تبیان، دستیار زندگی
ه 1382 «نخستین فیلم بلند نیكی كریمی كلید می‌خورد» نیكی كریمی، نخستین فیلم بلند سینمایی خود را با نام «یك شب»می‌سازد. به گزارش ایسنا، این فیلم به تهیه‌كنندگی مشترك جهانگیر كوثری و سازمان سینمایی فناء ساخته می‌شود و موضوع فیل...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اخبار ادبی و هنری 1 بهمن ماه 1382

«نخستین فیلم بلند نیكی كریمی كلید می‌خورد»

نیكی كریمی، نخستین فیلم بلند سینمایی خود را با نام «یك شب»می‌سازد.

به گزارش ایسنا، این فیلم به تهیه‌كنندگی مشترك جهانگیر كوثری و سازمان سینمایی فناء ساخته می‌شود و موضوع فیلم ،داستان زندگی یك دختراست.

او پیش از این فیلم كوتاه « داشتن و نداشتن » را هم كارگردانی كرده است.

بازیگران فیلم «‌یك شب» كه به زودی فیلمبرداری آن آغاز می‌شود، ترانه علیدوستی و ایرج كریمی هستند.

از میان سایر عوامل فیلم كه تاكنون قطعی شده می‌توان به ایرج رامین‌فر به عنوان طراح صحنه، فیلمبردار:‌حسین جعفریان و صدابردار: پرویز آبنار، اشاره داشت.

نیكی كریمی كه با فیلم «وسوسه» جلوی دوربین رفته بود، با بازی در فیلم عروس به یكی از ستارگان سینمای بی‌ستاره‌ی آن دوره تبدیل شد!

او در چهل و یكمین جشنواره سن سباستین (اسپانیا، 1992) برای بازی در سارا، جایزه بهترین بازیگر زن را بطور مشترك دریافت كرد و در همان سال و برای همان فیلم (باز هم بطور مشترك) از جشنواره «نانت فرانسه» جایزه گرفت. به گزارش ایسنا،نیكی كریمی، در دوره های مختلف جشنواره‌ی فیلم فجر برای بازی در فیلمهای عروس، سارا، پری، روانی و دوزن كاندیدا بوده و به خاطر بازی در فیلم دوزن جایزه بهترین بازیگر زن را از جشنواره تائورمینا (ایتالیا، 1999) دریافت كرد.

كریمی، همچنین، برای بازی در فیلم نیمه پنهان از بیست و پنجمین جشنواره فیلم قاهره جایزه بهترین بازیگر را دریافت كرد و پس از ده سال نامزدی برای دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر از دوره‌های مختلف جشنواره‌ی فیلم فجر، سرانجام در بیست و یكمین دوره‌ی این جشنواره، برای بازی در فیلمهای واكنش پنجم و دیوانه ای از قفس پرید، این جایزه را دریافت كرد.

او تاكنون، چند بار داوری در جشنواره‌های مختلف داخلی و خارجی را بر عهده داشته است.