان با توجه به این یافته‌ها می‌گویند: عوامل اجتماعی، مانند سایز اندام دیگران، در چاق شدن موثر است.

محققان در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد و دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در سن دیه گو، داده های جمع آوری شده طی 32 سال را به عنوان بخشی از یک تحقیق در مورد قلب بررسی کردند.

شرکت‌کنندگان اطلاعات شخصی خود از جمله «شاخص وزن بدن» (BMI)  و نام دوستانی که می شد با آنها تماس گرفت را ارائه کردند. محققان توانستند پیوندهای اجتماعی افراد از جمله روابط با دوستان و اعضای خانواده را به دقت ترسیم کنند.

آنها به این نتیجه رسیدند كه این ارتباط را نمی‌توان فقط به شباهت‌ها در سبک زندگی و محیط افراد نسبت داد و برای مثال تأثیر دوستان، حتی وقتی در مناطق مختلف زندگی می‌کردند، همچنان هویدا بود.

نیکلاس کریستاکیس از محققان این مطالعه به بی‌بی‌سی می‌گوید: اینطور نیست که افراد چاق یا لاغر برای وقت گذرانی دنبال افرادی مثل خود بگردند، بلکه یک رابطه مستقیم علت و معلولی وجود دارد.

ظاهراً اتفاقی که می‌افتد این است که شخصی که چاق می شود به احتمال زیاد، برداشت‌هایش نسبت به اندازه ی مناسب اندام تغییر می کند، یعنی افراد به این نتیجه می رسند که چاق تر شدن ایرادی ندارد، چون افرادی که اطرافشان هستند چاق تر هستند و به این ترتیب این طرز فکر گسترش می یابد.

نتایج این مطالعه در نشریه پزشکی نیوانگلند چاپ شده است. با این حال پژوهشگران می گویند نتایج آن قطعی نیست، زیرا ممکن است عوامل پنهان دیگری نیز در کار باشد.

* مطالب مرتبط:

مطالبی کامل در مورد چاقی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.