تبیان، دستیار زندگی
عجب آدامس‌های دارچینی خوش طعمی! یك جعبه قشنگ فلزی، آدامس‌های قد و نیم قد با رنگ‌های زیبا، كافی بود كه سوغاتی را كه برایش آورده بودند، حسابی بپسندد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آدامس‌های دارچینی و حساسیت

عجب آدامس‌های دارچینی خوش طعمی! یك جعبه قشنگ فلزی، آدامس‌های قد و نیم قد با رنگ‌های زیبا، كافی بود كه سوغاتی را كه برایش آورده بودند، حسابی بپسندد. به ویژه كه او عاشق طعم دارچین روی شله زرد بود و حالا دیگر یك بسته آدامس دارچینی هدیه گرفته بود، حسابی ذوق زده شده بود.

آدامس

پیش از این طعم‌های دیگر مثل نعنایی، پرتقالی یا موزی را تجربه كرده بود، ولی این طعم، طعم جدید و دوست ‌داشتنی بود. شاید به همین دلیل بود كه به گفته خودش هر چند ساعت یك بار یكی از آدامس‌ها را در دهانش گذاشته بود و وقتی طعم آن از بین رفته بود، یكی دیگر از این آدامس‌ها را در دهان گذاشته بود.

وقتی به مطب رسید، حسابی دهانش می‌ سوخت و كلافه شده بود. می ‌گفت: اصلا نمی‌ توانم هیچ غذایی بخورم چون تمام دهانم می‌ سوزد. وقتی دهانش را باز كرد، دیدم واقعاً راست می ‌گوید، تمام مخاط دهانش سرخ شده بود و آفت‌هایی هم در گوشه و كنار دهانش دیده می‌ شد. وقتی ماجرای آدامس‌های دارچینی را تعریف كرد، فهمیدم كه بله، آدامس‌های ناقلا كار خودشان را كرده‌اند.

این بیمار به آدامس دارچینی حساسیت داشت. ممكن است شما هم به این اسانس یا اسانس‌هایی مانند آن حساسیت داشته باشید. خیلی‌ها با خوردن ادویه‌ها دچار این مشكل می‌ شوند. شكلات هم برای بعضی‌ها حساسیت ایجاد می ‌كند. این یك نوع حساسیت مخاط دهان است كه چندان هم دور از انتظار نیست و حتی افرادی با استفاده از دهان ‌شویه‌های گوناگون دچار این مشكل می ‌شوند. اگر شما چنین دردسرهایی را دارید، قدم اول آن است كه عاملی را كه به آن حساسیت دارید در غذاها و نوشیدنی‌ها پیدا كنید و استفاده از آن را برای خودتان ممنوع كنید. این بهترین كار برای پیشگیری از سوختگی و سوزش مخاط دهان شماست.

حالا اگر هم كار از كار گذشته و این ضایعات در دهان‌تان پیدا شده‌اند، به داروخانه ی سر خیابان‌تان بروید و یك عدد شربت دیفن‌هیدرامین و 4-3 عدد كپسول تتراسایكلین تهیه كنید. محتوای پودری درون كپسول را درون شربت بریزید و خوب تكان دهید، معجون شما آماده است. با این محلول روزی دو، سه مرتبه دهان‌تان را بشویید.

دیفن هیدرامین به رفع التهاب مخاط شما كمك كرده و باعث می ‌شود زودتر از سوزش و درد مخاط خلاص شوید و بتوانید غذا بخورید.

این مشكل ممكن است برای كودكان هم رخ دهد و چون نمی ‌توانند دلیل آن را درك كنند، با نا آرامی آن را نشان می ‌دهند. بنابراین اگر كودكی دارید كه به مواد خاصی حساسیت دارد، حتماً آن را كنترل كنید كه با خوردن این خوراكی‌ دچار حساسیت مخاطی نشود.

دكتر گلرخ ثریا

*مطالب مرتبط:

چند توصیه برای آدامس جویدن

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.