سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
یكی از ابزارهای انتقال الكترونیكی وجوه كه در تجارت الكترونیكی از اهمیت خاصی برخوردار است ، كارت های بانكی می باشند كه به منظور پرداخت وجه ، به جای پول نقد استفاده می شود . هر چند كارت ها انواع مختلفی دارند ولی همگان در ایران به عنوان كارت های اعتباری...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

كارت های بانكی ، یک بانک در جیب شما(بخش نخست)

كارت بانكی

یكی از ابزارهای انتقال الكترونیكی وجوه كه در تجارت الكترونیكی از اهمیت خاصی برخوردار است ، كارت های بانكی می باشند كه به منظور پرداخت وجه ، به جای پول نقد استفاده می شود . هر چند كارت ها انواع مختلفی دارند ولی همگان در ایران به عنوان كارت های اعتباری معروف هستند به همین علت عنوان كارت های اعتباری یا كارت های بانكی در این نوشتار به كار برده شده است .

تعریف كارت های اعتباری ( بانكی)

كارت ها وسیله ای جهت پرداخت و مبادله می باشند . سالیان متمادی است كه پول ، سكه و پس از آن اسكناس به خاطر سه ویژگی راحتی ، سادگی و سرعت استفاده از آن ، به عنوان بهترین وسیله جهت پرداخت مطرح است . با سپری شدن دوران صنعتی ، رشد دانش فنی و پیشرفت های شگرف جوامع ، افزایش حجم مبادلات و به دنبال آن افزایش حجم نقدینگی ، به وسیله ای آسان تر جهت انجام معاملات مهم و حساس نیاز بود و مشتریان روش های جدیدی را جهت پرداخت معاملات خویش طالب بودند . تغییرات شیوه های رفتاری و زندكی مردم ، نیاز و تقاضای عمومی برای استفاده از امكانات و تسهیلات بیش تر در خصوص پرداخت ها ، بانك ها موسسات مالی را به فكر راه چاره واداشت . در نتیجه تلاش های همه جانبه برای رفع نیاز مشتریان ، وسیله جدیدی جهت پرداخت با عنوان كارت های بانكی یا اعتباری به وجود آمد .

از جمله عواملی كه در صدور كارت های اعتباری موثر بوده ، می توان به عواملی نظیر افزایش نرخ تورم ، رقابت های فشرده بین بانك ها ، امكان دستبرد به منابع پولی ، مسائل امنیتی مربوطه و پیشرفت های چشم گیر در فناوری به خصوص فناوری اطلاعات و ارتباطات اشاره نمود .

كارت اعتباری ( بانكی ) عبارت است از كارتی پلاستیكی یا كاغذی كه توسط صادر كننده ( بانك ، موسسات مالی و … ) صادر می شود و در اختیار مشتریان قرار می گیرد ، مشتریان می توانند با عرضه این كارت ها در جایگاه های مشخص از خدمات آن ها بهره مند شوند و به عبارت دیگر كالا و خدمات مورد نیاز خود را خریداری نمایند .

به طور كلی می توان كارت های اعتباری ( بانكی ) را اینگونه تعریف كرد : كارت وسیله ای الكترونیكی است كه بر اساس اصول فنی خاص و رعایت مسائل ایمنی برای متقاضی صادر می شود و دارنده كارت می تواند با استفاده از كارت مزبور از طریق ماشین های خود پرداز (ATM ) و یا پایانه های فروش (POS) وجوه و یا اعتبار واریز شده به حساب خود را دریافت یا به حساب دیگری منتقل نماید .

كارت های اعتباری ( بانكی ) انواع مختلفی دارند كه در ادامه ، ابتدا اشاره ای مختصر به تاریخچه به وجود آمدن كارت های اعتباری داشته و سپس انواع آنها از جنبه های گوناگون مورد بررسی قرار می گیرند.

