تبیان، دستیار زندگی
داروهاى ضد چاقی موادى هستند كه به منظور افزایش سرعت كاهش وزن ساخته شده‌اند. این داروها ممكن است قرص‌هاى كاهنده وزنی باشند كه با نسخه پزشك تجویز مى‌شوند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آشنایی با داروهای ضد چاقی

داروهای لاغری

داروهاى ضد چاقی موادى هستند كه به منظور افزایش سرعت كاهش وزن ساخته شده‌اند.

این داروها ممكن است قرص‌هاى كاهنده وزنی باشند كه با نسخه پزشك تجویز مى‌شوند و قبل از فروش یا كاربرد آنها، باید مجوز بهداشتى لازم را كسب كنند یا داروهایى باشند كه بدون نسخه به فروش مى رسند مانند مكمل هاى غذایى كه نیازى به نسخه ندارند.

داروهاى ضد چاقی چگونه عمل مى‌كنند؟

بیشتر داروهاى ضد چاقی از طریق مهار اشتها اثر مى كنند، اما برخى از آنها از راه افزایش احساس پُرى و سیرى پس از غذا خوردن عمل مى كنند.

گروهی از داروهای ضد چاقی به "مهاركننده هاى لیپاز" معروفند. این داروها اشتها را مهار نمى‌كنند، بلكه از جذب چربى در بدن جلوگیرى مى كنند مثل داروى ارلیستات.

داروهاى كاهنده وزن اغلب براى مصرف كوتاه مدت هستند. داروهاى كاهنده وزن كه با نسخه تجویز مى شوند، نیاز به تایید بهداشتى دارند، حال آنكه داروهایى كه بدون نسخه به فروش مى رسند، نیازى به آن ندارند.

بیشتر داروهاى ضد چاقی  تنها براى مصرف موقت ساخته شده‌اند و بیشترین تاثیر خود را زمانى نشان مى‌دهند كه مصرف آنها با تغییر در سایر شیوه هاى زندگى همراه باشد. به همین ترتیب داروهاى ضد چاقی كه بدون نسخه به فروش مى رسند، از اثر بخشى كوتاه مدت برخوردارند.

پزشک چه وقت داروی ضد چاقی تجویز می‌کند؟

بهترین راه کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش منظم است. اما اگر شما جزو افرادی باشید که برای کاهش وزن تلاش می‌کنید و اضافه ‌وزن برای شما مشکلات پزشکی ایجاد کرده باشد، داروهای کاهنده وزنی که پزشک تجویز می‌کند، ممکن است به شما کمک کند.

پزشک شما در صورتی که این معیارها را داشته باشید، ممکن است به دارو درمانی برای شما اقدام کند:

• سایر روش های کاهش وزن در شما موفق نباشد.

ضریب توده بدنی (BMI) به عنوان معیار چاقی در شما بالاتر از 24 باشد و شما دچار عوارض پزشکی چاقی مانند دیابت، فشار خون بالا یا قطع تنفس در هنگام خواب باشید.

• BMI شما بالاتر از 30 باشد.

در حال حاضر تنها دو دارو برای کاهش وزن بوسیله "سازمان غذا و داروی آمریکا" مورد تأیید قرار گرفته‌اند:

• سیبوترامین (Meridia): این دارو با تغییر مواد شیمیایی در مغز باعث می‌شود شما به سرعت احساس سیری کنید. اما این دارو نیز قرصی معجزه‌‌‌آسا نیست.

بررسی‌ها نشان دهنده آن است که پس از یک سال، مصرف‌کنندگان سیبوترامین به طور متوسط 5 کیلوگرم بیشتر از افرادی که رژیم غذایی کم‌ کالری به همراه دارونما مصرف می‌کردند، وزن کم کردند. عوارض جانبی این قرص از جمله شامل افزایش فشار خون ، سردرد ، خشکی دهان ، یبوست و بی خوابی است.

• ارلیستات (Xenical): این دارو از جذب چربی در روده شما جلوگیری می‌کند. چربی جذب نشده با مدفوع خارج می‌شود. میانگین کاهش وزن یا این دارو در حد متوسطی است - یعنی حدود  سه کیلوگرم پس از یک سال.

عوارض جانبی  این دارو شامل اجابت مزاج‌های مکرر و حاوی چربی است. از آنجایی که اورلیستات مانع جذب برخی از مواد مغذی می‌شود، پزشک شما ممکن است برای شما مولتی‌ ویتامین تجویز کند.

در حال حاضر دوز پایین‌تر این دارو با نام Alli در آمریکا بدون نسخه فروخته می‌شود و به عنوان مکمل رژیم غذایی و ورزش برای کاهش وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

داروهای جدید ضد چاقی

داروهای ضد چاقی دیگری هم در مراحل مختلف تولید و عرضه قرار دارند. از جمله می‌توان به گروه داروهای مهار کننده گیرنده‌های کانابیس در مغز اشاره کرده کرد که با مهار اشتها باعث کاهش وزن می‌شوند. از داروهای این گروه می‌توان به  اكومپلیا (Acomplia) با نام ژنریك ریمونابانت (rimonabant) ساخت شركت سانوفی - آونتیس اشاره کرد که در بازارهای اروپایی موجود است. داروی اكومپلیا به خصوص برای سیگاری‌هایی كه از افزایش وزن پس از ترك سیگار نگرانند، می‌تواند مفید باشد.

این دارو همچنین خطر بیماری قلبی را در مبتلایان به دیابت نوع 2 كه به درمان‌های استاندارد پاسخ نمی‌دهند كاهش می‌دهد.

موارد مصرف داروهاى ضد چاقی

درمان چاقى: به لحاظ نظرى، كاربرد اصلى داروهاى كاهنده وزن در درمان افرادى است كه به شدت چاق بوده و اضافه وزن ایشان خطرات زیادى براى سلامتى آنها دارد.

درمان چاقى شامل مجموعه اى از درمان هاى مربوط به كنترل وزن مانند تعدیل رژیم غذایى، تغییر عادات،گرفتن مشاوره و برنامه‌ریزى براى ورزش و همچنین مصرف داروهاى كاهنده وزن است.

در واقع داروهاى كاهنده وزن در درمان چاقى باید با فعالیت جسمى و بهبود رژیم غذایى همراه باشند تا كاهش وزن و حفظ آن در سطح مطلوب در درازمدت امكان پذیر باشد.

كاهش عمومى وزن: مشتریان داروهاى كاهنده وزن را فقط افراد چاق تشكیل نمى دهند. طرفداران رژیم غذایى و كاهش وزن و كارخانه هاى داروسازى، به شكل فزاینده‌اى داروهاى كاهنده وزن را وسیله اى مطلوب و كارآمد براى كاهش وزن قلمداد مى‌كنند.

چه كسى مى تواند آنها را سرزنش كند؟ ساخت این داروها، كار سودآورى است. همچنان كه در سال 1996 مشتریان آمریكایى بیش از سیصد میلیون دلار فقط براى خرید "دكس‌فن‌فلورامین" خرج كرده اند و فروش داروهاى "متابولیف" و "هربالیف" هم كمتر از این نبوده است.

نكته در اینجاست كه مادامى كه در مورد چاقى یك تفكر همگانى وجود دارد و همه آن را ریشخند مى‌كنند و تا زمانى كه افراد چاق با رفتارهاى تبعیض آمیز مواجه هستند، مشتریان به دنبال یك "قرص جادویى كاهنده وزن" خواهند بود و بازار این داروها داغ باقی خواهد ماند.

دکتر زهرا عباسپور

*مطالب مرتبط :

مطالبی کامل در مورد درمان چاقی و رژیم های لاغری

دارویی مطمئن برای کاهش وزن جوانان

اولین داروی لاغری بدون نسخه با نام Alli

داروهای موثر بر اشتها 

مواد غذایی چربی سوز  

قرص های چربی سوز چگونه باعث کاهش وزن می شوند؟ 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.