تاریخچه كارت های اعتباری

شاید بتوان از آمریكا به عنوان اولین كشور اراده دهنده كارت های اعتبار نام برد . پدید آمدن ایده كارت اعتباری به سال ها پیش بر می گردد كه اولین بار در سال 1860 توسط ادوارد پلای دانشمند بزرگ آمریكایی ارائه گردید . قریب چهل سال بعد جان .سی.پیتگنرو نوعی كارت پول كاغذی جهت مشتریان طراحی كرد ولی با استقبال چشم گیری مواجه نشد . بعد از پنجاه سال تقریباً در دهه 1950 استفاده از وسیله ای به نام كارت به جای پول در كشور آمریكا معمول گشت .

در دهه 1950 اولین كارت های پلاستیكی به جای پول نقد ، جهت پرداخت مستقیم هزینه های خرید كالا یا خدمات توسط موسسه diners منتشر شد . البته كارت های مزبور برای طبقه خاصی از افراد و به عنوان نشانه ای قراردادی طراحی شدند و دارنده كارت می توانست با ارائه آن و بدون پرداخت پول نسبت به خرید یا استفاده از خدمات شهری ، در منطقه جغرافیایی محدود ، اقدام نماید . به نظر می رسد بر همین اساس كارت های متداول امروزی در موسسات مالی و خدماتی رواج یافته اند .

كارت به عنوان وسیله نوین جهت تسریع در امور پرداخت وجوه كالا و خدمات در دو نوع كاغذی ( مقوایی ) و پلاستیكی معمول می باشد . كارت های كاغذی توسط موسسات خدمات عمومی صادر و به عنوان بلیط اتوبوس و قطار یا راه آهن شهری مورد استفاده قرار می گیرند. كارت های پلاستیكی بیش تر توسط موسسات مالی نظیر بانك ها و یا موسسات غیر مالی مانند مخابرات ، ثبت احوال ، راهنمایی رانندگی صادر و در اختیار مشتریان قرار داده می شود .

كارت های اولیه از لحاظ فناوری ساخت و همچنین خدماتی كه ارائه می دادند بسیار ساده بودند ولی به علت استفاده چشم گیر و تقاضای روز افزون برای دریافت این نوع كارت ها و خدمات جدید ، و نیز مسائل امنیتی كه در خصوص این كارت ها به وجود آمد ، كم كم در فناوری ساخت كارت ها و همچنین نوع خدماتی كه به وسیله این كارت ها ارائه می شد ، تغییرات اساسی پدید آمد و كارت های الكترونیكی به بازار آمد .

با الكترونیكی شدن كارت های اعتباری و بكارگیری پایانه های فروش (POS ) كه از سال 1983 مطرح شد ، امكان تشخیص هویت ارائه دهنده كارت اعتباری در فروشگاه ها و اطلاع دقیق از اعتبار باقیمانده كارت به صورت پیوسته فراهم گردید . گسترش تجارت الكترونیكی باعث به وجود آمدن نیازهای جدید در خصوص كارت های اعتباری گردید ، این نیازهای جدید سبب شد كه كارت های اعتباری جدیدی به نام كارت های هوشمند ارائه گردد . یكی از نیازهای اساسی تجارت الكترونیكی كارت اعتباری است و بدون داشتن كارت اعتباری به خصوص در سطح خرده فروشی ، تجارت الكترونیكی با مشكلات جدی مواجه خواهد شد .

امروزه كارت های اعتباری در انواع مختلف جهت ارائه خدمات متنوع با دارا بودن قابلیت استفاده در سطح ملی و بین المللی صادر می شوند و مورد استفاده گسترده قرار می گیرند . دامنه كاربرد كارت در زندگی اقتصادی از وسعت و گستردگی قابل ملاحظه ای برخوردار است و بسیاری از پرداخت ها و دریافت ها و تأمین بسیاری از كالاها و خدمات نظیر عملیات بانكی و پرداخت هزینه های مرتبط با مسافرت و بیمه از این طریق امكان پذیر است .

ادامه دارد...

 

منبع : روزنامه تفاهم

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین